Nedelju za nama obeležile su vesti o isplatama dividendi dok su se tržišta i u Evropi i u Sjedinjenim Američkim Državama borila sa upozorenjima Evropske komisije i Feda o visokoj inflaciji, podacima koji su pokazali da je Nemačka ipak ušla u recesiju, kao i oduženim pregovorima o granici duga u SAD.
Tako je NIS donirao 60 miliona evra državi, što je probudilo sumnju da neće biti isplate veće dividende od tradicionalnih 25 odsto dobiti nakon rekordno dobre godine. Slično, razočaravajuće vesti saopštili su i iz Jedinstva, pošto su predložili upola manju dividendu, dok je Metalac prijatno iznenadio akcionare najavom isplate rekordne dividende.
Najave investicija nisu izostale ni ove nedelje, pa je tako Elixir Group najavio ulaganje od čak 600 miliona evra u razvoj poslovanja i ulazak na tržište električnih automobila, dok je hrvatska Atlantic grupa najavila kupovinu svog srpskog konkurenta Strauss Adriatica za 40,5 miliona evra, o čemu je za Bloomberg Adria TV govorio Matteo Mošnja, analitičar korporativnih finansija.
Na sastanku lidera G7 govorilo se o udaljavanju od Kine – kojoj se, pritom, direktori nekih od najvećih evropskih kompanija protive, a posle toga je Evropska unija blokirala sredstva vredna 200 milijardi evra koja su pripadala centralnoj banci Rusije. U proteklih sedam dana održani su izbori u Grčkoj, ali jedino što se iz rezultata saznalo je da će opet biti izbora.
Pritom, pritisak teške ekonomske situacije u svetu ove nedelje posebno se osetio u akcijama luksuzne robe, a najbogatiji čovek na svetu, Bernard Arnault, izgubio je veliko parče svog bogatstva, dok ruže nisu cvetale ni Meti, koja je popila rekordnu kaznu od Evropske unije. Međutim, poverenje u tehnologiju nije potpuno splaslo s obzirom na to da se Apple približio tržišnoj kapitalizaciji od tri biliona dolara. Krajem nedelje, dosta neočekivano, sjajne rezultate objavila je Nvidia, zahvaljujući skoku tražnje za čipovima koji se koriste u razvoju veštačke inteligencije (AI).
Letnji odmori nam se bliže pa smo ove nedelje pisali i o najavi jedinstvene naplate putarine za Srbiju, Severnu Makedoniju i Albaniju, s obzirom na to da je politički pritisak napokon naterao Makedonce da sistem koji poseduju već tri godine konačno i uvedu. Takođe, iznenađenje za putnike Air Serbije ne bi trebalo da bude to što neće leteti njihovim avionima i pored kupljenih karata te kompanije, zbog manjka aviona sa kojim se bori avijacija.
Sve skuplja hrana u Srbiji takođe je bila jedna od tema, premda analitički tim Bloomberg Adrije u svojoj analizi ističe da je najveći uticaj na smanjivanje cenovnih pritisaka u proteklom periodu imao globalni pad cena energenata i sirovina, ali i da su cene hrane i bezalkoholnih pića i dalje visoke u regionu. Plate su nam zato realno pale i u martu.
Ove nedelje izašao je i naš magazin Bloomberg Businessweek Adria, u kom, između ostalog, možete čitati o tome kako se promenilo značenje reči gastarbajter i šta to znači za radnike iz regiona.