Članice Evropske uniije postigle su dogovor o smanjenju potrošnje gasa od 15 odsto tokom zimskih meseci, navodi se u objavi na zvaničnom Twitter nalogu češkog predsedavanja Uniji.
Svrha ovih mera je da se uštedi gas za zimu kako bi EU bila spremna da reaguje na prekide u isporuci gasa od strane Rusije, koja energente koriste kao oružje, navela je EU u odvojenom saopštenju.
"Ovo nije bila nemoguća misija. Ministri su postigli politički dogovor o smanjenju potrošnje gasa pred zimu", navodi se u objavi češkog predsedavanja.
Opširnije
Analiza Bloomberga: Kretanje cene gasa zavisiće od rata u Ukrajini
Analitičari Bloomberga predviđaju tri scenarija kada je reč o cenama gasa u narednih 12 meseci.
26.07.2022
Energetske muke: Kako se Srbija i region nose sa krizom
Očekuje se da će ova godina mnogo koštati države kako bi sačuvale građane i privredu.
25.07.2022
Cena evropskog gasa raste, Severni tok i dalje u fokusu
Trenutna cena gasa na holandskom TTF čvorištu je 162 evra po megavat-satu.
22.07.2022
Šta princip EU solidarnosti u snabdevanju gasom znači u praksi?
Uprkos tome što gas ponovo kreće kroz Severni tok 1, EU ne može da bude mirna za predstojeću zimu.
21.07.2022
Usvajanjem plana, smanjenje od 15 odsto može postati obavezno u slučaju vanredne situacije, kao što je ozbiljan prekid isporuka gasa iz Rusije. Mera će biti na snazi do 31. marta 2023, a smanjenje se računa u odnosu na petogodišnji prosek.
Međutim, predviđeni su neki izuzeci za posebno ugrožene države po pitanju gasa. Članice same mogu da odaberu mere kojima će postići dogovoreni nivo potrošnje.
Izuzeci od obaveznog smanjenja će biti dozvoljeni članicama bez gasnih interkonekcija sa drugim državama, kao i onim državama gde proizvodnja električne energije u znatnoj meri zavisi od dotoka gasa.
Mere koje će biti na raspolaganju su smanjenje potrošnje gasa u proizvodnji električne energije, stimulativne mere za promenu pogonskih energenata u industriji, reklamne kampanje za smanjenje potrošnje, pravila u vezi sa grejanjem i hlađenjem prostora, kao i organizovanje tendera.
Kako na Twitteru navodi ministar spoljnih poslova Luksemburga Claude Turmes, Mađarska je jedina glasala protiv predloga.
Ranija najava Gazproma da će smanjiti količine gasa koje dolaze kroz Severni tok na 20 odsto zbog remonta turbine ulila je dodatnu sumnju da će članice EU uspeti da do zime napune svoja skladišta gasa na 80 odsto kapaciteta, kao što je prvobitno planirano.
Nakon postignutog dogovora, predlog zakona bi trebalo da bude usvojen u danima koji slede.
Ova pravila su do sada neviđen korak evropske solidarnosti, rekao je zamenik nemačkog ministra za energetiku Sven Giegold. "Zemlje članice koje ne uvoze ruski gas pokazuju podršku smanjujući potrošnju. Ovo se do sada nije dešavalo."
--uz asistenciju John Ainger i Alberto Nardelli