Ovo je verovatno najčešće pitanje na kraju godine ili na razgovoru za posao. Neki poslodavci zaposlene nagrađuju božićnicama, drugi 13. platama, treći raznim nagradama. Visina bonusa jako zavisi i od poreza. Proverili smo u kojim državama u regionu su najizdašniji.
Napolju miriše na sneg, na TV i radijskim stanicama vrte se božićne pesme koje mnogima već idu na živce. Na kraju godine dođe Deda Mraz, Djed Božićnjak, možda još koji dobar čovek, na primer, poslodavac, koji na kraju godine nagrađuje zaposlene bonusom. U nekim zemljama to se zove božićnica, u drugima 13. plata ili nagrada za poslovnu uspešnost. Kako god ga nazvali, ovaj finansijski slatkiš zasigurno će razveseliti zaposlene.
Iako 13. plata ili bonus na kraju godine nije zakonski definisan ni u jednoj zemlji u regionu – neki predlozi su se pojavili u Sloveniji – kompanije se sve češće odlučuju za ovakvo nagrađivanje svojih zaposlenih. Ne samo zbog nedostataka radne snage i smanjenja fluktuacije, ovakvo nagrađivanje takođe može da bude izvrstan alat za njihovu motivaciju. Velika prepreka u tome su različiti sistemi oporezivanja.
Opširnije
Trinaesta plata sve ređi dijamant u Srbiji, ali ima čuvara tradicije
Trinaesta plata je termin koji se sve ređe čuje u Srbiji, a sve se više koristi termin bonus.
04.12.2023
Zaposleni tuže Twitter jer nisu dobili bonuse za 2022.
Tužbu je podnela grupa zaposlenih koja je radila u prvom kvartalu ove godine a nisu dobili planirane bonuse.
21.06.2023
Otpušten radnik kompaniji nekad veći trošak nego ušteda
O otpuštanjima u IT-ju, ali i drugim industrijama, govori se već mesecima. Otkazi, ipak, nisu uvek najbolje rešenje.
10.04.2023
U Sloveniji do 2.200 evra, drugde drugačije...
U Sloveniji je nagrada za poslovnu uspešnost oslobođena poreza na dohodak do visine prosečne plate - ona je u septembru iznosila 2.174,7 evra bruto (poslednji podaci). Božičnica je do tog iznosa oslobođena poreza na dohodak, ali ne i doprinosa. Dodatna nagrada pripada radnicima u skladu sa kolektivnim ugovorom ili ako je to poslodavac propisao internim aktom društva. U nekim slučajevima isplata zavisi i od ličnog uspeha, kao i od uspešnosti poslovanja preduzeća.
Dok većina slovenačkih poslodavaca isplaćuje dodatke na kraju godine, srpski poslodavci često navode da se zbog visokog oporezivanja ne odlučuju na isplatu tzv. 13. plate. S poreskog stanovišta, nagrada ili bonus tretiraju se kao redovna plata na koju se plaćaju porezi i doprinosi. Nešto je poreski povoljnija isplata naknade u višem iznosu od mesečne osnovice doprinosa, koja u 2023. godini iznosi 500 hiljada dinara (4.270 evra). Važi li pravilo da što je veći bonus, to je niža ukupna poreska stopa oporezivanja bonusa. Nacionalna statistika za Srbiju pokazuje da se bonusi redovno isplaćuju. To je vidljivo iz podataka o isplati prosečne plate za decembar prošle godine, koja je dosegla 718 evra neto i bila sedam odsto veća od plate za novembar.
U Hrvatskoj poslodavac može zaposlenima neoporezivo da isplati do 663,62 evra godišnje u vidu posebnih nagrada (regres za godišnji odmor, božićnica, uskrsnica i sl.). Ako primanja na osnovu svih povremenih nagrada prelaze navedeni neoporezivi iznos, one se smatraju redovnom platom i zbog toga se takođe oporezuju.
U Bosni i Hercegovini (BiH) važe drugačiji propisi za isplatu i oporezivanje dodataka na platu kao što su bonus, nagrada, regres, božićnica i 13. plata. I dok poslodavci u Federaciji BiH isplaćuju neoporezive naknade poput regresa, preduzeća u Republici Srpskoj radije povećavaju decembarsku platu nego 13. platu jer se na te naknade plaćaju porezi i doprinosi na puni iznos.
“Problem je siva ekonomija. Neki poslodavci radnike nagrađuju određenim iznosom 'u koverti'. To stvara nelojalnu konkurenciju. Pre svega bilo bi potrebno izjednačiti poslodavce, a zatim sklopiti sporazum o regulisanju 13. plate“, naglašava Saša Trivić, predsednik Saveza udruženja poslodavaca Republike Srpske. Inače, sve što se zove plata, pa tako i 13. plata, oporezivo je kao i svaka druga plata u godini, a to važi i za isplate bonusa. U BiH tek malo kompanija može da isplati 13. platu, ocenjuje naš sagovornik.
