Ovaj vikend obeležila je vest da je pala vlada sirijskog predsednika Bashara al-Assada, posle zapanjujuće brzog teritorijalnog napredovanja islamističkih pobunjenika u poslednjih nekoliko dana. Assad je posle 24 godine vladavine predao vlast i napustio zemlju, a ruski mediji su u nedelju uveče objavili da je dobio azil u Moskvi.
Pariz je takođe bio u centru pažnje svetske javnosti jer je katedrala Notr Dam, stara 900 godina i jedna od najznačajnijih francuskih znamenitosti pet godina nakon velikog požara ponovo otvorila svoja vrata za posetioce. Na svečanom otvaranju u subotu domaćin Emmanuel Macron dočekao je brojne svetske zvanice, a među njima i Donalda Trumpa, Volodimira Zelenskog, britanskog princa Williama, te Jill Biden, suprugu odlazećeg američkog predsednika.
Ovo je pet stvari koje treba da znate danas.
Koji kamp najbrže vraća početnu investiciju
Uprkos tome što rizici za otvaranje auto-kampa nisu preveliki, a interesovanje za ovaj vid odmora svake godine raste, izgleda da se ljudi u Srbiji još uvek ne usuđuju da ulete u taj biznis. Pri tome, kamperi su najplatežniji gosti u vanpansionskoj potrošnji, koji prosečno potroše oko 70 evra po osobi dnevno. Dakle, nema sumnje da je reč o biznisu koji se isplati.
Prema rečima Vladimira Đumića, početna investicija u kamp je oko 60.000 evra, mada može biti i manja, u zavisnosti od toga koliki su troškovi obezbeđivanja osnovne infrastrukture. Da bi se krenulo u ovaj biznis, prvo je potrebno izabrati odgovarajuću lokaciju za uređenje prostora za odmor gostiju koji vole kamping smeštaj, a to, kaže Đumić, može biti zemljište čija je površina ravna ili pod nagibom, od najmanje 20 do 30 ari.
Srbija ima značajan potencijal za kamping industriju, ali je ona u našoj zemlji slabo razvijena. O tome svedoči podatak da zemlja broji svega 38 kampova. Ipak, priča Branka Pilića, vlasnika kampa "Oaza" na Vračevgajskom jezeru, može vam poslužiti kao inspiracija i primer da nije nemoguće uspešno voditi kamping biznis u Srbiji.
Dobra vest za skijaše: cene nisu rasle od prošle godine
Sezona na Kopaoniku, najvećem ski-centru Srbije, otvorena je od 5. decembra, i tu su cene tradicionalno najviše. Ipak, nije bilo poskupljenja od prošle godine.
S više od 55 kilometara staza za alpsko skijanje i dodatnim sadržajima za bordere i početnike, Kopaonik godinama gradi reputaciju najmodernijeg skijališta u Srbiji, ali su mu za petama Zlatibor i Stara planina. Divčibare, takođe, postepeno grade svoj status u svetu skijaških avantura, dok divlja lepotica Tara ostaje idealna destinacija za šetače i planinare.
Ako vas zanimaju detaljne informacije o stazama, žičarama i cenama na srpskim planinama u sezoni 2024/25, posetite ovaj LINK.
Skoro 850 miliona evra za oživljavanje Notr Dama
Posle požara koji je 2019. godine zahvatio katedralu Notr Dam, staru 900 godina i jednu od najznačajnijih evropskih znamenitosti, njena kupola ponovo dominira pariskim nebom. Ovaj događaj je značajan posebno sada, usred krize zbog pada vlade u Francuskoj, kada je milionima Francuza potrebno vratiti moral i veru u bolje sutra.
Kada je reč o samom procesu obnove nakon požara, donacije su dolazile sa svih strana. Ukupno 845 miliona evra omogućilo je da čak 700 umetnika i zanatlija bude uključeno u renoviranje tokom pet godina. Budžet za obnovu ostavio je i višak od 150 miliona dolara, koji će se, kako je najavljeno, upotrebiti za "održavanje sjaja u narednim godinama".
Pad Assada: kraj brutalne vladajuće dinastije u Siriji
Bashar al-Assad, sirijski predsednik koji je 2000. godine nasledio vlast uz obećanja reformi, ali je brutalno gušio svoje protivnike u ratu koji je odneo stotine hiljada života, svrgnut je u munjevitoj ofanzivi pobunjenika. Assad je pobegao iz Damaska nakon što su opozicione snage predvođene islamistima ušle u glavni grad, čime je okončana vladavina njegove porodice, duga više od pola veka, prenosi Bloomberg.
Rusija, njegov glavni saveznik, saopštila je u nedelju da je Assad podneo ostavku i napustio svoju zemlju, bez navođenja informacija o tome gde se bivši predsednik nalazi. Ruski mediji su kasnije uveče objavili da je Assad sa porodicom dobio azil u Moskvi.
Sledi...
U Briselu se u ponedeljak sastaju ministri finansija EU, a pridružiće im se i britanska ministarka spoljnih poslova.
Na drugom kraju sveta, Japanci objavljuju podatke o BDP-u za treći kvartal ove godine, dok će Kinezi izvestiti o kretanju inflacije.
Na našem portalu danas pročitajte šta će biti nosioci privrednog rasta Srbije u budućnosti, kao i analizu auto-industrije i ko u tom sektoru najviše oseća krizu.