Zalihe kafe Brazila, najvećeg svetskog proizvođača kafe, pale su na rekordno niski nivo, što ukazuje na problem nestašice kafe u svetu.
Prema rečima Silasa Brasileira, predsednika Nacionalog udruženja za kafu (eng. National Coffee Council), Brazil će imati samo sedam miliona džakova zaliha do marta. Analitičari tvrde da bi optimalne količine zaliha bile između devet i 12 miliona džakova težine 60 kilograma.
Problem sa zalihama brazilske kafe odraz je svetske nestašice kafe, koja preti da poveća cene usled uporne inflacije hrane. Zalihe arabike čuvane u lučkim skladištima i koje se trguju na berzi ICE Futures US, nalaze se na najnižem nivou u 23 godine.
Opširnije
Loša vest za ljubitelje kafe, očekuje se poskupljenje
Ogromne zalihe zrna kafe u Vijetnamu se smanjuju, što je fenomen koji će još više pogurati rastuće svetske cene.
25.08.2022
Dok svetska potražnja nastavlja da raste, potrošnja je ove sezone porasla za 1,5 odsto, nakon što je prošle godine bila dva odsto, pokazuju podaci istraživačke firme hEDGEpoint Global Markets.
Zalihe su "na toliko niskom nivou da, i u slučaju da sledeće godine bude bolji urod, Brazil bi jedva imao dovoljno da ispuni potražnju", izjavio je Nelson Carvalhaes, član udruženja izvoznika Cecafe. "Sve što tražimo je kiša."
Zbog niskih zaliha, fjučersi arabike u Njujorku su porasli 11 odsto ove godine u odnosu na prethodnu, a analitičari očekuju da će se rast cena kafe nastaviti. Čak i na brazilskom nacionalnom tržištu, cena isporučenog pakovanja kafe glavnoj potrošačkoj oblasti u Sao Paolu, povećala se za 19 odsto u odnosu na prethodnu godinu, pokazuju podaci sa Univerziteta u Sao Paolu.
"Svetske cene će nastaviti da se kreću uzlaznom putanjom, a jedan od glavnih razloga za to je nesigurnost brazilskih zaliha", izjavio je Guilherme Morya, viši ekonomski analitičar kompanije Rabobank.
Veliki broj kompanija, od Starbucks Corp, do JDE Peet’s NV, jedne od evropskih najvećih pržionica kafe, povećale su cene kako bi se nosile sa inflatornim pritiscima.
Imajući u vidu datu situaciju u Brazilu, na vidiku nema olakšanja. Očekuje se da će se nepogode koje je izazvao klimatsko-atmosferski fenomen La Ninja nastaviti i u narednih par meseci, donoseći suvo vreme Brazilu, a previše kiše Kolumbiji, drugom najvećem svetskom izvozniku kafe. Nepovoljno vreme takođe može naneti štetu poljima u Gvatemali, Hondurasu i Nikaragvi. Vijetnam, najveći izvoznik robuste, imao je manje zaliha, zbog slabe žetve.
Sve ukazuje na to da će drugu godinu zaredom potražnja za kafom nadmašiti ponudu, što se retko dešava, izjavila je analitičarka Natalia Gandolphi iz firme hEDGEpoint.
Kako je žetva odmicala, briga farmera za ovogodišnje zalihe postajala je sve veća. U toku prerade zrna kafe, primećene su prevelike ljuske, zbog kojih je bilo potrebno više zrna kako bi se napunili džakovi. Najveća brazilska kooperativa Cooxupe je u toku žetve procenila pad od 11 odsto u proizvodnji, u odnosu na prošlu godinu.
Regis Ricco, konsultant iz Minas Žeraisa, sada očekuje prinos useva arabike u oko 30 miliona džakova u odnosu na 32 miliona džakova od početka avgusta. Takođe, postoji manje kamiona koji dostavljaju kafu. "Čini se kao da sada nije sezona", izjavio je.
Brazilska kompanija za snabdevanje Conab doneće ažuriranu procenu o proizvodnji kafe 20. septembra.