Stvarna individualna potrošnja u Srbiji je u 2022. godini iznosila 53 odsto proseka Evropske unije i nije se menjala u odnosu na prethodnu godinu, a BDP po glavi stanovnika iznosio je 44 odsto proseka svih članica, pokazuju podaci Eurostata te se isto nije menjao od 2021. godine, ukazujući na stagnaciju standarda u periodu visoke inflacije.
Stvarna lična potrošnja (AIC) po glavi stanovnika se koristi kao mera materijalnog blagostanja domaćinstava, a izražava se kao standard kupovne moći.
Najviša AIC u odnosu na prosek Evropske unije zabeležena je u Luksemburgu, jednoj od devet članica EU koje su iznad proseka EU po ovom merilu. Međutim, ne-članice Norveška i Island zauzimaju drugo i treće mesto u Evropi po ovom parametru, pokazuju podaci Eurostata.
Opširnije
Recesije u Srbiji neće biti bar još tri meseca
Značajan realni rast bruto dodate vrednosti zabeležen je u sektoru informisanja i komunikacija, 9,9 odsto, pad u građevinarstvu
31.05.2023
Hrvatski BDP u prvom kvartalu 2,8 odsto viši nego lane
Ekonomski rast usporio u odnosu na poslednje prošlogodišnje tromesečje.
29.05.2023
Nemačka ipak u recesiji, a ni prognoze nisu previše optimistične
Domaćinstva troše manje, a državna potrošnja znatno je pala.
25.05.2023
Nemački AIC iznosi 119 odsto proseka EU, a Austrijski 118 odsto.
U poređenju sa Srbijom, niži AIC imaju Albanija, Bosni i Hercegovina i Severna Makedonija. Dalje u Adria regionu, Hrvatski AIC iznosi 75 odsto proseka EU, a Slovenija je na 90 odsto proseka EU.
U okviru EU, najlošije se na ovoj listi kotiraju Bugarska, Mađarska i Slovačka, a Italija je sa 99 odsto proseka EU najbliža proseku celog bloka.
U odnosu na 2021. godinu stanje AIC Srbije u odnosu na prosek EU se nije menjao pošto je prethodno primećen trend rasta tri godine zaredom.
BDP po glavi stanovnika
Irska i Luksemburg opet su se našli na samom vrhu liste BDP-a po glavi stanovnika. Pošto su 2021. godine zabeležile najviši nivo BDP-a po glavi stanovnika, i to 119 odsto i 168 odsto iznad proseka EU u 2022. Irska je bila 133 odsto iznad proseka EU, a Luksemburg 161 odsto iznad tog proseka.
Čak 11 država imalo je prošle godine veći BDP po glavi stanovnika od proseka EU. Na samom vrhu liste su još i Norveška, Švajcarska, Danska, Holandija, Island i Austrija.
Na nivou bloka, najniži BDP po glavi stanovnika imale su Bugarska, Slovačka i Grčka, a kada se uzmu u obzir i ostale zemlje za koje Eurostat vodi statistiku, najniži BDP po glavi stanovnika u Evropi imala je Albanija čiji BDP po glavi stanovnika je iznosio 34 odsto proseka EU.
U Bosni i Hercegovini je BDP po glavi stanovnika iznosio 35 odsto proseka EU, u Severnoj Makedoniji je bio na 42 odsto, a u Srbiji na 44 odsto dok je u Crnoj Gori dostigao 50 odsto proseka EU.