Promet robe u trgovini na malo u februaru 2024. godine, u odnosu na isti mesec prethodne godine, veći je u tekućim cenama za 14,4 odsto, a u stalnim cenama za 8,8 odsto. Tome je sasvim sigurno doprineo pad inflacije, koja je u februaru bila 5,4 odsto.
Ukoliko se uporede prva dva meseca 2024. godine sa istim periodom 2023. godine, promet robe u trgovini na malo veći je u tekućim cenama za 12,1 odsto, a u stalnim cenama za 6,4 odsto.
Međutim, građani Srbije su u januaru manje pazarili u odnosu na novembar i decembar, koji su praznični meseci kada se tradicionalno više kupuje. Građani su i tokom čitavog prošlog leta i jeseni više kupovali nego u januaru ove godine.
Opširnije
Maloprodaja u Srbiji usporila posle prazničnog rasta
Realni promet (onaj u stalnim cenama) u srpskoj maloprodaji u januaru je porastao u odnosu na isti mesec prethodne godine, pokazali su podaci RZS-a.
29.02.2024
Za poskupljenje hrane u Srbiji krivi prerađivači hrane
Na tržištu mleka postoje nepovoljni uslovi otkupa i stvaranje oligopolskog tržišta finalne prerade, ukazuje istraživanje Republičkog zavoda za statistiku.
22.03.2024
Promet robe u trgovini na malo u januaru bio je manji i u odnosu na prosek 2023. godine, ali je u odnosu na januar prethodne godine bio veći u tekućim cenama za 9,9 odsto, a u stalnim cenama za 4,1 odsto.
"U Srbiji vidimo ubrzan rast maloprodaje. Iako su potrošački fundamenti bili solidni i u 2023 (fiskalna davanja, rast plata i penzija), maloprodaja je bila pod jakim uticajem erozije sentimenta potrošača usled visokih stopa inflacije, pa je u celoj 2023. zabeležila pad, sa znacima oporavka u četvrtom kvartalu, i kao što vidimo intenzivnijim oporavkom od početka 2024. godine", kaže analitičarka Bloomberg Adrije Marina Petrov Savić.
Analitičari, kako dodaje, smatraju da je raspoloženje potrošača bilo ključno u slučaju Srbije, budući da je inflacija počela da usporava tek u prvoj polovini 2023, a štednja stanovništva je sve vreme rasla (za oko sedam odsto u 2023), što i ukazuje na opreznost u potrošnji.
"Osim i dalje intenzivnog rasta plata (za oko devet odsto realno u januaru 2024), koji pruža uslove za rast potrošnje, prema anketama Evropske komisije, Srbija je jedina zemlja u regionu kod koje, pored oporavka sentimenta, u prvom tromesečju 2024. vidimo da je sentiment diskretno ušao u pozitivnu zonu, što nam ukazuje na to da i u narednim mesecima možemo očekivati pozitivne trendove na polju maloprodaje", zaključila je Petrov Savić.
Na osnovu prognoze alata Narodne banke Srbije zasnovanog na veštačkoj inteligenciji (AI), inflacija će se u okvire cilja od 1,5 do 4,5 odsto vratiti već u maju ove godine, rekla je Tabaković na konferenciji Bloomberg Adrije "Finance and insurance industries trends 2024". To takođe nagoveštava da bi potrošnja u trgovini i narednih meseci mogla da poraste.
Republički zavod za statistiku je dokazao da su inflaciju u Srbiji, koja je prošle godine bila 12,4 odsto, podgrejali su proizvođači hrane, a ne trgovci. Proizvodnja prehrambenih proizvoda beleži 3,6 puta veću prosečnu stopu bruto marže nego trgovina na malo, što je uticalo i na potrošnju.
(Tekst dopunjen izjavom analitičarke Bloomberg Adrije od petog do sedmog pasusa.)