Heineken NV je saopštio da je završio dogovor o prodaji svoje imovine i napuštanju Rusije, postajući jedna od retkih potrošačkih kompanija koja se uspešno povukla od kada je vlada Vladimira Putina promenila pravila kako bi otežala izlazak iz zemlje.
Holandska firma je prodala svoje poslovanje, uključujući sedam pivara, ruskom preduzeću za pakovanje i robu široke potrošnje Arnest Group za jedan evro (1,08 dolara) u ugovoru koji će rezultirati gubitkom od 300 miliona evra. Transakcija je dobila sva potrebna odobrenja, navodi Heineken u saopštenju, i time zaključuje proces napuštanja Rusije započet u martu 2022.
Ne postoji opcija otkupa ili poziva za povratak u Rusiju, a prodaja i finansijski gubitak će imati "zanemarljiv uticaj" na Heinekenovu zaradu po akciji, saopštila je kompanija. Njegovi izgledi za celu godinu se neće promeniti, navodi se.
Opširnije
Heineken smanjio prognozu zarade usled pada potrošnje
Heineken je smanjio prognozu zarade pošto je najveće povećanje cena u više od decenije odgurnulo potrošače od njegovih brendova.
31.07.2023
Heineken uložio 16 mil. evra u proizvodne kapacitete u Novom Sadu
Investicija obuhvata izgradnju dodatne linije za limenke i tehničko unapređivanje linije za staklenu ambalažu.
26.04.2023
Bill Gates kupio udeo u Heinekenu za 902 miliona dolara
Gates je preuzeo manjinski udeo u Heineken Holdingu, krovnoj kompaniji druge po veličini najveće svetske pivare, za oko 902 miliona dolara.
23.02.2023
Heineken primetio rane znake usporavanja potražnje
Rastuće cene obeshrabrile su ljubitelje piva da više konzumiraju.
30.10.2022
Putinovo potpisivanje dekreta u aprilu koji dozvoljava privremenu državnu kontrolu nad imovinom kompanija ili pojedinaca iz neprijateljskih država, što uključuje SAD i njihove saveznike, zakomplikovalo je napore najvećih potrošačkih kompanija da napuste Rusiju. Uspešan odlazak Heinekena je u suprotnosti sa sudbinom rivala Carlsberg A/S, koji je video planove za prodaju svog poslovanja u zemlji poništenim zbog vladine zaplene poslovanja u julu. U međuvremenu, Anheuser-Busch InBev nastavlja da ima interesovanje za ruskog proizvođača piva.
"Ovo je bilo neverovatno složeno", rekao je glavni izvršni direktor Heinekena Dolf van den Brink u razgovoru sa novinarima. "Postojao je realan rizik od krivičnog gonjenja za naše ljude i stvarni rizik od nacionalizacije."
Heineken se suočavao sa pritiskom potrošača da napusti Rusiju, koja je činila oko dva odsto globalne prodaje, i izrazio je nameru da to učini pre više od godinu bez profita od transakcije. U aprilu je saopštio da je podneo zahtev za odobrenje ruskoj vladi za prodaju preduzeća. Ranije je zabeležio ukupne gubitke po osnovu obezvređenja od 210 miliona evra u vezi sa svojim operacijama u Rusiji.
Novi vlasnik neće imati pravo da prodaje brend Heineken u Rusiji prema uslovima ugovora, rekao je izvršni direktor, a brend Amstel će takođe biti uklonjen sa tržišta."Namera nam je bila da izvučemo što više međunarodnih brendova tako da smo veoma srećni što izlazi brend Amstel, koji je drugi najveći brend", rekao je on.
Arnest je u prošlosti bio kupac imovine zapadnih kompanija u Rusiji, kupovinom Ball Corp. poslovanja za pakovanje pića za 530 miliona dolara u septembru 2022.
Heineken je imao oko 1.800 zaposlenih u Rusiji, a Arnest će obezbediti garancije za zapošljavanje u naredne tri godine, saopštio je Heineken. Ruski kupac će takođe preuzeti oko 100 miliona evra duga u vezi sa poslovanjem Heinekena. Heinekenove operacije u Rusiji su imale gubitke u šest od poslednjih osam godina, navodi kompanija.