Poreska uprava je donela prvo rešenje fizičkom licu da plati više od 130 miliona dinara jer nije uspelo da tokom poreske kontrole objasni i dokaže poreklo imovine kojom raspolaže. Osim toga, obradila je podatke o imovini i prihodima više od milion osoba i utvrdila da je više od 13.000 njih imalo uvećanje imovine u odnosu na prijavljene prihode u iznosu većem od 150.000 evra.
Ovo je u najkraćem rezultat dugoočekivane primene Zakona o utvrđivanju porekla imovine i posebnog poreza, koji je usvojen 2021.godine.
Bez ulaženja u detalje ko je prva osoba koja bi, prema ovom propisu, mogla novčano da bude kažnjena za nezakonito sticanje imovine, u Poreskoj upravi kažu da je utvrđena poreska osnovica u iznosu većem od 170 miliona dinara, na koju je primenjena stopa posebnog poreza od 75 odsto.
Opširnije
Ekstraporez plaćaju svi koji su zaradili više od 36.000 evra
Godišnji porez na dohodak građana se obračunava i plaća po sistemu samooporezivanja.
29.03.2024
Poreska uprava sa sve manje radnika naplatila veći PDV
Poreska uprava se ove nedelje pohvalila dobrom naplatom prihoda u poslednjem tromesečju prošle godine.
24.01.2024
Mladi neće da budu poreski inspektori, MMF dolazi da pomogne
MMF zadovoljan reformom Poreske uprave.
07.11.2023
Poreska uprava (ni)je najslabija karika srpskog PDV-a
U obrazloženju rebalansa budžeta, Ministarstvo finansija je ocenilo da će prihodi od PDV-a biti manji za 4,8 odsto ili za 41,3 milijarde dinara,u odnosu na plan iz originalnog budžeta
08.09.2023
Niko neće da bude poreski inspektor
Poreska uprava pokušava da kroz proces digitalizacije i automatizacije nadoknadi manjak inspektora.
07.07.2023
Siva ekonomija u padu i rastu bezgotovinska plaćanja, ali ima izazova
Bezgotovinska plaćanja rastu ogromnom brzinom i prošle godine su iznosila 9,5 milijardi evra.
28.03.2024
Bela knjiga FIC-a: Najbolja ocena za borbu protiv sive ekonomije
Savet stranih investitora dao je prikaz poslovne klime i nudi 397 preporuka za njeno unapređenje.
21.11.2023
Privrednici beže u sivu zonu zbog poreza i doprinosa
Oko 56 odsto privrednika smatra da su uslovi poslovanja u našoj zemlji dobri i svaki drugi ne vidi promene u poslednjih godinu dana.
26.09.2023
"Iznos utvrđene obaveze za ovo fizičko lice iznosi više od 130 miliona dinara", navode u Poreskoj upravi za Bloomberg Adriju.
Žalba odlaže izvršenje
Ali budući da žalba odlaže izvršenje ovog rešenja, čeka se da se i period za žalbu završi.
"U postupku podnošenja žalbe, ukoliko nadležni drugostepeni organ poništi prvostepeno rešenje, Poreska uprava će u ponovljenom postupku postupiti po nalozima drugostepenog organa i doneti novo rešenje u ponovnom postupku", objašnjavaju proceduru u Poreskoj upravi.
U slučaju da nadležni drugostepeni organ potvrdi prvostepeno rešenje, poreski obveznik može pokrenuti sudski spor, u kojem ima priliku da dokaže poreklo svoje imovine i ospori odredbe prvostepenog rešenja o utvrđenim obavezama.
Poreska uprava vodi još tri postupka
U ovom trenutku Poreska uprava vodi još tri postupka poreskih kontrola, u kojima se prate složeni novčani tokovi fizičkih lica i drugih lica koja su sa njima "poslovno" povezana.
"Započeti postupci se nalaze u odmakloj fazi poreske kontrole. Rešenja će biti uručena fizičkim licima ukoliko se u preduzetim kontrolama dokaže da potpadaju pod odredbe Zakona o utvrđivanju porekla imovine i posebnog poreza", ističu u toj instituciji.
Više od milion građana pod lupom poreskih inspektora
Poreska uprava je obradila podatke o imovini i prihodima za 1.184.503 fizička lica u poslednje tri godine.
Od tog broja, za 13.522 osoba utvrđeno je da su u posmatranom periodu, a najviše u tri uzastopne godine, imala uvećanje imovine u odnosu na prijavljene prihode u iznosu većem od 150.000 evra.
Za 150 građana sproveden je prethodni postupak i o tome su sačinjeni odgovarajući izveštaji.
"U toku je ažuriranje potrebnih podataka iz eksternih baza, kako bi se na osnovu sprovedene analize rizika identifikovala nova fizička lica čiji bi se podaci dalje obrađivali u prethodnom postupku, pre otpočinjanja samog postupka poreske kontrole", ukazuju u Poreskoj upravi.
Predmet interesovanja Poreske uprave su one osobe koja su u jednoj, a najviše u tri uzastopne kalendarske godine, uvećala vrednost svoje imovine za iznos veći od 150.000 evra, a da to uvećanje vrednosti imovine nije pokriveno prijavljenim prihodima, odnosno ona fizička lica koja u preduzetim postupcima nisu uspela da dokažu da je uvećanje imovine od 150.000 evra stečeno zakonito.
"Građani koje proveravamo najčešće rade u sivoj i crnoj zoni ekonomije i vrlo je teško jednostavno objasniti i kategorizovati prekršaje koje oni čine", navode poreznici.
Poreska uprava je u svom radu upućena i na eksterne baze podataka kojima raspolažu druge državne uprave, organizacije, pravna lica i drugi. Kako bi došli do podataka o fizičkim licima koji su potrebni u poreskim postupcima koje vodi Poreska uprava je, između ostalih, upućena na saradnju sa - Ministarstvom unutrašnjih poslova, lokalnim poreskim administracijama, Narodnom bankom Srbije, Centralnim registrom hartija od vrednosti, Agencijom za privredne registre, poslovnim bankama na teritoriji republike Srbije i drugim.
(Ažurirano kroz ceo tekst)