Evropska unija će preduzeti radikalne mere za smanjenje potrošnje električne energije i ograničavanje cena električne energije u hitnoj intervenciji kako bi obuzdala rastuće troškove energije koji izazivaju šokove u privredi regiona.
Izvršna vlast EU planira da predloži da 27 država članica bloka ograniče prekomerne prihode kompanija koje proizvode energiju iz izvora koji nisu gas i koriste profit za podršku potrošačima, rekla je predsednica Komisije Ursula von der Leyen. To bi se postiglo nametanjem gornje granice cena električne energije proizvedene iz obnovljivih izvora energije, lignita ili nuklearne energije.
Plan bez presedana za ulazak na energetska tržišta uključuje i porez na proizvođače fosilnih goriva, ograničenje cena na uvoz ruskog gasa, mere za povećanje likvidnosti energetskih kompanija ako je potrebno i obavezno ciljano smanjenje potrošnje električne energije. EU je pod sve većim pritiskom da obuzda rastuće cene energije i izbegne socijalne nemire kako se bliži grejna sezona.
"Suočeni smo sa astronomskim cenama električne energije za domaćinstva i preduzeća i ogromnom nestabilnošću tržišta", rekla je Von der Leyen novinarima u sredu u Briselu. "Zbog toga ćemo predložiti set hitnih mera kako bismo zaštitili ugrožene potrošače i preduzeća i pomogli im da se prilagode."
Prema nacrtu uredbe u koji je Bloomberg News imao uvid, planirana gornja cena električne energije mogla bi biti postavljena na 200 evra po megavat-satu i primenjivala bi se na prihode dobijene proizvodnjom električne energije iz vetra, solarne i geotermalne energije, hidroenergije, biomase, deponijskog gasa, plan tretmana otpadnih voda gasa, biogas, nuklearni gas, lignit i sirova nafta iz uljnih škriljaca.
Akcije nekih od najvećih evropskih proizvođača električne energije porasle su u sredu. Danska kompanija za obnovljive izvore energije Orsted A/S ojačala je za čak 6,6 odsto, Enel SpA porasla je za 3,9 odsto, a Iberdrola SA čak 4,2 odsto. Viši analitičar Credit Suissea Jens Zimmermann rekao je da je predlog ograničenja cena EU "dovoljno visok da ne obeshrabruje buduća ulaganja u tehnologije bez gasa".
O planu će se razgovarati sa državama članicama na hitnom sastanku ministara energetike EU u petak. Nakon što dobije političku podršku vlade, Komisija će predstaviti zakonske predloge koji će sadržati više detalja.
EU bi takođe predložila dva cilja smanjenja potražnje. Prvi bi od vlada zahtevao da uvedu mere kojima bi se ukupna potrošnja električne energije svih potrošača smanjila za 10 do 15 odsto. Drugi bi ciljao na najskuplje sate proizvodnje i zahtevao obavezno smanjenje neto potrošnje od najmanje pet procenata tokom vršnih sati, prema nacrtu.
Češka će pokušati da isključi sa dnevnog reda pitanje mogućeg ograničenja cene ruskog gasa, izjavio je češki ministar trgovine i industrije Jozef Sikela u sredu u Pragu. Sikela, čija će vlada voditi pregovore, rekao je da bi bilo kakva ograničenja bila političko oruđe, a ne korak za rešavanje trenutne energetske krize u Evropi.
Ruski predsednik Vladimir Putin rekao je u sredu da je potencijalno ograničenje cena ruskog gasa i nafte "još jedna glupost".
Von der Layen je takođe u sredu rekla da će blok razmotriti da li da uključi tečni prirodni gas u ograničenja cena, zajedno sa uvozom ruskog gasa - potez koji je predložila Poljska.
"Ono što sada gledamo jeste da ostanemo konkurentni za dobavljače LNG-a, ali da obezbedimo da cene koje plaćamo ne budu ekstremno visoke, već u pristojnom rasponu", rekla je ona.
- Uz pomoć Williama Mathisa, Lenke Ponikelske i Allegre Catelli.