U Srbiji je danas u zgradi Narodne skupštine održana konferencija “Srpsko-američki odnosi: Strategija energetske diverzifikacije”, na kojoj su prvi put srpski zvaničnici zajedno sa američkim kolegama najavili bolju saradnju između dve države u oblasti energetike.
Ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović rekla je da je postepeno izlaženje iz proizvodnje energije u termoelektranama koje koriste niskokalorični lignit i povećanje korišćenja OIE (obnovljivi izvori energije) prioritet srpske energetike u narednim godinama i decenijama i da je diverzifikacija u gasnom sektoru jedini način da se obezbedi dugoročna stabilnost i nezavisnost.
„Da imamo bar 40 odsto od ukupne potrošnje gasa od drugog dobavljača, jer je to jedini način da budemo nezavisniji i bezbedniji. Sada uvozimo 90 odsto gasa, iako imamo dva pravca, to je i dalje samo jedan dobavljač,” rekla je Mihajlović i najavila gasne interkonekcije sa svim zemljama u regionu, što bi rezultiralo boljom energetsko-bezbednosnom situacijom. Prioritetni projekat je završetak gasne interkonekcije Srbija - Bugarska, sa kojim ćemo imati diverzifikaciju snabdevača.
Srbija je u energetskom sektoru skoro potpuno zavisna od Rusije, koja je vlasnik najveće naftne kompanije NIS, kao i snabdevača gasom Srbijagasa. U vlasništvu države je još uvek najveći proizvođač struje EPS, koji se suočava sa velikim problemima u poslovanju od novembra prošle godine.
„Da redefinišemo energetski miks, jer danas dobijamo 70 odsto energije iz TE, 30 odsto iz HE i to su kapaciteti stari najmanje 35 godina i to mora da se menja. Za nas je važno da krenemo u promene, da povećavamo procenat OIE uprkos svim otporima. Potencijala i instrumenata ima mnogo, a kriza nas je svakako naterala da budemo brži“, rekla je ona.
Ambasador SAD u Srbiji Kristofer Hil rekao je da će posebno razgovarati o tome šta SAD mogu da učine da pomognu Srbiji u svemu ovome, kao i dalje razgovore o pitanjima koja su u interesu obe zemlje.
"Ovih dana, nedelja i meseci mogu očekivati velike promene u sektoru energetike, i u svetu, i u regionu zapadnog Balkana,” najavio je američki ambasador u Beogradu i dodao da su SAD najjači partner Srbije, ali i da će biti još jači partner za ovu zemlju.
On je naveo da Srbija, kada se pored sa zemljama Evropske unije (EU), troši 3,5 puta više energije od evropskog proseka, te da je program energetske efikasnosti na kojem se trenutno radi u zemlji neophodan.
Ministarka Mihajlović je, govoreći o rudnom bogatstvu Srbije, kao i o protivljenju jednog dela građana zbog eksploatacije ruda, najavila nove razgovore u državi koji bi se vodili “bez strasti” da bi se došlo do novih rešenja.
“Ovde nije priča o kompanijama koje bi to radile, već je u pitanju hoće li Srbija početi da vuče svoje mineralne sirovine, koje su jako cenjene u svetu, a one zemlje koje ih imaju, imaju jako veliku prednost”, rekla je ministarka i navela primer Nemačke, koja je ranije ovog meseca takođe najavila početak eksploatacije litijuma.