Trinaesta plata je termin koji se sve ređe čuje u Srbiji - ne samo što manje poslodavaca isplaćuje tu vrstu benefita, već se i sam pojam uglavnom zamenio terminom bonus. Ipak, još uvek ima i nekih kompanija koje radnicima krajem godine isplate još jednu zaradu, bilo da je razlog za to duga tradicija, dobro poslovanje ili nešto treće.
Trinaesta plata - ili božićnica, kako se ponekad zove u Srbiji, a češće u regionu - asocira na socijalizam i uglavnom se odnosi na kompanije koje svake godine, uglavnom u decembru, zaposlenima isplaćuju još jednu platu. Ta plata dobro dođe jer se uglavnom isplaćuje u vreme kada su troškovi domaćinstava veći zbog novogodišnjih i božićnih praznika.
Iako ni visina 13. plate, ni bonusa nisu određeni zakonom, pod 13. platom se najčešće podrazumeva dodatna plata u visini sličnoj redovnoj mesečnoj zaradi, dok bonus ima šire značenje.
Opširnije
Saznajemo: Shyft prodao ogranak u Srbiji, radnici čekaju otkaze
Američka tehnološka kompanija Shyft Moving pretrpela je velike strukturne promene i očekuje se da će tim koji je radio u ogranku u Srbiji ostati bez posla.
29.11.2023
Rad na daljinu ključna pogodnost za IT-jevce uz stabilnost kompanije
Kako kaže Maja Nedučić, Partner & Chief People Officer u Vega IT, zaposleni sada više vrednuju rad na daljinu.
06.09.2023
Skraćeno radno vreme petkom - nova tehnika britanskih poslodavaca
Poslodavci iz Ujedinjenog Kraljevstva očajnički žele da zaposle i zadrže radnike generacije Z.
06.04.2023
Otpušten radnik kompaniji nekad veći trošak nego ušteda
O otpuštanjima u IT-ju, ali i drugim industrijama, govori se već mesecima. Otkazi, ipak, nisu uvek najbolje rešenje.
10.04.2023
Kako objašnjava poreski savetnik Đerđ Pap, u Srbiji ne postoje, u poreskopravnom smislu, pojmovi 13. ili božične plate. "Međutim, ako govorimo o faktičkom stanju, ima dosta privrednih društava koja isplaćuju nešto što bismo mogli nazvati 13. platom. To je neka zarada koju poslodavci isplaćuju zaposlenima preko onog mesečnog iznosa koji je propisan ugovorom o radu."
Problem koji poslodavci često navode kada su upitani zašto se odlučuju da ne isplate 13. platu jeste visoka stopa poreza koja se plaća uz nju. Naime, bonus ili 13. plata ima karakter redovne zarade, na koju se plaćaju porezi i doprinosi, što u jednom delu Evrope nije pravilo, te to podstiče kompanije, ali ne odgovara državnom budžetu.
Kako objašanjava Pap, nema nikakve razlike između poreza i doprinosa bonusa i redovne zarade, te kompanije plaćaju oko 60 odsto na neto isplaćenu zaradu. Ono što može biti različito, odnosno u poreskom smislu povoljnije, jeste isplata bonusa u većem iznosu od najviše mesečne osnovice doprinosa koja u 2023. godini iznosi 500.360 dinara, dodaje Pap.
“Dakle, ako se isplaćuju bonusi preko tog iznosa, zbirna stopa poreza i doprinosa je znatno povoljnija, pošto se doprinosi obračunavaju samo na najvišu mesečnu osnovicu doprinosa. Dakle, u hipotetičnom primeru isplate 1,5 miliona dinara bonusa, doprinosi će biti obračunati samo na najvišu osnovicu (500.360 dinara), a porez na celi iznos od 1,5 miliona dinara. To znači da će zbirna stopa obaveza na 1,5 milion dinara bonusa iznositi oko 23 odsto. Što je veći bonus, zbirna stopa se srazmerno smanjuje”, navodi on.
Da se bonusi ipak isplaćuju, pokazuje i zvanična statistika - decembarska prosečna plata veća je od novembarske. Recimo, novembra 2022. prosečna plata iznosila je 78.326 dinara, decembra 84.227 dinara, a januara ove godine 82.769.
