Ako uzmemo u obzir podatak Republičkog zavoda za statistiku (RZS) da je hrana poskupela za oko 20 odsto, mogli bismo da pretpostavimo da ćemo morati da odvojimo dodatnu petinu prošlogodišnjeg budžeta da pokrijemo rupu koju je ove godine inflacija napravila na trpezarijskom stolu.
Redakcija Bloomberg Adrije izračunala je kako će se visoka inflacija odraziti na vaš praznični budžet.
Mlečni proizvodi i sastojci za tortu
Ipak, neke namirnice su poskupele mnogo više nego druge, pa i to treba uzeti u obzir pri planiranju praznika. Prema zvaničnim podacima, međugodišnje su najviše poskupeli mleko, sir i jaja - neizostavni sastojci torti, ali i drugih jela.
Opširnije
Lagarde: Za usporavanje inflacije potrebne više kamatne stope
Lagarde je navela i da će recesija koje se plašimo verovatno biti kratka i plitka.
31.12.2022
MMF: Trećina ekonomija sveta biće u recesiji u 2023.
Upravna direktorka Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) Kristalina Georgieva upozorava da će ova godina biti još teža od 2022.
02.01.2023
Maloprodaja usporava, ni novembarski šoping praznici nisu pomogli
Iako je promet robe u maloprodaji u novembru uvećan i u tekućim, i u stalnim cenama, on usporava u odnosu na prethodne mesece.
29.12.2022
Kakva su očekivanja Bloomberga za UK u 2023. godini
Naredna godina biće ne samo ekonomski, već i politički teška za Britance.
01.01.2023
Prema podacima Ministarstva unutrašnje i spoljne trgovine, mleko je usled nestašice na srpskom tržištu poskupelo za skoro 60 odsto. Izvoz mleka trenutno je zabranjen.
S druge strane, s obzirom na to da se cena nijedne kategorije koju prati RZS nije spustila, ni druge cene vas neće oduševiti. Šećer, džem, med i čokolada poskupeli su za 11,5 odsto, a ako se odlučite za voćnu tortu, nije mnogo bolje - za voće ćete morati da izdvojite 14,3 odsto više nego 2021.
Prema proceni ministarstva, kilogram šećera sada košta 111 dinara, što znači da je poskupeo za skoro trećinu. Brašno je poskupelo za skoro 15 odsto, a ulje za skoro 10, tako da će vas osnova za tortu, kolač ili peciva koštati dosta više nego prošle godine.
Redakcija Bloomberg Adrije izračunala je koliko ove godine košta napraviti čokoladnu tortu po receptu koji je bio prvi u Google pretrazi. Napominjemo da naša metodologija nije savršena, s obzirom na to da se cene jako brzo menjaju, razlikuju se u različitim prodavnicama, kao i da ne možete kupiti tačnu količinu koja vam treba.
Uzeli smo najjeftinije sastojke sa sajta Cenoteka, ali smo računali cene punih pakovanja. Torta je uzeta kao primer jer sadrži veliki broj osnovnih namirnica, čije cene je Vlada Srbije inače ograničila. Ograničenje će važiti do kraja februara, a a obuhvata cene ulja, belog kristal šećera i brašna.
Došli smo do zaključka da u idealnoj situaciji, ako imate vremena da obiđete sve markete u potraži za najjeftinijim sastojcima, platićete tortu 1.650 dinara. Ipak, svi znamo da u realnosti situacija nije takva, te bi nas torta verovatno koštala nekoliko stotina dinara više.
Početkom prošle godine, kada je inflacija već bila 8,2 odsto, ista torta bi vas koštala 1.350 dinara, što je za 20 odsto manje.
Meso i riba
Mlečne proizvode u stopu prati meso, koje u Srbiji tradicionalno čini veliki deo prazničnih obroka. Jednako kao meso, poskupelo je i povrće, ali to će sigurno manje zabrinuti srpske potrošče. Ne samo da je povrće već mnogo jeftinije od mesa, već srpska kuhinja (naročito ona praznična) ne zahteva ogromne količine povrća - sem, naravno, kupusa za sarme i neizostavnog tandema kojom počinje veliki broj recepata - crni luk, beli luk, šargarepa.
Što se tiče mesa, prema podacima Ministarstva trgovine, najmanje su poskupeli pileći batak ili karabatak (13 odsto), zatim svinjsko meso, koje je skuplje za 22 odsto, a juneće, inače najskuplje, poskupelo je još 35 odsto. Sada za kilogram junećeg mesa morate da izdvojite 950 dinara.
Ne očekujte da ćete mnogo uštedeti ni kada pravite posnu hranu - ako se gledaju podaci RZS, riba je poskupela jedva nešto manje nego meso, a jednako kao i hleb, i to oko 18 odsto.
Alkoholna i bezalkoholna pića
Stanje u sektoru pića je nešto bolje, sem kafe i čaja, koji su u proseku skuplji za 22 odsto u odnosu na prošlu godinu. S druge strane, bezalkoholna pića poskupela su za 14 odsto, a alkoholna, bez kojih retko koji praznik prođe, "samo" devet. Najviše je poskupelo vino (13 odsto), nešto više nego žestina, dok bi vam se najviše isplatilo da pijete pivo, koje je u proseku poskupelo za šest odsto za godinu dana.