Evropska unija je predložila nova trgovinska ograničenja za oko dvadesetak firmi, uključujući tri sa sedištem u Kini, pošto su optužene da podržavaju ruski napad na Ukrajinu.
Ako se usvoji, to bi bio prvi put da je EU uvela ograničenja kompanijama u kontinentalnoj Kini otkako je Rusija izvršila invaziju na Ukrajinu. Na listi su i kompanije u Hongkongu, Srbiji, Indiji i Turskoj, navodi se u nacrtu predloga u koji je Bloomberg imao uvid.
Ograničenja bi zabranila evropskim firmama da trguju sa navedenim firmama, što je deo pokušaja da spreče Rusiju da se dočepa sankcionisane robe preko kompanija iz trećih zemalja. EU je ranije predlagala uvrštavanje nekoliko kineskih firmi na listu, ali su ti predlozi odbačeni nakon otpora nekih zemalja članica i nakon što je Peking pružio neka uverenja.
Opširnije
Rusija pred novim paketom sankcija EU - na šta se odnose?
Evropska unija je predložila sankcionisanje oko 55 kompanija i više od 60 pojedinaca iz Rusije, a u okviru novog paketa mera.
08.02.2024
Putin: Svetski rat ne dolazi u obzir, s Ukrajinom još nismo gotovi
Putin je dao prvi intervju nekom zapadnom novinaru nakon početka ruske invaziju na Ukrajinu.
09.02.2024
Kako je rusko gorivo preko Libije i Albanije završilo u Evropi
U septembru 2022, Queen Majeda, natovaren brodskim dizel uljem vrednim više od dva miliona dolara, napustio je libijsku luku Bengazi i krenuo za Porto Romano u Albaniji.
10.02.2024
Ovo pitanje je vrlo važno za EU jer Peking smatra jednim od svojih najvažnijih trgovinskih partnera, a posebno je važno za Nemačku, pošto je Kina najveće tržište za nemačke proizvođače automobila, uključujući Volkswagen AG.
Za usvajanje sankcija EU potrebna je podrška svih država članica i predlog bi mogao da se promeni u toku tog procesa.
Portparol komisije odbio je da komentariše predlog. Na poruku ostavljenu kineskoj ambasadi u Briselu nije odmah odgovoreno.
Većinom su tehnološke kompanije optužene za "doprinos ruskom vojnom i tehnološkom unapređenju ili razvoju ruskog odbrambenog i bezbednosnog sektora", navodi se u dokumentu.
Predlozi uključuju tri kineske firme i po jednu iz Indije, Šri Lanke, Srbije, Kazahstana, Tajlanda, Turske i Hongkonga. Njihovo uvrštavanje na listu "ne podrazumeva pripisivanje odgovornosti za njihove radnje jurisdikciji u kojoj deluju", navodi se u dokumentu. EU je do sada sankcionisala više od 620 kompanija, a skoro sve su iz Rusije.
Kao deo paketa sankcija povodom obeležavanja dve godine od ruske invazije na Moskvu, EU je takođe predložila sankcije za više od 110 ljudi i entiteta.