Prema preliminarnim podacima Republičkog zavoda za statistiku, ekonomski rast usporen je sa 7,5 odsto na godišnjem nivou, koliko je bio u 2021. i u ovoj godini bi trebao da bude 2,3 odsto.
Prema ovoj proceni, rast u četvtom kvartalu iznosio je od oko 0,2 odsto na međugodišnjem nivou, objavio je Bloomberg.
Kako je saopštio statistički zavod, građevinarstvo je ove godine zabeležilo pad za 11,8 odsto, a poljoprivreda za osam odsto, dok su industrijska proizvodnja i prerađivačka industrija porasli za 1,5 odsto i 1,7 odsto.
Opširnije
Rast BDP-a naredne godine verovatno na nivou od dva odsto
Naredne godine nas verovatno očekuje scenario rasta BDP-a od dva odsto, kojim treba da budemo zadovoljni, rekao je dekan FEFA Fakulteta Milan Nedeljković.
27.12.2022
Svetska ekonomija na putu ka recesiji u 2023, pokazuje istraživanje
Prema Centru za ekonomska i poslovna istraživanja, svet će se u 2023. suočiti sa recesijom.
26.12.2022
Šanse 70 odsto za recesiju u SAD sledeće godine, procenjuju ekonomisti
Ekonomisti kažu da postoji verovatnoća sedam prema 10 da će američka privreda potonuti u recesiju sledeće godine.
20.12.2022
Srbija ima šanse da izbegne recesiju sledeće godine
Sledeće godine možemo da očekujemo recesiju u Evropi, a možda i u SAD.
05.12.2022
MAT: Svi scenariji kažu da je pad ekonomije neizbežan
U svakom od ovih scenarija očekuje se pad ekonomske aktivnosti i ništa ne ide u prilog optimizmu.
14.11.2022
Nakon solidnog ekonomskog rasta u prvoj polovini 2022. godine, tempo rasta se znatno usporio tokom leta. Prvi kvartal zabeležio je rast od 4,4 odsto, u drugom se već osetio pad na 3,9 odsto, da bi u trećem kvartalu bili na jedan odsto rasta. Kvartalne "fleš" procene su iznosile 4,3 odsto, četiri odsto i 1,1 odsto, a podaci izlaze malo ranije od konačnih brojeva, te se preliminarno može steći slika o dešavanjima i tendencijama u privredi.
"Predviđa se da će usporavanje rasta trajati tokom prve polovine 2023. godine. S obzirom na efekte inflacije u celoj ekonomiji, smanjuju se realni raspoloživi budžeti i privrede i domaćinstava. Zbog usporavanja rasta na ključnim izvoznim tržištima i velikih potreba za uvozom zbog energetske krize, predviđa se da će se neto eksterni efekti negativno odraziti na rast tokom perioda obuhvaćenog prognozom", prema istraživanju Erste Grupe od 15. decembra.
Sve zavisi od inflacije
Naredne godine nas verovatno očekuje scenario rasta BDP-a od dva odsto, kojim treba da budemo zadovoljni, rekao je dekan FEFA Fakulteta Milan Nedeljković u utorak gostujući na Bloomberg Adria TV.
Procenjena godišnja stopa inflacije za 2022. godinu je 15,1 odsto, a trgovina na malo porasla je za 6,4 odsto u odnosu na 2021. Prema preliminarnim podacima, stopa nezaposlenosti je na 8,9 odsto. Prema očekivanjima ekonomista, sledeće godine trebalo bi da Srbija zabeleži oporavak privrede.
Nedeljković je, govoreći o znacima održivog oporavka, rekao da je ključni indikator inflacija, a da je druga stvar smanjenje neizvesnosti kroz stabilizaciju finansijskih tokova i pozitivan sentiment na svetskom tržištu.
"Imajući u vidu visoku bazu iz 2022. godine, nije nerealno da u drugoj polovini 2023. očekujemo usporavanje inflacije, što je prvi pokazatelj da dolazimo do stabilizacije makroekonomskih tokova", rekao je.
Prema njegovim rečima, treći ključni indikator je da rast BDP-a proizilazi ne iz potrošnje, već iz investicija, "jer to govori da možemo očekivati veći privredni rast".
Stoga su analitičari Erste Grupe nedavno snizili svoju procenu rasta BDP-a za finansijsku godinu 2022. za 1,2 procetna poena na 2,3 odsto u odnosu na prethodnu godinu, dok je prognoza rasta za sledeću godinu smanjena za 1,4 procetna poena na 1,6 odsto. "Rast bi trebalo da se 2024. godine ponovo približi nivou pre krize, 3,8 odsto u odnosu na prethodnu godinu, kako inflacija bude usporavala", navode iz Erste Grupe.
- U saradnji sa Miša Savić
(Tekst ažuriran tačnim podacima u drugom pasusu.)