Registrovana zaposlenost u Srbiji je u drugom kvartalu godine uvećana za 2,6 odsto, a četvrtina nove radne snage otpada na programere, pokazuje statistika, što dovodi u pitanje koliki uticaj je imala kriza u IT sektoru u Srbiji.
Broj registrovanih zaposlenih u drugom tromesečju je na međugodišnjem nivou porastao za oko 59.500 radnika, a više od 14.000 novih zaposlenih su programeri, pokazuju podaci Republičkog zavoda za statistiku.
Programera, kojih je na međugodišnjem nivou više za oko 30 odsto, nema manje ni u odnosu na prvi kvartal. Njihov broj je od aprila do juna uvećan za 3,2 odsto, odnosno oko 2.000 radnika.
Opširnije
Srpski startapovi se za radnu snagu takmiče sa celim svetom
Dok se mnogi sektori u Srbiji godinama suočavaju sa manjkom radne snage, aktuelna ekonomska kriza najglasnije je odjeknula u IT sektoru.
10.07.2023
Yandex radi na dupliranju broja radnika u Srbiji, mogući novi projekti
Ruska kompanija je u Srbiji zaposlila više od 1.000 ljudi.
04.07.2023
Ni autsorsing u srpskom IT sektoru nije ono što je bio
Iako se dugo govori o negativnim aspektima autsorsinga u srpskoj IT industriji, stvari se menjaju i neke teze postaju upitne.
25.07.2023
Kriza ili ne, tržište rada u srpskom IT-ju ipak doživelo promene
Posle naleta usporavanja koji je pogodio svetsku IT industriju tokom prošle i ove godine, potrese je osetilo i tržište rada u Srbiji.
28.06.2023
Kriza ili ne?
Kada pogledamo podatke iz prvog kvartala, vidimo da je broj zaposlenih u IKT sektoru rastao i tada. S druge strane, ako se osvrnemo na otkaze i domaćih kompanija poput Quantox Technology i HTEC-a, o kojima je Bloomberg Adria ranije pisala, ali i na otpuštanja multinacionalnih kompanija poput Microsofta, može se zaključiti da je kriza stigla u IT sektor.
Na ovu temu je krajem juna za Bloomberg Adriju govorio Milan Šolaja, direktor Vojvođanskog IKT klastera. On je tada tvrdio da su dešavanja posledica različitih faktora.
"IT industrija je jedna od zaista istinskih globalnih industrija i pandemija kroz koju smo prošli je čak i doprinela da se takva pozicija IT industrije učvrsti", rekao je. Kako navodi, kovid je imao i pozitivne i negativne efekte na određene industrije, ali je većina pronašla izlaz iz te situacije upravo koristeći IT, digitalizaciju poslovanja, prelazak na onlajn pružanje usluga i slično.
Prema njegovim rečima, posledice finansijske krize, koja je takođe bila uslovljena pandemijom, jesu optimizacije ovih investicija u globalnoj IT industriji.
"Srpski IT je zaista deo globalnog IT-ja i poremećaji koji su se desili uglavnom na američkom tržištu prošle godine zatalasali su se kroz finansijske tokove i došli su, naravno, i do nas. Svi mi računamo u ovoj industriji s nekakvim klupama, rezervama kad nema krize i kada se neki projekti završavaju, novi tek treba da počnu, određeni broj ljudi na klupi je neminovnost", zaključio je stručnjak.
Premijerka Srbije Ana Brnabić je ranije ove nedelje rekla da je za prvih pet meseci 2023. iz Srbije IKT sektor izvezao usluge u vrednosti od 1,3 milijarde evra, što je, prema njenim rečima, za 41 odsto više od istog perioda prošle godine, koja je po tom parametru bila rekordna.
Osim IT sektora, napredak su u drugom kvartalu zabeležili i sektori prerađivačke industrije (za oko 8.000 više radnika), proizvodnje motornih vozila (rast od nepunih 6.400 radnih mesta), kao i sektor usluga i hrane (više od 5.000).
Broj zaposlenih u trgovini na malo pao je za oko 2.000, dok je broj zaposlenih u proizvodnji električne opreme bio manji za oko 4.000 u odnosu na drugi kvartal 2022. godine.