Velike korporacije u evrozoni sve aktivnije premeštaju proizvodnju širom sveta kako geopolitički rizici rastu, pokazalo je istraživanje Evropske centralne banke (ECB).
Dok tradicionalni razlozi kao što je smanjenje troškova i dalje podstiču kompanije da izmeste poslovanje iz Evropske unije, povećana geopolitička neizvesnost je navedena kao razlog za nedavne ili planirane poteze u bloku, navodi ECB u istraživačkom članku objavljenom u ponedeljak. Očekuje se da će se aktivnost u oba smera povećati u narednih pet godina.
Nalazi pokazuju "promenu prioriteta preduzeća sa jednostavnog fokusiranja na smanjenje troškova ili poboljšanje efikasnosti na uključivanje otpornosti u njihove odluke", piše u izveštaju.
Opširnije
Blagi rast nezaposlenosti u evrozoni u septembru
Sezonski prilagođena stopa nezaposlenosti u evrozoni u septembru 2023. iznosila je 6,5 odsto
03.11.2023
Schnabel iz ECB: Još ne možemo da otpišemo dalja podizanja kamata
Tržišta novca sada prvo smanjenje stopa ECB očekuju u junu 2024. godine.
03.11.2023
Inflacija u evrozoni na najnižem nivou u dve godine, ali i BDP pada
Inflacija u evrozoni pala je na najniži nivo u više od dve godine pošto se ekonomija smanjila.
31.10.2023
Optimizam među nemačkim privrednicima blago rastao i u oktobru
Indeks očekivanja, koji prati Institut Ifo, porastao je na 84,7 u oktobru, sa revidiranih septembarskih 83,1.
25.10.2023
Pandemija i rat u Ukrajini su pokazali slabost globalnih lanaca snabdevanja, što je dovelo do toga da kompanije počnu da preispituju gde proizvode i gde nabavljaju sirovine. Kina, čiji su odnosi sa EU i SAD postali sve napetiji, posebno opterećuje menadžere.
U istraživanju se Kina pominje kao "dominantni izvor kritičnih sirovina, a takođe i kao zemlja koja se najčešće pominje u smislu uočenih rizika". Kompanije planiraju da diverzifikuju mesta odakle dolaze do sirovina – čak i ako kažu da je to "veoma teško".
Anketa je zasnovana na odgovorima 65 kompanija, čija je ukupna dodata vrednost jednaka otprilike jednoj petini bruto domaćeg proizvoda evrozone.