Evropska centralna banka (ECB) odlučila se za tešku artiljeriju u borbi protiv nezapamćenog rasta cena. Prvi put od početka 1999. godine, ECB je kamatne stope podigla za 75 baznih poena.
Tri ključne kamatne stope nakon odluke iznosiće 0,75 odsto, 1,25 odsto i 1,5 odsto, navodi se u saopštenju objavljenom u četvrtak, dok će se stope podizati i na "sledećih nekoliko sastanaka".
Iz ECB nisu definisali kolika će biti predstojeća povećanja, i ponovili su da će se sve odluke donositi "od sastanka do sastanka" i biti bazirane na ekonomskim podacima.
Opširnije
Slede odluke ECB i NBS - koja je bitnija za Srbiju?
Da je odluka ECB bitnija od odluke NBS, smatra profesor ekonomije Slaviša Tasić.
07.09.2022
Goldman podigao prognoze za povećanje Feda u septembru i novembru
Američki zajmodavac sada očekuje da će Fed podići stope za 75 baznih poena ovog meseca i 50 baznih poena u novembru.
08.09.2022
EU će razmotriti ograničenja cena i smanjenje potrošnje energije
Vladimir Putin rekao je da je potencijalno ograničenje cena ruskog gasa i nafte "još jedna glupost".
07.09.2022
ECB je ovim potezom nastavila da sledi stope ostalih velikih centralnih banaka koje su pre nje počele da podižu kamatne stope. Federalne rezerve (Fed) Sjedninjenih Američkih Država su na julskom sastanku podigle referentnu kamatnu stopu na 2,5 odsto, dok je Banka Engleske (BoE) nedelju dana nakon toga svoju referentnu kamatnu stopu povećala za 50 baznih poena, na 1,75 odsto.
Inflacija u evrozoni će u avgustu dostići 9,1 odsto, sudeći po preliminarnoj proceni agencije Eurostat, dok je inflacioni cilj ECB postavljen na dva odsto, isto kao u SAD.
Podizanje od 75 baznih poena predvideli su i analitičari Bloomberg Adrije koji su kao ključni razlog naveli rast cena. "ECB se i dalje bori sa navodima da je uradila manje od potrebnog i stoga očekujemo da će kamatne stope podići za 75 baznih poena", rekli su u utorak iz našeg tima analitičara.
Sledeći sastanak na kojem će ECB odlučivati o promeni stope zakazan je za 27. oktobar.
Promenjene projekcije
Kako se navodi saopštenju objavljenom u četvrtak, centralni bankari evrozone promenili su projekcije privrednog rasta, kao i predviđanja vezana za inflaciju.
Bruto domaći proizvod evrozone će tako ove godine iznositi 3,1 odsto, dok će sledeće godine privreda rasti 0,9 odsto. Projekcija rasta BDP za 2024. godinu smanjena je na 1,9 odsto.
Što se inflacionih očekivanja tiče, stopa rasta cena će u 2022. godini iznositi 8,1 odsto, nakon čega će pasti na 5,5 odsto u godini koja predstoji. Prosečna godišnja stopa inflacije će u 2024. godini iznositi 2,3 odsto, što je nešto više od ciljane inflacije.
"Ranjivosti privrede koje je izazvala pandemija i dalje otežavaju glatku promenu monetarne politike", navode iz ECB.
Odluke ECB utiču na Srbiju
Srbija nije imuna na promene monetarnih politika najvećih svetskih centralnih banaka, kako su iz NBS naveli za Bloomberg Adriju. ECB utiče upravo preko kanala kamatnih stopa, dok Federalne rezerve utiču preko portfolio investicija.
ECB utiče na domaća finansijska tržišta kroz "kanal kamatnih stopa, na koji uglavnom utiču mere ECB-a koje se odražavaju na evroindeksirane kredite za privredu i građane, ali i na uslove zaduživanja naše države u ovoj valuti", rekli su u julu iz NBS.
Ranije u toku dana, NBS je referentnu stopu podigla po šesti put ove godine, i to za 50 baznih poena. Kamatna stopa u Srbiji trenutno iznosi 3,5 odsto.
O ovoj temi za Bloomberg Adria TV govorila je članica uprave Komercijalne bnkae AD Skopje Maja Stevkova Šterieva. Pogledajte video: