Norveška se sprema da ograniči izvoz električne energije. Ovo će biti prvi test za evropsku solidarnost tokom energetske krize, koja se produbljuje sa letnjim toplotnim talasima.
Popunjavanje rezervoara imaće prednost nad proizvodnjom električne energije kada nivoi padnu ispod sezonskog proseka, rekao je u ponedeljak ministar energetike Terje Aasland. Prema njegovim rečima, to će uključivati kontrolne mehanizme koji ograničavaju mogućnost izvoza u slučaju slabe napunjenosti akumulacionih jezera. Ministarstvo će ove nedelje raditi na postavljanju okvira kako bi mehanizam što pre zaživeo.
Zemlja je jedan od najvećih evropskih izvoznika električne energije, koji oko petine svoje proizvodnje šalje svojim komšijama. Međutim, zbog niskog vodostaja na jugu Norveške, vlada smatra da se sada mora preduzeti akcija kako bi se sprečila eventualna ograničenja potrošnje električne energije ove zime.
Opširnije
Rekord cene nemačke struje dok se Evropa bori protiv toplotnog udara
Nemačka električna energija za 2023. porasla je u ponedeljak čak 1,8 odsto na 414 evra po megavat-satu na Evropskoj energetskoj berzi.
08.08.2022
Gradovi širom Evrope spremaju se za štednju struje
Nakon prošlonedeljnih argumenata premijera Pedra Sancheza, Španija je u utorak objavila nova pravila koja propisuju da nijednom preduzeću neće biti dopušteno da hladi prostorije ispod 27 stepeni ili da ih zimi greje iznad 19 stepeni.
05.08.2022
Vučić: Srbija dnevno potroši dva miliona evra na struju
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao da Srbija na dnevnom nivou potroši dva miliona evra za struju jer zbog suše nema dovoljno vode za hidroelektrane "Đerdap" i "Perućac".
29.07.2022
Energetske muke: Kako se Srbija i region nose sa krizom
Očekuje se da će ova godina mnogo koštati države kako bi sačuvale građane i privredu.
25.07.2022
Kako se energetska kriza u Evropi produbljuje, bilo kakvo isključenje struje predstavljalo bi još jedan udarac za Nemačku, Veliku Britaniju i Holandiju, koje se oslanjaju na jeftinu norvešku hidroenergiju.
Aasland i premijer Jonas Gahr Store sastali su se u ponedeljak ujutru sa čelnicima parlamenta kako bi ih obavestili o stanju na tržištu električne energije. Norveški parlament bi mogao biti povučen sa letnje pauze kako bi raspravljao o tom pitanju.
Norveška nije članica Evropske unije (EU), ali je deo jedinstvenog evropskog energetskog tržišta, a njegova pravila govore da državama nije dozvoljeno da ograničavaju tokove ka susednim zemljama na duže periode. Rezovi bi bile dozvoljeni samo ako bi bilo proglašeno vanredno stanje. Lobi grupa državnih preduzeća je, međutim, rekla da sva potencijalna ograničenja norveškog izvoza električne energije moraju biti u skladu sa pravilima tržišta električne energije EU.
"Ako postoji nešto što nam u ovom trenutku ne treba, to je podrivanje saradnje i predvidljivosti tokova trgovine i električne energije od kojih zavisi evropska energetska tranzicija, kao i posvećenost Norveške toj saradnji i pravilima razmene", rekla je Toini Lovseth, izvršna direktorka energetske grupe EnergiNorge.
Norveška skoro svu električnu energiju dobija iz hidro-izvora. Bila je u mogućnosti da izvozi velike viškove, a i dalje ima jednu od najnižih cena električne energije u Evropi. Ali nakon suvog proleća, nivo rezervoara vode u najugroženijem području je takođe pun samo 49,3 odsto, u poređenju sa medijanom od 74,9 odsto za period 2000-2019.