Svetska kriza troškova života naterala je one koji piju kafu da se okrenu ka jeftinijim kafama. Ali manjak zrna robuste u ponudi otežava pronalaženje povoljne šoljice.
Mnogi ljubitelji kafe više vole visokokvalitetna zrna arabike koja se prodaju u kafićima, a robusta je obično jeftinija jer je njeno drvo tvrđe i zahteva manje nege, što olakšava proizvodnju u velikim količinama. Ova sorta se često koristi u instant kafi, espresu i mlevenim mešavinama koje se prodaju u supermarketima, koji su opet popularni jer potrošači sa ograničenim budžetima traže alternative.
Međutim, ključnim uzgajivačima je teško da odgovore na rast potražnje, a veleprodajne cene su ove nedelje dostigle najviši nivo u skoro dvanaest godina.
Opširnije
Prihodi Nestlea ubrzano rastu uprkos povećanju cena
Prodaja porasla za 9,3 odsto.
25.04.2023
Da li kafa vraća ljude u kancelarije
Ispijanje kafe na poslu je savršeni način da se izgrade odnosi sa ljudima, piše kolumnistkinja Bloomberga Julia Hobsbawm.
01.04.2023
Višak kofeina u krvi može vas održati vitkim, pokazala studija
Viši nivoi kofeina u krvi mogu pomoći ljudima da ostanu vitki i smanje rizik od dijabetesa, sugeriše nova naučna studija.
18.03.2023
Cene kafe ostaće visoke u Srbiji uprkos pojeftinjenju na berzi
Mišljenja špekulanata na berzi i ljudi na plantažama kafe u Brazilu se slažu po pitanju budućnosti cena kafe, tako da sudeći po situaciji na terenu izgleda kao da ćemo sve više plaćati za ovo braon zlato.
14.12.2022
Bolji rod u Vijetnamu mogao bi da dovede do nižih cena kafe
Cene su već pale za više od 10 odsto.
20.10.2022
Nestle ulaže milijardu dolara da spase kafu od klimatskih promena
Nestle će izdvojiti milijardu dolara do 2030. godine da spase kafu, pošto ekstremno vreme i klimatske promene prete da unište useve.
04.10.2022
Nikad manje zalihe kafe najvećih brazilskih proizvođača
Zalihe kafe Brazila, najvećeg svetskog proizvođača kafe, pale su na rekordno niski nivo.
19.09.2022
Za potrošače na najvećem evropskom tržištu kafe, Nemačkoj, pritisak primetno utiče na maloprodajne cene, pri čemu instant kafe koštaju skoro 20 odsto više nego pre godinu dana, čak i pošto je inflacija cene zrna kafe izgubila zamah. Rast cena instant kafe u SAD takođe je usporio manje od pržene verzije u aprilu.
Šanse da se globalna nestašica robuste ublaži u skorije vreme su male. Vijetnam - najveći svetski proizvođač - imao je, izgleda, najmanju žetvu u četiri godine, nakon što su se farmeri fokusirali na sadnju profitabilnijih useva poput avokada i durijana kako bi se izborili sa rastućim troškovima đubriva nakon ruske invazije na Ukrajinu.
Brazil, drugi po veličini uzgajivač ove sorte, suočava se sa tim da su njegovi usevi pogođeni sušom, a takođe postoji zabrinutost da bi indonezijska proizvodnja mogla da trpi posle obilnih kiša.
Uprkos tim preprekama, više zrna robuste izvezeno je širom sveta u prvih šest meseci tekuće sezone nego u poslednje tri godine – samo ne dovoljno brzo da bi se pratile veće potrebe. Pošiljke između oktobra i marta bile su za oko četiri odsto veće nego u istom periodu 2021-22, prema Međunarodnoj organizaciji za kafu.
"Došlo je do tolikog pomeranja potražnje sa kafe sa višim cenama da čak ni tržište nije zadovoljno većim izvozom robuste", rekla je Judith Ganes, koja vodi konsultantsku kuću fokusiranu na robu poput kafe u Njujorku.
Novi trend prvi put je primećen kod pržionica koje su povećale količinu robuste koja se koristi u komercijalnim mešavinama kako bi nadoknadile veće troškove arabike i račune za energiju. Zatim je dvocifrena inflacija u mnogim delovima sveta dovela do povećanja računa za namirnice na najviši nivo u poslednjih nekoliko decenija, primoravajući neke potrošače da se odluče za jeftinije opcije.
Kao rezultat toga, instant kafa sa robustom raste brže od drugih segmenata industrije, kaže Aguinaldo Lima iz Brazilskog udruženja industrije instant kafe, čija je zemlja najveći svetski proizvođač rastvorljive kafe. I vodeće kompanije na drugim mestima, kao što su Nestle SA i indijska Tata Coffee, takođe su prijavile veću potražnju za instant kafom u svojim najnovijim finansijskim izveštajima.
Iako je poznato da je zrno robuste znatno više gorko od arabike - delom zbog većeg nivoa kofeina - i Vijetnam i Indonezija su poboljšali kvalitet svojih zrna, olakšavajući pržionicama da povećaju raznolikost mešavina bez drastičnog uticaja na ukus, navodi Ganes.
Potrošači bi mogli otkriti veoma zanimljive ukuse pijući robustu, čak i ako je ukus drugačiji od arabike, rekao je Daniel Munari, barista koji takođe vodi Royalty Quality Cafe u južnom Brazilu.
"Tu su slatkoća i kiselost, koje su odličan dodatak i daju balans piću", rekao je on.