U Severnoj Makedoniji se božićnica ne isplaćuje. Tamo Božić, kao i u Srbiji, slave 7. januara, pa tako nazvati bonuse ne bi imalo smisla. Umesto božićnice, kompanije isplaćuju 13. platu, a njena isplata je regulisana zakonom o radu, ali se na tu isplatu plaćaju doprinosi. Visinu nagrade određuje svaka kompanija samostalno, a na nju je propisana stopa poreza od 10 odsto koju su firme dužne da plate.
KOLIKO SU VELIKODUŠNE KOMPANIJE U REGIONU
U nastavku navodimo kompanije od kojih smo dobili odgovor do završetka broja. Lista kompanija koje na kraju godine nagrađuju svoje zaposlene obično je mnogo duža. Ažurirani spisak objavljen je na internet sajtu Bloomberg Adrije.
SLOVENIJA
U Sloveniji će ove godine božićnice ili isplate za poslovnu uspešnost verovatno biti nešto niže jer se promenio iznos neoporezivog iznosa. Ta nagrada je neoporeziva do visine prosečne plate u državi, koja iznosi 2.174,7 evra bruto (podatak za septembar 2023).
Do prošle godine nagrade za uspešnost u poslovanju bile su oslobođene poreza na dohodak do iznosa prosečne plate zaposlenog u kompaniji, ako je to bilo povoljnije za kompaniju.
Više od polovine ispitanih kompanija još nije odlučilo hoće li ove godine da nagradi svoje zaposlene, ali po velikodušnosti se ističe biotehnološka kompanija Bia Separations iz Ajdovščine, gde predviđaju da će zaposleni na kraju godine dobiti najviši mogući neoporezivi iznos, odnosno 2.174,7 evra bruto. Trgovački lanac Hofer najavljuje isplatu 300 evra bruto, Lidl 400, farmaceutska kompanija Lek će na platu dodati 1.750 evra bruto, a Holding Slovenske elektrane 645 evra.
HRVATSKA
U Hrvatskoj je lani ukupan iznos dodataka na platu na kraju godine premašio 1,2 milijarde evra, čime je postavljen novi rekord. Rezultati ankete koju je Bloomberg Adria sprovela među najvećim hrvatskim kompanijama pokazuju da će većina njih svoje zaposlene razveseliti božićnicom ili nekom nagradom, a iznosi poprilično variraju od kompanije do kompanije . Zaposleni Ericssona Nikole Tesle mogli bi najviše da se raduju Božiću, iako ova kompanija ne isplaćuje klasičnu božićnicu, već razne nagrade koje bi mogle da premaše 500 evra po osobi.
Kako ne bi ispalo da o radnicima brine samo privatni sektor, u kompaniji za elektrodistribuciju HEP isplatiće nagrade. Iako im je zbog ograničenja cena električne energije trpelo poslovanje pa su prošlu godinu završili s gubitkom od 620 miliona evra, zaposlenima će isplatiti 497,71 evro božićnice.
Ne mogu se žaliti ni radnici Plive, koji će, kako nam je rečeno u kompaniji, prema važećem kolektivnom ugovoru dobiti božićnicu u iznosu od 437,99 evra. Za razliku od HEP-a, Pliva je 2022. završila s dobiti od 110,8 miliona evra. Osim dogovora sa sindikatima, kolektivni ugovor radnicima Podravke garantuje božićnicu od oko 200 evra.
SRBIJA
Mobilni operater Yettel isplaćuje bonuse skoro svim zaposlenima. Osim regresa, dodeljuje im se i godišnja nagrada za ostvarenje ličnih rezultata. U zavisnosti od stepena, bonus se isplaćuje u iznosu koji je 1,2 puta, 2,4 puta i tri puta viši od plate, i to uz platu za mart 2024. godine”, pojasnili su.
Javno preduzeće Pošta Srbije, koje tradicionalno isplaćuje nagrade, potvrdilo nam je da su u oktobru zaposlenima dodelili oko 500 evra nagrada.
Gorenje Valjevo svoje zaposlene tradicionalno nagrađuje godišnjom nagradom, čija je isplata usklađena s kolektivnim ugovorom i rezultatima kompanije. Ove godine zaposleni mogu očekivati između 120 i 140 evra.
Kompanija Dm će zaposlenima isplatiti još jednu dodatnu platu, a uz to u jubilarnoj godini poslovanja svi zaposleni dobili su dodatnu nagradu srazmerno stažu, ne manju od 25.000 dinara (210 evra).
Maloprodajni lanac JYSK bonuse obračunava u odnosu na rast prometa u odnosu na godinu ranije, a ukupno 32 miliona dinara raspoređeno je među prodavnicama u zavisnosti od njihovog uspeha.
Članak je nastao u saradnji sa Svjetlanom Šurlan (Bosna i Hercegovina), Editom Vlahović Žuvela (Hrvatska), Hanom Stevović (Srbija) i Aleksandrom Tomić (Severna Makedonija) - Bloomberg Adria.