Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je u nedelju u Nišu izgradnju gasovoda prema Vranju, preko Zlatibora do Nove Varoši, Prijepolja i Priboja.
"Mi moramo da provučemo gas i do Vranja, jer sad razgovaramo sa jednom nemačkom kompanijom za 1.500 zaposlenih", istakao je Vučić. On je najavio i "provlačenje" gasa i preko Zlatibora, odnosno preko Nove Varoši do Prijepolja i Priboja, na konferenciji za medije održanoj nakon puštanja gasnog interkonektora između Srbije i Bugarske, prenosi Beta.
"Nadam se da će se u Bosni i Hercegovini dogovoriti i da ćemo moći prema Republici Srpskoj da gradimo gasne interkonektore", izjavio je Vučić. Prema njegovim rečima, gas će svakako stići u Valjevo.
Opširnije
Završen gasovod Srbije i Bugarske kojim se smanjuje zavisnost od Rusije
Srbija i Bugarska su završile projekat gasovoda koji treba da smanji oslanjanje na ruski gas.
10.12.2023
Gazpromov izvoz gasa u Kinu dostigao rekord, tražnja skočila
Rusija namerava da izveze 30 milijardi kubnih metara gasa u Kinu sledeće godine i na kraju poveća protok na 38 milijardi kubnih metara godišnje. Zasebne pošiljke putem buduće rute na Dalekom istoku trebalo bi da dostignu još 10 milijardi kubnih metara
25.11.2023
Rusija očekuje sporazum o gasnom čvorištu u Turskoj
Turska delegacija treba da održi konsultacije s ruskim proizvođačem gasa Gazprom PJSC u Sankt Peterburgu.
26.11.2023
Gazprom najavio drastično rezanje investicija u 2024.
Ruski gasni gigant Gazprom razmatra smanjenje investicija za 20 odsto tokom 2024. godine, saopštila je kompanija u četvrtak.
23.11.2023
On je kazao da naša država ulaže stotine miliona evra da bi izgradila energetsku infrastrukturu i dodao da je novi interkonektor izuzetno važan za Niš, Pirot, Dimitrovgrad, Belu Palanku i Knjaževac.
Vučić je u susretu sa predsednicima Bugrske i Azerbejdžana rekao da će Srbija puštanjem interkonektora, kojim će se u Srbiju dopremati gas iz Azerbejdžana, obezbediti diverzifikaciju i alternativu u snabdevanju gasom i da će u budućnosti biti sigurnija zemlja po pitanju energetske bezbednosti.
Izgradnja gasovoda dužine 109 kilometara od Niša do Dimitrovgrada trajala je 12 meseci. Ukupna dužina gasovoda od Novog Iskara, u blizini Sofije, do Niša je 170 kilometara, dok je vrednost radova 85,5 miliona evra.
Bespovratna pomoć Evropske unije za izgradnju gasovoda je 49,6 miliona evra, a Evropska investiciona banka odobrila je Srbiji kredit od 25 miliona evra, za deo gasovoda koji prolazi kroz Srbiju.
Srbija je za realizaciju projekta izdvojila 15 miliona evra i 7,5 miliona evra za pripremne radove i projektovanje.
Gas čini 13 odsto potrošnje primarne energije u Srbiji i do sada je mogao da se dobije samo sa dve ulazne tačke, preko gasovoda Balkanski tok iz Bugarske i gasovodom iz Mađarske. Novi gasni interkonektor omogućiće prenos 1,8 milijardi kubnih metara prirodnog gasa godišnje, što predstavlja 60 odsto ukupne godišnje potrošnje Srbije. Na trasi dalekovoda nalaziće se tri merno-regulacione stanice za gas, u Beloj Palanci, Pirotu i Dimitrovgradu, što će omogućiti da i ova tri grada dobiju pristup gasu.
Strane investicije
Direktne strane investicije do kraja novembra u Srbiji su iznosile 4,195 milijardi, što znači da će naša zemlja premašiti rekord od prošle godine, kada su strane investicije iznosila 4,4 milijarde evra, izjavio je Vučić u Nišu.
"Promenila se struktura investicija, sada mnoge investicije dolaze iz Azije. Nama Kina postaje sve važnija, kao i Japan i Južna Koreja. Azija nam postaje sve značajniji investitor u zemlji i verujemo da će se taj trend nastaviti i u budućnosti", izjavio je Vučić.