Ruski milijarderi, pritisnuti međunarodnim sankcijama i suočeni sa pritiskom predsednika Vladimira Putina da vrate svoje bogatstvo u rodnu državu, premestili su iz Evrope imovinu vrednu desetine milijardi od početka invazije na Ukrajinu.
Prošlog meseca, akcionari United Medical Group CY Plc i MD Medical Group Investments Plc, koje kontrolišu tajkuni Igor Šilov i Mark Kurcer, odobrili su prelazak kompanija sa Kipra u Rusiju. Taj transfer će pomoći da se ukupna vrednost imovine koju su najbogatiji Rusi vratili u državu od februara 2022. poveća na najmanje 50 milijardi dolara, prema podacima koje je prikupio Bloomberg.
To je prekid sa decenijama starom praksom ruskih milijardera da drže svoju imovinu u Evropi, koristeći prednosti pravnih sistema koji su prilagođeni investitorima, šansu da dobiju dividende u stranim valutama i niske poreze. Sada je najbogatijima u Rusiji preostalo sve manje šansi za ulaganje, jer su mnogi pod sankcijama SAD, Velike Britanije ili Evrope.
Opširnije
Kriptovalute kao način zaobilaženja sankcija, ali i bekstva iz diktature
U Rusiji, konvertovanje tvrdih, stabilnih valuta u kriptovalute ima dva cilja.
03.09.2023
Heineken napušta Rusiju prodajom imovine za jedan evro
Heineken NV je saopštio da je završio dogovor o prodaji svoje imovine i napuštanju Rusije.
25.08.2023
BAT prodao poslovanje u Rusiji i Belorusiji
British American Tobacco prodaje poslovanje u Rusiji i Belorusiji konzorcijumu koji predvode menadžeri ruske podružnice, saopštila je kompanija u četvrtak.
08.09.2023
"Trenutno Rusija deluje kao manje od dva zla kad se poredi sa inostranstvom", rekla je Natalija Kuznjecova, partner u kompaniji Business Solutions and Technologies, koja je ranije radila u Rusiji za Deloitte.
Prenos imovine registrovane na lokacijama kao što su Kipar, Džersi i Švajcarska u Rusiju ili države koje Kremlj smatra prijateljskim, poput Ujedinjenih Arapskih Emirata i Kazahstana, počeo je ubrzo nakon invazije. Među prvom imovinom koja je vraćena bili su porodični posedi milijardera i proizvođača đubriva Andreja Gurjeva i proizvođača čelika Viktora Rašnjikova iz Švajcarske i Kipra u Rusiju. Drugi, poput milijardera Igora Altuškina, usledili su kasnije.
Pod pritiskom
Kremlj je izvršio pritisak na najbogatije Ruse da vrate svoju imovinu iz zemalja koje smatra "neprijateljskim". Ugovori o dvostrukom porezu su prekinuti, pa nije praktično ostati registrovan u mestima poput Evrope. Rusija otežava kompanijama da isplate dividendu ili prodaju imovinu subjektima koji su registrovani u takvim jurisdikcijama.
"Veza Rusija-Kipar sada ne funkcioniše dobro u pogledu transfera novca", rekao je Aleksej Kuznjecov, partner u B1, koji je ranije radio u Rusiji za Ernst & Young. "To se rešava prelaskom u prijateljsku jurisdikciju ili Rusiju."
Putin je u avgustu naložio vladi da stvori mehanizam koji će omogućiti Rusiji da povrati kontrolu nad ruskim kompanijama, pošto se ta kontrola sprovodila preko stranih subjekata i izgubljena je kao rezultat sankcija.
Da bi tajkune namamio kući, Kremlj je koristio podsticaje kao što su lokalne domaće ofšor zone sa niskim porezom koje je uveo 2018. i koje stalno prilagođava. Rusija je takođe povećala troškove držanja imovine u tradicionalnim utočištima kao što su Kipar ili Malta, dok oni sa međunarodnom imovinom koji se preregistruju u Rusiji mogu da se kvalifikuju za poreske olakšice.
Ne samo da milijarderi premeštaju svoje vlasništvo već i drugi Rusi vraćaju svoju imovinu kući. Čak 115 kompanija se preselilo u domaće ofšor zone ove godine, a u zbiru ih ima 254, rekao je prvi zamenik ministra ekonomije Ilya Torosov u ponedeljak na Istočnom ekonomskom forumu.
Jedan broj najvećih ruskih kompanija koje se bave tehnologijom i sirovinama još uvek je registrovan u Evropi. Proizvođač đubriva EuroChem Group AG, koji je osnovao milijarder Andrej Meljničenko, nalazi se u Cugu, u Švajcarskoj, dok se poljoprivredna firma Ros Agro PLC premestila na berzu u Kazahstanu i radi na tome da se u Rusiju vrati sa Kipra, saopštila je kompanija prošlog meseca ne otkrivajući detalje.
Prijateljske zemlje
Milijarderi koji nisu pod sankcijama takođe traže nove domove za svoju evropsku imovinu i favorizuju jurisdikcije za koje Kremlj smatra da su prijateljske. Magnat industrije čelika Vladimir Lisin i transportni holding Globaltrans Investment Plc preselili su se u Abu Dabi sa Kipra, dok se drugi po veličini ruski rudnik zlata Polymetal International Plc ponovo registrovao u Kazahstanu prošlog meseca. Kompanija nije pod sankcijama, ali je njena ruska jedinica ove godine stavljena na američku listu.
Za Globaltrans ovaj potez može značiti ponovnu isplatu dividendi, dok će Polymetal moći da podeli rusku i kazahstansku imovinu, što bi bilo komplikovano da je ostao registrovan na Džersiju.