Nemačka vlada prihvatila je predlog zakona koji joj omogućava da preuzme udeo u energetskim kompanijama koje su suočene s problemima.
O zakonu bi već ove nedelje trebalo da se raspravlja u parlamentu.
Na taj način Nemačka će moći formalno da preuzme udeo u bivšoj podružnici Gazproma, Gazprom Germania, kojom u ovom trenutku upravlja nemački energetski regulator.
Nove zakonske odredbe omogućiće nemačkoj vladi jači uticaj u suočavanju s energetskom situacijom znatno pogoršanom nakon rata u Ukrajini.
Zakon omogućuje vladi da preuzme udeo u kompanijama pod njenom privremenom upravom bez saglasnosti vlasnika. Dosad je kapitalno jačanje bilo moguće u takvim situacijama samo uz pristanak vlasnika, ali sada će to biti moguće i bez toga, s ciljem stabilizovanja poslovanja kompanija i energetske sigurnosti.
Fiktivna kompanija
Ministar ekonomije Robert Habeck tražio je još ranije potpunu nacionalizaciju Gazprom Germanije, ali se kancelaru Olafu Scholzu to nije svidelo jer je bio zabrinut da bi to moglo razljutiti ruskog predsednika Vladimira Putina i navesti ga da dodatno zaoštri energetski sukob.
Astora, koja pripada Gazprom Germaniji, upravlja najvećim nemačkim skladištem gasa koje se nalazi u severnonemačkom gradu Rehdenu i smatra se ključnim za energetsku sigurnost.
Nemačka bi sadašnjem vlasniku pratila obeštećenje za preuzimanje udela u energetskoj kompaniji.
Međutim, Gazprom je još ranije rekao da više nije vlasnik bivše nemačke podružnice, ali nije otkrio novog vlasnika. Transakcija, prema obaveštenju regulatora, uključuje akcionarsko društvo Palmary, ali ne zna se ko je pravi vlasnik. Prema medijskim navodima, radi se o fiktivnoj kompaniji s korenima u Moskvi.
U nastojanju da poveća energetsku sigurnost, Nemačka je ove nedelje izdala dozvolu za izgradnju prvog terminala za tečni prirodni gas (LNG) koji će se nalaziti u Wilhelmshavenu na severu zemlje. Trebalo bi da plutajući terminal ima kapacitet više od sedam milijardi kubnih metara gasa godišnje i početi s radom početkom iduće godine.