Nemačkoj se u protekla dva tromesečja dogodila recesija, prvi put od početka pandemije, postalo je jasno nakon što je u četvrtak statistički zavod objavio korekciju prve procene za prvi kvartal, koja je ukazivala na stagnaciju.
Prema novim podacima, bruto domaći proizvod (BDP) na kvartalnom nivou je u prvom tromesečju ove godine pao za 0,3 odsto nakon što je u poslednjem kvartalu 2022. pao za 0,5 odsto u odnosu na treće tromesečje.
"Manja potrošnja domaćinstava vidi se u više oblasti. Domaćinstva su manje trošila na hranu i piće, odeću i obuću, kao i na opremanje prostora", kaže se u saopštenju statističkog zavoda. Manje je prodato i električnih vozila nakon što su subvencije smanjene.
Opširnije
Nemačka na rubu recesije, menadžeri očekuju nulti rast u 2023. godini
Nemački privrednici imaju pesimističnije prognoze nego Evropska komisija, koja je prošlog ponedeljka objavila da očekuje rast od 0,2 odsto.
22.05.2023
Čak i blaga recesija u SAD ostavlja bez posla dva miliona ljudi
Većina ekonomista sa Wall Streeta očekuje da će SAD pasti u recesiju tokom naredne godine. Šta to znači za američke radnike?
20.05.2023
Nemački indeks DAX juri prema istorijskom rekordu
Nemački berzanski indeks DAX je na putu da možda završi nedelju na rekordnom nivou.
19.05.2023
Došlo je i do snažnijeg pada potrošnje države, dok su investicije u prvom tromesečju rasle, posebno u građevinarstvu. Novi podaci su delom i udarac kancelaru Olafu Scholzu, koji je u januaru govorio da je recesiju moguće izbeći.
Kompanije poput trgovinske firme Zalando ukazuju na negativne tendencije u ponašanju potrošača s obzirom na to da su zalihe u prvom tromesečju rasle.
Proizvodni sektor je takođe u problemima i izaziva sumnju u brzi oporavak u idućim kvartalima. Očekivanja među ekonomistima i biznismenima su se ovog meseca pogoršala kad je reč o ovogodišnjem BDP-u i poslovanju.
Ipak, Bundesbank nudi nešto optimizma najavljujući mogući lagani rast BDP-a u ovom tromesečju, jer dosta narudžbi čeka slanje, a popuštaju zastoji u lancima snabdevanja i niži su troškovi energije.
Međutim, kako se usled inflacijskih pritisaka potrošači radije odlučuju na potrošnju u segmentu putovanja i odmora nego u kupovanju roba, analitičari smatraju da to dovodi do neravnoteže u rastu, što nije održivo.
"Optimizam s početka godine otvorio je sada prostor za realnije gledanje stvari. Smanjenje kupovne moći, smanjenje broja industrijskih narudžbina, uticaj najagresivnije monetarne politike nekoliko decenija unazad i očekivano usporavanje američke privrede, upućuju na slabljenje ekonomske aktivnosti", kaže Carsten Brzeski, analitičar u banci ING.
Za analitičare iz Commerzbanka recesija u drugom delu godine sada izgleda kao verovatniji scenario nego oporavak koji još uvek predviđaju mnoge njihove kolege.
Inflacija ne pomaže jer je i dalje iznad sedam odsto i verovatno neće brzo popustiti usled pritisaka rasta zarada, navodi Bundesbank.
Nastavak dizanja kamatnih stopa Evropske centralne banke samo može dodatno da smanji kreditiranje i tako negativno utiče na stopu rasta.