Rat u Ukrajini nametnuo je kao jednu od gorućih tema smanjenje zavisnosti od gasa iz Rusije, a na energetskoj diverzifikaciji radi i naša zemlja.
Oči regiona su ovih dana uprte u Grčku, gde je počela izgradnja terminala za tečni prirodni gas (engl. liquefied natural gas - LNG), koji bi, prema najavama, trebalo da bude otvoren u decembru 2023. Takođe, prošlu nedelju je, sem ceremonije obeležavanja početka pomenutih radova u Aleksandropolisu, obeležilo potpisivanje ugovora u Sofiji za izgradnju gasne interkonekcije na bugarskoj teritoriji. Predstavnici našeg državnog vrha prisustvovali su i na jednom i na drugom događaju.
Evropski savet naveo je u saopštenju da će izgradnjom novog plutajućeg terminala LNG u Grčkoj biti poboljšano snabdevanje gasom i infrastruktura u celom regionu jugoistočne Evrope. Naglašava se da će izgradnja tog terminala pomoći Evropskoj uniji da u što kraćem roku smanji svoju zavisnost od ruskog gasa. Projekat će, zaključuje ova evropska institucija, pružiti nove izvore i rute snabdevanja prirodnim gasom i poboljšati bezbednost snabdevanja u Grčkoj, Bugarskoj i drugim državama u regionu.
"Svaka mogućnost dobijanja prirodnog gasa iz drugih pravaca i drugih isporučilaca je korisna i dobrodošla za Srbiju. Kolika je verovatnoća da će Srbija dobijati tečni prirodni gas preko terminala u Aleksandropolisu, koje količine i od kojih isporučilaca, o tome tek treba da se vrše pregovori. Dobro je što se terminal gradi", ocenjuje predsednik Skupštine Udruženja za gas Srbije Vojislav Vuletić.
Cene bi, dodaje, svakako bile više, jer je cena proizvodnje, transporta i regasifikacije tečnog prirodnog gasa viša od cene ruskog gasa.
Poručuje da je gasna infrastruktura u našoj zemlji dovoljno, zasad, izgrađena, te da događaji u Ukrajini ne utiču na dalju gradnju.
Ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović ocenila je prošle nedelje da je izgradnja interkonekcije sa Bugarskom "za nas najvažniji projekat".
"Radovi na našoj strani počeli su u januaru, danas je potpisan ugovor za radove na bugarskoj strani, čime će biti ubrzan proces izgradnje interkonekcije i sigurno je da će sve biti završeno do septembra naredne godine. Tada ćemo dobiti mogućnost snabdevanja gasom sa LNG terminala u Grčkoj ili iz Azerbejdžana", izjavila je Mihajlovićeva 5. maja, saopšteno je iz resornog ministarstva.
Međutim, prema Vuletićevim rečima, na gas iz Azerbejdžana ne treba da računamo, jer je gasovod već izgrađen, a gas prodat.
Ministarka Mihajlović izjavila je da su diverzifikacija u gasnom sektoru i rad na zajedničkim strateškim rezervama ovog energenta ključni za regionalnu bezbednost i da je za Srbiju prioritet završetak gasne interkonekcije sa Bugarskom.