Aktivnost u fabrikama u Sjedinjenim Američkim Državama pala je u maju više nego što su očekivali analitičari. Obim proizvodnje je gotovo stagnirao, a broj porudžbina je pao najviše u bezmalo poslednje dve godine.
Indeks proizvodnje ISM instituta pao je za 0,5 poena na 48,7, što je najmanje u poslednja tri meseca. Sve ispod vrednosti 50 znači da je aktivnost u padu. Pored toga, rezultat je bio niži od srednje procene iz Bloombergove ankete sprovedene među ekonomistima (49,5 poena).
Indeks novih porudžbina pao je za 3,7 poena, što je najveći pad od juna 2022, pa je u maju ovaj pokazatelj iznosio 45,4 poena. Indeks porudžbina je sada najniži u godinu dana, što ukazuje na pad potražnje. Kao rezultat ovih kretanja, indeks proizvodnje ISM-a pao je na 50,2 poena.
Opširnije
Fed može da malo odahne, njegovo omiljeno merilo inflacije usporava
Takozvani bazni indeks troškova lične potrošnje (bazni PCE indeks) u aprilu je rastao 0,2 odsto u odnosu na prethodni mesec, pokazuju podaci od petka.
31.05.2024
Potrošnja usporila privredni rast u SAD u prvom kvartalu
Bruto domaći proizvod je u prva tri meseca godine rastao 1,3 odsto, što je ispod vrednosti iz fleš procene od 1,6 odsto.
30.05.2024
Goldman kaže da će nastavak borbe protiv inflacije još ojačati dolar
Dolar je od početka godine ojačao za tri odsto, a tržišta prvo smanjenje kamata Feda očekuju u novembru.
22.05.2024
Sedam sektora je u maju zabeležilo pad, a najveći pad zabeležila je drvna industrija, dok su sledili proizvođači proizvoda od plastike i gume. U sedam oblasti je zabeležen rast.
"Tražnja je i dalje neuhvatljiva a kompanije pokazuju malo volje da ulažu zbog trenutnih monetarnih uslova, kao i drugih okolnosti", rekao je Timothy Fiore iz ISM instituta u saopštenju. "Ove investicije podrazumevaju obaveze prema dobavljačima, rast zaliha i kapitalnih izdataka", dodao je.
Podaci iz izveštaja pokazuju da se proizvodni sektor u SAD muči da zadrži zamah zbog visokih cena zaduživanja, slabijih investicija u opremu i manje potrošnje kupaca. U isto vreme, proizvođači se bore sa višim ulaznim troškovima.
Iako je indeks ulaznih troškova prošlog meseca pao na 57, on je i dalje na gotovo najvišem nivou u poslednje dve godine.
Jedan pokazatelj koji daje razloga za optimizam je merilo izvozne tražnje, koje je raslo treći put u poslednja četiri meseca.
Drugi dobar znak je bio rast zaposlenosti u fabrikama. Merilo zaposlenosti se u maju popelo na 51,1 poen, što je najviše od avgusta 2022. i govori da su poslodavci uspevali da privuku radnike.