Evropski parlament je u sredu jednoglasno podržao direktivu koja donosi značajne promene u načinu na koji se proizvodi označavaju, a zavaravajuće marketinške trikove povezane sa životnom okolinom stavljaju van snage.
Uz podršku od 593 glasa "za", uz 21 glas "protiv" i 14 suzdržanih, zakonodavci su jasno dali do znanja da žele da zaštite potrošače od manipulativnih marketinških praksi i da im pomognu da donesu informisane odluke prilikom kupovine.
Nova direktiva treba da postavi jasne smernice i ograničenja na neetične marketinške strategije koje su povezane s lažnim zelenim marketingom i ranim zastarevanjem proizvoda.
Opširnije
Eksplozija greenwashinga u prehrambenoj industriji
Fenomen 'greenwashinga' u sektoru proizvodnje hrane je u porastu.
26.03.2023
Evropska komisija kreće u borbu protiv 'greenwashinga'
Evropska unija (EU) odlučila je da krene u obračun sa pojavom takozvanog "greenwashinga".
24.03.2023
Svetsko prvenstvo u Kataru: Ništa od najavljene ugljenične neutralnosti
Pre 12 godina, kada je Katar dobio domaćinstvo Svetskog prvenstva, njegovi organizatori su obećali da će događaj biti ugljenično neutralan.
13.11.2022
Nakon greenwashinga, i green hushing postaje veliki problem
Kompanije sve češće obećanja o klimi pokušavaju držati podalje od nadzora javnosti.
18.10.2022
Greenwashing sve veći problem, uz reputacioni nosi i finansijski rizik
ESG principi nisu samo trend, već nužnost u razvoju održivijeg sveta. No, treba paziti na zamke poput greenwashinga.
18.10.2022
Deutsche Bank smenio direktora DWS grupe nakon racije zbog 'greenwashinga'
Glavni izvršni direktor DWS grupe Deutsche Banke Asoka Woehrmann podneo je ostavku nekoliko sati nakon policijske racije, što je kulminacija višemesečne istrage.
01.06.2022
Glavna promena uključuje zabranu opštih izjava o okolini, poput "prihvatljiv za okolinu", "prirodan", "biorazgradiv", "klimatski neutralan", i "ekološki", ako kompanije nemaju stvarnih dokaza koji potkrepljuju takve tvrdnje.
Direktiva takođe postavlja strože kontrole za oznake održivosti, čime se sprečava nekontrolisana upotreba oznaka bez uporedivih podataka. U budućnosti će biti dopuštene samo oznake održivosti koje su uvele javne institucije ili se temelje na službenim programima sertifikovanja.
Takođe, direktiva će zabraniti tvrdnje o proizvodima koji imaju neutralan, smanjen ili pozitivan uticaj na okolinu putem kompenzacije emisija. Cilj toga je sprečavanje obmanjivanja potrošača i promovisanje stvarno održivih proizvoda.
Jedan od ključnih aspekata nove direktive je usmerenost na trajnost proizvoda. Proizvođači će morati jasnije da istaknu informacije o garanciji, a uvedena je i nova standardizovana oznaka koja će naglasiti proizvode s dužim rokom garancije.
Takođe će biti zabranjene neutemeljene tvrdnje o trajnosti proizvoda, upozorenja za zamenu potrošnog materijala pre nego što je to stvarno potrebno i neistinite tvrdnje o mogućnosti popravke proizvoda.
"Ovaj zakon promeniće svakodnevni život svih Evropljana. Odstupićemo od kulture odbacivanja, učiniti marketing transparentnijim i boriti se protiv preuranjenog zastarevanja proizvoda. Građani će moći da odaberu proizvode koji su trajniji, mogu da se poprave i održiviji su zahvaljujući pouzdanim oznakama i oglasima. Što je najvažnije, firme više ne mogu varati građane govoreći da su plastične boce dobre jer je firma posadila negde drveće – ili reći da je nešto održivo bez objašnjenja zbog čega. Ovo je velika pobeda za sve nas“, rekla je hrvatska poslanica u EP Biljana Borzan.