Vrednost obveznica se povećala, a jen je ojačao u odnosu na sve glavne konkurente pošto je porasla zabrinutost investitora da globalna ekonomija ide ka trajnom usporavanju kada su objavljeni kineski podaci koji su bili slabiji od očekivanih.
Referentni desetogodišnji prinosi na američke državne obveznice pali su za dva bazna poena na 2,90 odsto, preokrenuvši raniji rast na 2,95 odsto, nakon objavljivanja iznosa koji pokazuju da su kineska industrijska proizvodnja i potrošnja klizili na najgore nivoe od početka pandemije. Australijski dolar je pao čak jedan odsto, dok se jen popeo 0,3 odsto. Bloombergov Dollar Spot indeks, koji meri valutu u odnosu na druge ključne valute, ojačao je.
Kineski podaci "ponovno podstiču teže buduće scenarije na globalnom nivou", rekao je George Boubouras, izvršni direktor i šef istraživanja u K2 Asset Management. "Ono čemu tržišta moraju brzo da se prilagode je da će najverovatnije u narednom kvartalu kineski ekonomski podaci biti još gori zbog trenutnih blokada".
Najnoviji potezi su usledili nakon teške nedelje za globalna tržišta akcija i nakon što je Goldman Sachs Group Inc. objavio nova upozorenja o rastu. Banka sa Wallstreeta smanjila je svoje prognoze za američki rast ove godine, dok je, odvojeno, viši predsednik Goldmana Lloyd Blankfein rekao da postoji "izrazito visok rizik" od recesije u najvećoj svetskoj ekonomiji.
Geopolitička zabrinutost u Evropi u vezi sa ruskom invazijom na Ukrajinu će verovatno ostati u primarna u razmišljanju investitora, a potezi Finske i Švedske ka pridruživanju Severnoatlantskom savezu potencijalno mogu da pojačaju tenzije.
Evro je pao 0,1 odsto na oko 1,0402 dolara, dok je funta oslabila 0,2 odsto na 1,2238 dolara. Australijski dolar, koji ima najgore rezultate među valutama iz G-10, oslabio je 0,8 odsto na 0,6886.