Prema poslednjem istraživanju Bloomberga, od osam analitičara, koliko je učestvovalo u analizi, njih troje očekuje da će referentna kamatna stopa na sutrašnjem sastanku Monetarnog odbora Narodne banke Srbije (NBS) biti viša za pola procentnog poena, a neki bankari čak vide i povećanje na 3,75 odsto.
U pokušaju da se obuzda inflacija, NBS podigla je referentnu kamatnu stopu u dva navrata od početka ove godine sa 1,5 odsto, koliko je bila na početku godine, na 2,5 odsto.
Sve veći inflatorni pritisci, ali i najave iz same NBS da cene idu nagore više od očekivanog, govore u prilog povećanju stopa. I centralne banke širom sveta već su podigle svoje kamatne stope, a Evropska centralna banka (ECB) najavila je prvo povećanje ovog meseca i još jedno za septembar ove godine.
Opširnije
Inflacija u evrozoni probila rekord, jačaju pozivi za podizanje stopa
Potrošačke cene u junu skočile su za rekordnih 8,6 odsto međugodišnje.
01.07.2022
Dvocifrena inflacija u Adria regionu, kritične hrana i energija
Države pribegavaju povećanju kamatnih stopa i ograničavanju trgovačkih marži i potrošačkih cena.
01.07.2022
Ekonomisti predviđaju veći rast inflacije i pad BDP-a
Bazna inflacija je iznad projekcije NBS od šest odsto, te će uslediti rast referentne kamatne stope
24.06.2022
Centralna srpska banka upozorila je da su rizici projekcije inflacije "asimetrični naviše zbog nekoliko globalnih kriza" koje se dešavaju istovremeno.
Porast potrošnje izazvan naglim izlaskom iz pandemije, poremećaji u svetskim lancima snabdevanja, ali i rat u Ukrajini i sankcije zapadnih zemalja Rusiji, svi bi mogli da doprinesu bržem rastu cena u Srbiji nakon prelivanja cena, navode iz NBS.
Cena nafte i subvencije
Značajnije promene cena nafte, kao i bitnije izmene u akciznoj politici Srbije mogle bi da utiču na predviđanja NBS, i projekcija inflacije bi svakako uvažila te izmene, rekla je centralna banka za Bloomberg Adriju prošlog meseca.
Srpska vlada produžila je do 31. jula subvencionisanje akciza na cenu nafte da bi ublažila efekte krize izazvane ratom u Ukrajini, što je bila socijalna odluka države, kao i mnogih drugih u svetu. Kriza je poterala cene nafte na istorijske maksimume, ali danas već vidimo stabilizaciju u ceni crnog zlata na 100 dolara za barel. Ipak, analitičari Goldman Sachs Group Inc. tvrde da je pad izazvan strahom da će recesija naštetiti potražnji.
"Iako šanse za recesiju zaista rastu, preuranjeno je da tržište nafte podlegne takvim zabrinutostima", rekli su analitičari Goldman Sachs Group Inc., uključujući Damien Courvalina. "Svetska ekonomija i dalje raste, a rast potražnje za naftom ove godine će znatno nadmašiti rast BDP-a".
Bazna inflacija
I Bloombergov tim analitičara očekuje porast referentne stope za 50 baznih poena, "no ne treba iznenaditi značajnije povećanje". To bi bilo i opravdano s obzirom na to da je trenutno razlika između bazne inflacije i referentne stope skoro četiri postotna poena i treba se obuzdati značajnije prelivanje efekata skuplje hrane i goriva na ostale elemente inflacije, misle analitičari.
Bazna inflacija isključije cene hrane, energenata, alkohola i cigareta, a ekonomisti iz NBS ovaj broj uzimaju kao referentu kada su odluke o monetarnoj politici u pitanju.
"Dodatni razlog je potreba za osiguravanjem finansijske stabilnosti. NBS je od početka godine smanjila devizne rezerve za 2,5 milijardi evra, više od 15 odsto. To je najveće petomesečno smanjenje u 10 godina, a najviše je rezultat prodaje deviza za održavanje stabilnosti dinara. S obzirom na to da je održavanje kursa kroz devizne rezerve sada već dosta skupo, potrebno je delovati i kroz kamatnu stopu, naročito zbog nepovoljnih izgleda za spoljnu trgovinu za idućih godinu dana, dospeća spoljnog duga od oko 4,2 milijarde evra ove godine (najviše od 2019.) i činjenice da bi slabljenje dinara smanjilo kapacitet otplate duga privatnog sektora", navodi Andrej Knez, šef analitičkog tima Bloomberg Adrike.