Cene kafe u Srbiji rastu već neko vreme, kako je još 2021. godine primetila Komisija za zaštitu konkurencije (KZK), a njihov rast je ove godine usporio u odnosu na ukupni rast potrošačkih cena posle dugog perioda znatno većeg rasta na međugodišnjem nivou u poređenju sa ukupnom inflacijom.
Naime, u februaru i martu, kada je ukupna inflacija dostizala rekordne nivoe, cene u sektoru kafe, čaja i kakaoa rasle su sporije od ukupne inflacije, a pre toga se poslednji put to desilo u oktobru 2021. godine.
Najveći skok potrošačkih cena kafe, čaja i kakaoa zabeležen je u septembru 2022. godine, kada je inflacija u ovom sektoru na međugodišnjem nivou iznosila čak 27,9 odsto, a kada je ukupna inflacija bila 14 odsto.
Opširnije
Grand kafa kupuje Doncafe, a već su pod lupom Komisije
Komisija je 14. septembra 2021. godine objavila da je počela postupak da utvrdi da li je bilo dogovaranja oko cena proizvoda od 2015. godine do 2020. godine, koji do sada nije završen.
23.05.2023
Jeftina kafa sve skuplja, a krivci su avokado i durijan
Robusta, koja je jeftinija od arabike, sve je zastupljenija u instant kafi.
14.05.2023
Prihodi Nestlea ubrzano rastu uprkos povećanju cena
Prodaja porasla za 9,3 odsto.
25.04.2023
Atlantic grupa za 40,5 miliona evra kupuje vlasnika Doncafea
Zaključenje transakcije još mora da odobri Komisija za zaštitu konkurencije u Srbiji.
23.05.2023
Vranković: Atlantic neće podizati cene do septembra
Nastavi li se rast cene sirovina, sigurno će doći do korekcije cena, ali to se ne očekuje do kraja septembra, rekao je potpredsednik Atlantica.
26.04.2023
Inflacija u Srbiji skočila je na rekordne nivoe ove godine kao posledica visokih cena energenata, rata u Ukrajini i sve skuplje hrane. Rast potrošačkih cena konačno je usporio u aprilu, ali se očekuje da će kamatne stope ostati visoke neko vreme, kao i da će se nastaviti pad kupovne moći još par godina.
Međutim, priča o visokim cenama kafe počela je pre priče o visokoj inflaciji u Srbiji. Još 2021. godine se na konferenciji za medije u Narodnoj banci Srbije (NBS) guverner Jorgovanka Tabaković pojavila pred medijima sa kesicom kafe od 200 grama. Ona je tada iskazala šok pošto je u dve nedelje kafa koju je uzimala poskupela sa 239 dinara na 369 dinara. Tom prilikom optužila je trgovinske lance da neopravdano povećavaju cene zbog rasta inflacije.
U decembru prošle godine, redakcija Bloomberg Adrije izračunala je prosečnu cenu kesica mlevene kafe od 200 grama u najvećim trgovinskim lancima, prema podacima portala Cenoteka. Tada je prosečna cena 200 grama kafe bila 303,5 dinara, a prema ponovljenom istraživanju na istom uzorku 23. maja 2023, prosečna cena kafe je 322,7 dinara.
"Barcaffe", "Bonito" i "Grand kafa" se nalaze pod okriljem Atlantic grupe, dok su "Doncafe", "Kafa C" i "Beanz" (manji brend koji se ne nalazi na listi) u vlasništvu Straussa. "Dobro jutro" proizvodi kompanija iz Novog Sada pod istoimenim nazivom, koja je u vlasništvu Lazara Uskokovića.
Na cene kafe na tržištu ubuduće bi znatno moglo da utiče spajanje Atlantic grupe i Strauss Adriatica, koji tek treba da potvrdi KZK.