Guverner Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković poručila je danas da kartelsko ponašanje i neopravdano povećanje cena mogu da donesu korist samo kratkoročno.
Tabaković je to izjavila u odgovorima na pitanja Bloomberg Adrije, a povodom priznanja Komisije za zaštitu konkurencije da u postupku ocene konkurentnosti na tržištu prehrambenih proizvoda doživljava opstrukciju i prinuđena je da propisuje penale.
Komisija za zaštitu konkurencije (KZK) još nije okončala sektorsku analizu stanja konkurencije tržišta izabranih prehrambenih proizvoda koju je započela početkom prošle godine jer ne može da dobije podatke od pojedinih učesnika na tržištu, a protiv kojih su već preduzete mere, potvrđeno je u utorak Bloomberg Adriji u ovoj instituciji.
Opširnije
Saznajemo: Penali Komisije za sve koji ne dostavljaju podatke o konkurenciji
Opstrukcije učesnika na tržištu prehrambenih proizvoda jer ne dostavljaju podatke, Komisija za zaštitu konkurencije izriče penale.
20.02.2024
Tabaković za BBA: Visoke marže donele pad prometa trgovcima
Tabaković upozorava da korišćenje perioda visoke inflacije radi ostvarivanja povećane dobiti ne može biti dugoročno dobra odluka.
24.08.2023
Marže trgovaca previsoke i usporavaju pad inflacije, upozorava NBS
Guverner je dodala da trgovinski lanci ne treba da formiraju marže mimo pokrića troškova i normalne zarade te da ne treba da iskorišćavaju rast inflacije.
16.08.2023
Analiza BBA: Dok maloprodaja u Srbiji pada, u BiH nastavlja da buja
U Srbiji je prošle godine promet u maloprodaji pao za dva odsto u odnosu na 2022.
05.02.2024
EU bi mogla da upozori na problem konkurencije u srpskoj maloprodaji
Izveštaj o Srbiji biće objavljen ovog meseca.
06.10.2023
Trgovinski lanci u regionu žive na račun dobavljača
Najveći trgovački lanci u Adria regionu žive na račun svojih dobavljača, jedan je od zaključaka analize BBA.
25.09.2023
'Inflacija pohlepe dovela do toga da jedemo najskuplju hranu'
Izveštaj NBS ne govori dovoljno. Potrebno je uraditi dublju analizu, koja uključuje sve učesnike u lancu snabdevanja.
07.09.2023
"Poseban otežavajući faktor je dobijanje podataka od pojedinih učesnika na tržištu, zbog čega je Komisija pokrenula postupak izricanja Zakonom propisane mere procesnog penala radi pribavljanja neophodnih podataka. Tako da u ovom trenutku ne možemo da prejudiciramo vreme okončanja analize", rekli su iz KZK, ne precizirajući koji su to subjekti koji ne dostavljaju podatke.
Kako su naveli, zadatak komisije je da zaštiti konkurenciju, a ne da se bavi cenama, ali ove stvari se ne mogu tako lako razdvojiti.
U prepisci sa redakcijom Bloomberg Adrije svoje gledište je dala i guverner Narodne banke Srbije (NBS) Jorgovanka Tabaković, koja se i ranije osvratala na pitanja zaštite konkurencije u kontekstu cena.
"Smatram da je konkurencija veoma važna i poželjna kako bi se izbegla mogućnost kartelskog ponašanja i neopravdanog povećanja cena od kojeg koristi mogu biti samo kratkoročne. Narodna banka Srbije kao odgovorna institucija ukazuje i upozorava na sve druge probleme i distorzije na tržištu, koje mogu narušiti ne samo cenovnu, već i ukupnu makroekonomsku stabilnost, a u okvirima svojih nadležnosti je spremna i sarađuje sa drugim institucijama na njihovom rešavanju", rekla je Tabaković za Bloomberg Adriju u odgovorima poslatim mejlom.
Ona dodaje da u svom radu NBS nije nailazila na slične probleme i da su privredni subjekti po pravilu dostavljali neophodne podatke.
NBS je, kako kaže guverner, u svojim analizama koristila javno dostupne podatke Agencije za privredne registre, koji su dostupni zaključno sa 2022. godinom.
"Raspoloživi su podaci o prihodima i rashodima do nivoa pojedinačnog preduzeća, što nam omogućava analizu na različitom stepenu agregacije. Takođe, želimo da naglasimo da do sada nismo imali problema u obezbeđivanju i drugih podataka od različitih tržišnih subjekata koje koristimo isključivo u okvirima naših zakonskih nadležnosti", dodaje guverner.
Podsećanja radi, Tabaković je sredinom avgusta prošle godine javno prozvala trgovce da su im marže previsoke i da tako usporavaju pad inflacije, koja je u drugoj polovini godine krenula da pada pošto je dostigla vrhunac od 16,2 odsto.
Tada je pozvala Komisiju za zaštitu konkurencije, nadležnu za praćenje stanja na tržištu u Srbiji, da opet uradi sektorsku analizu kako bi se ustanovilo šta je uzrok povećanja trgovinskih marži u periodu 2019 - 2022. godine.
"U okviru svojih zakonskih ovlašćenja Narodna banka Srbije je odgovorna za stabilnost cena i održavanje inflacije na niskom nivou, čime smo i praktično zainteresovani za rešavanje svih pitanja koja mogu uticati na kretanje cena, a eventualno postojanje nesavršenih tržišnih struktura u bilo kojoj oblasti svakako može biti jedan od problema. Svojim aktivnostima Narodna banka Srbije podstiče razvijanje konkurencije u svakom smislu i time utiče na očuvanje cenovne stabilnosti u srednjem roku", zaključuje Tabaković.
- U pisanju teksta pomogla Marijana Avakumović.