Srbija je završila sve administrativne procedure i Sporazum o slobodnoj trgovini između Srbije i NR Kine može da počne da se sprovodi sutra, kaže za Bloomberg Adriju Tomislav Momirović, ministar trgovine.
Trgovinski sporazum počeće da se primenjuje kada se ispune sve zakonske procedure u NR Kini, dodaje on.
"Ministarstvo poljoprivrede i druga nadležna ministarstva konstantno usaglašavaju različite sertifikate kako bi omogućili bržu prohodnost naših poljoprivrednih proizvoda u NR Kini i do sada imaju značajne rezultate", naglašava Momirović.
Opširnije
Srbija i Kina - friendshoring na delu
Hajde da malo pogledamo šta kažu brojevi, koliko smo se sprijateljili s Kinom.
18.10.2023
Srbija potpisala sporazum o slobodnoj trgovini s Kinom
Potpisano nekoliko sporazuma u okviru inicijative "Pojas i put".
17.10.2023
Kineski lanci dobavljača ključna su prilika za srpske kompanije
Zasad se zna da će sporazum obuhvatiti 10.412 srpskih proizvoda i 8.930 sa kineske strane.
17.10.2023
Šta Srbija može da ponudi Kini kada carine padnu
Sporazum o slobodnoj trgovini sa Kinom - šansa za naš izvoz i privlačenje kineskih i evropskih investitora.
16.10.2023
Saznajemo: Izvoz hrane bez carine u Kinu kreće odmah
Potpisivanje sporazuma o slobodnoj trgovini u utorak
13.10.2023
Vlada Srbije je prošle sedmice usvojila je zaključke kojima se obezbeđuje jedan od ključnih preduslova za plasman sveže borovnice i suve šljive na tržištu Kine. Usvojen je i Zaključak o sprečavanju i kontroli avijarne influence, što je najvažniji preduslov za izvoz pilećeg mesa na kinesko tržište.
Momirović je naglasio da je NR Kina bila naš drugi trgovinski partner u prošloj godini sa ukupnom trgovinskom razmenom od 6,1 milijardi dolara i da je izvoz u NR Kinu 2012. godine iznosio 6,4 miliona dolara, dok je u 2023. godini taj iznos bio 1,2 milijarde dolara što predstavlja povećanje više od 87 puta. U prva dva meseca ove godine ukupna robna razmena iznosila je 931,3 miliona dolara što predstavlja povećanje od 1,3 odsto u odnosu na isti period u protekloj godini-
"Radimo na podršci i promovisanju ekonomskih šansi u NR Kini, a pre svega kada je reč o kompanijama u sektoru poljoprivrede, agroindustrije, farmaceutske i mašinske industrije, jer ova prilika nije prilika koja je ograničena na nekoliko godina. Ova prilika će doneti milijarde evra ekonomske razmene u narednim decenijama", kaže Momirović.
Na pitanje Bloomberg Adrije koji proizvodi prvi kreću bez carina, ministar trgovine navodi da su to pre svega oni proizvodi koji se već sada izvoze.
Inače, Wang Wentao, ministar trgovine NR Kine i potpisnik ovog sporazuma, od danas je u dvodnevnoj poseti Srbiji.
Sporazum o slobodnoj trgovini između Srbije i Kine potpisan je 17. oktobra 2023. godine u Pekingu zbog eliminacije barijera u međusobnoj trgovini i investicijama. Sprovođenje procesa pregovora za zaključenje Sporazuma bazirano je na pravilima Svetske trgovinske organizacije i podrazumeva postepeno ukidanje uvoznih carina na obe strane, zaštitu domaće proizvodnje i investicija s jedne, i podsticanja izvoza i ulaganja s druge strane.
U srpsko-kineskim trgovinskim odnosima, pored konstantnog i rastućeg deficita, veoma je nepovoljna i struktura izvoza. U izvozu Srbije u Kinu ključno mesto je imao prerađen bakar, koji je činio oko dve trećine izvoza u Kinu.
Osim bakra, u Kinu se izvoze drvo i goveđe meso. Iako Srbija nema značajnu proizvodnju goveđeg mesa, Kina je drugi uvoznik mesa iz Srbije, posle Crne Gore.
U Privrednoj komori Srbije očekuju da će sporazum stupiti na snagu tokom 2024. godine, nakon završetka neophodnih procedura i ratifikacije i takođe potvrđuju da je srpska strana završila svoj deo posla. Takođe, očekuju se potpisivanje i niza protokola između Srbije i Kine kojim će biti omogućen izvoz srpskih poljoprivredno-prehrambenih proizvoda na kinesko tržište.
U Sporazum o slobodnoj trgovini između dve zemlje uključeno je 10.412 srpskih i 8.930 kineskih proizvoda, od koje se očekuje automatska ili postepena liberalizacija, sa mogućnošću izuzimanja određenog broja strateških proizvoda.
"Iako je Srbija u prethodnom periodu uživala status 'najpovlašćenije nacije' u trgovini sa NR Kinom, carina velikog broja proizvoda koji su se izvozili u Kinu bila je dosta visoka. Ukidanjem ili postepenim smanjivanjem do potpunog ukidanja ovih carinskih stopa naši proizvodi, posebno poljoprivredno-prehrambeni proizvodi, postaju konkurentniji na veoma zahtevnom kineskom tržištu", navode u PKS.
Sporazum predviđa da za neke proizvode (11,4 odsto od onog što se izvozi) liberalizacija nastupi posle pet godina, za neke (11,2 odsto) posle 10 godina, neke druge (0,7 odsto) pak posle 15 godina, dok će 10,1 odsto proizvoda biti izuzeto iz sporazuma o slobodnoj trgovini.
Sporazum podrazumeva da nemamo carine koje su danas veoma visoke, na srpsku jabuku, šljivu, breskvu, sojino ulje, višnje, lubenice, suvo grožđe, semensku raž, ječam, ovas, seme suncokreta, seme uljane repice, ruže, sušeno mahunasto povrće, kisele krastavce i kornišone, smrznutu malinu, pivo, vodu, kiselu vodu, gotovo sve farmaceutske i industrijske proizvode.
Bez carine će se izvoziti i kukuruz šećerac, smrznuto svinjsko meso, svinjska mast, pastrmka i šaran, prerađevine i konzervirani proizvodi od mesa, kobasičarski proizvodi, konzervirano povrće, sveže i sušeno bilje za industrijsku svrhu, goveđa koža, a svi ovi proizvodi čine 60 odsto ukupne razmene sa Kinom.
Srbija ima veliku mogućnost za izvoz vina. Milan Nastić, suvlasnik kompanije BT Winery koja izvozi vino na kinesko tržište, rekao je jednom prilikom za BBA da namet na ovaj proizvod trenutno iznosi 27 odsto i kada se na to dodaju PDV i ostale takse, opterećenje dostiže 47 odsto. Potpuno ukidanje carina na vino, prema tekstu sporazuma očekuje se tek za pet godina.
(Tekst je ažuriran u poslednjem pasusu, preciziranjem nameta za srpsko vino na kineskom tržištu podacima o trgovinskoj razmeni u petom pasusu.)