Evropska unija odobrila je skroman novi paket sankcija uoči dve godine otkako je Rusija izvršila invaziju na Ukrajinu i nakon smrti opozicionog lidera Alekseja Navaljnog u ruskom zatvoru.
Paket, 13. po redu od početka rata Rusije protiv susedne države, ograničen je po obimu jer je unija želela da ga odobri pre 24. februara. Paket se velikim delom fokusira na sprovođenje postojećih ograničenja. Predsedavajući Unije, što je trenutno Belgija, objavila je sporazum u postu na mreži X u sredu.
‼️ Deal ‼️ EU Ambassadors just agreed in principle on a 13th package of sanctions in the framework of Russia's aggression against Ukraine.
This package is one of the broadest approved by the EU. It will undergo a written procedure and be formally approved for the 24 February.
— Belgian Presidency of the Council of the EU 2024 (@EU2024BE) February 21, 2024
Evropska unija je predložila nova trgovinska ograničenja za oko dvadesetak firmi, uključujući tri sa sedištem u Kini i jednu srpsku firmu.
12.02.2024
Ursula von der Leyen, predsednica izvršne grane vlasti EU, rekla je da pozdravlja usvajanje paketa. "Sa ukupno 2.000 entiteta na listi, držimo veliki pritisak na Kremlj", rekla je Von der Leyen na X.
Mere predložene u novom paketu, kao što je ranije izvestio Bloomberg, uključuju:
Prva trgovinska ograničenja za kineske i indijske kompanije koje pomažu ruskoj ratnoj mašini da pristupi zabranjenim komponentama i tehnologijama
Sankcije Severnoj Koreji zbog snabdevanja Rusiji artiljerijom i projektilima, kao i ruskim brodarskim firmama koje prevoze oružje
Liste od više od 100 pojedinaca i entiteta, uključujući kompanije uključene u proizvodnju oružja, dobavljače tehnologije, političare i zvaničnike optužene za otmicu dece
Proširivanje izvoznih ograničenja na nekoliko tehnologija i elektronike kao što su čipovi, mašine i kuglični ležajevi koje koristi ruska odbrambena industrija
Neke od sankcija su koordinisane sa saveznicima Grupe sedam, a očekuje se da će SAD, UK, Kanada i Japan objaviti sopstveni set mera. Paket sada treba da formalno usvoje države članice i mogao bi da se promeni pre toga.
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...
Situacija sa carinama koje američka administracija uvodi ostatku sveta komplikuje se sa novim najavama predsednika Donalda Trumpa o recipročnim i nametima na uvoz bakra.
Unesite svoju imejl adresu na koju ćemo Vam poslati link za obnovu lozinke.
Premašen je maksimalan broj uređaja. Ako ste vlasnik naloga, kliknite na "Pošalji prijavu putem e-pošte" da biste primili e-poštu s linkom za prijavu. Pratite link i moći ćete da upravljate uređajima povezanim s vašim nalogom.
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...