Ako pratimo statistiku, možemo primetiti da je u poslednje tri godine novembarska plata bila otprilike za 6.000 dinara manja nego decembarska, a u januaru je padala za dve ili tri hiljade dinara.
Naravno, postoji i razlika između sektora. Logično je da će dobrostojeće kompanije, kao što su one iz IT sektora, pre isplatiti bonuse nego one koje isplaćuju minimalac. Recimo, prosečna plata programera je u decembru 2022. godine bila za 28.000 dinara veća nego u novembru, dok je u maloprodaji razlika svega oko 2.000 dinara.
Možda je još uvek rano govoriti o kompanijama koje će isplatiti bonuse ove godine, ali neke kompanije već su odlučile da će svoje zaposlene nagraditi zbog dobrog profita, a neke već imaju dugu tradiciju isplaćivanja dodatne zarade.
Recimo, kompanija dm će, pored regresa u visini neto plate, zaposlenima isplatiti još jednu dodatnu platu, a ovde godine su, u susret 20. godini poslovanja, dodelili svakom zaposlenom koji je 20 godina u dm-u novčanu nagradu u visini bruto plate, dok su svi ostali nagrađeni novčanom nagradom srazmerno radnom stažu u kompaniji, ne manjom od 25.000 dinara.
Maloprodajni lanac JYSK je još jedan primer isplate bonusa - bonusi se obračunavaju u odnosu na rast prometa u odnosu na godinu ranije, a dobijaju ga svi zaposleni u prodavnici bez obzira na radno mesto. Iznos bonusa je neograničen, odnosno nema limita, a za finansijsku 2022/23. godinu je iznosio 32 miliona dinara. Osim toga, postoji takmičenje za "Super super bonus". Taj bonus se isplatio dodatno, na ovih spomenutih 32 miliona dinara i to je regionalno takmičenje koje je prvi put osvojio tim iz Vranja ove godine. On se isplaćuje kao dodatak, u iznosu od dve plate po zaposlenom. Konkretno za zaposlene u Vranju, ukupan bonus iznosio je gotovo 400.000 dinara po osobi.
Kompanija Coca-Cola HBC Srbija svim zaposlenima, u zavisnosti od ostvarenja poslovnih planova, isplaćuje 13. platu, u iznosu jedne prosečne mesečne zarade zaposlenog. Kako navode za naš medij, pored ovog bonusa, postoje mesečni bonusi, kao i dodatni godišnji bonus, koji su povezani sa ispunjenjem rezultata.
Operater mobilne telefonije Yettel isplaćuje bonuse skoro svima. Kako kažu, pored regresa isplaćuju i godišnji bonus koji je povezan sa ostvarenjem ličnih i kompanijskih uslova, tako da svi ga dobijaju osim onih koji nisu ostvarili lične ciljeve, što je, prema njihovim rečima, jako mali broj radnika. “U zavisnosti od nivoa, bonus se isplaćuje u visini 1,2 zarade, 2,4 zarade i tri zarade, a isplata se dešava sa martovskom platom u 2024”, kažu oni. Isto su potvrdili za naš medij i prošle godine.
Javno preduzeće Pošta Srbije tradicionalno isplaćuje bonuse, a za Bloomberg Adriju potvrđuju da su u oktobru isplatili zaposlenima zaradu iz dobiti za 2022. godinu, u prosečnom neto iznosu od 59.859 dinara.
Kompanija Delhaize kaže da će svi zaposleni u operacijama dobiti novogodišnji podsticaj u iznosu od 7.000 dinara. "Tradicionalno u decembru finansijski nagrađujemo kolege koje najbolje odražavaju kompanijske vrednosti iz celog sistema, a kolege iz službe podrške koje su deo bonus sistema svake godine u skladu sa rezultatima poslovanja očekuje ugovorom definisana novčana stimulacija."
Ima i drugih kompanija koje će isplatiti bonuse, mada je upitno da li će oni zaista moći da pomognu domaćinstvima. Neke od njih daju vaučere za kupovinu, neke isplaćuju bonuse na osnovu postignutih rezultata kompanije, a neke na osnovu učinka radnika. Neke isplaćuju bonuse samo menadžemntu, čije su plate veće, a neke će sačekati kraj godine da pogledaju kako je protekla cela godina da bi odlučili da li je ponešto ostalo za radnike.