Rat u Ukrajini, rastuća inflacija i očekivano slabljenje ekonomske aktivnosti doveli su do toga da Nemačka zabeleži trgovinski deficit prvi put od 1991. godine.
Prema podacima nemačkog zavoda za statistiku "Destatis", u maju je nemački izvoz iznosio 125,8 milijardi evra, dok je uvoz iznosio 126,7 milijardi evra. Na mesečnom nivou, izvoz je pao 0,5 odsto dok je uvoz porastao 2,7 odsto.
U poređenju sa istim mesecom 2021. godine izvoz je zabeležio rast od 11,7 odsto, dok je uvoz bio čak 27,8 odsto veći.
Opširnije
Nemačka razmatra opcije u slučaju prekida isporuke gasa
Ugrožene su fabrike koje nisu spojene na mešovitu mrežu.
03.07.2022
Evropa prvi put dobija više gasa iz SAD nego iz Rusije
IEA upozorava da EU neće imati dovoljno gasa za zimu pošto je Rusija sklonila 35 milijardi kubnih metara gasa sa tržišta.
01.07.2022
Optimizam u Nemačkoj privredi opada, energenti glavna briga
Indeks Ifo, koji pokazuje optimizam među nemačkim privrednicima, opao je na 92,3 poena u junu sa 93 poena u maju.
24.06.2022
"Nije iznenađujuće što izvoz opada u trenutnoj klimi," rekao je Oliver Rakau iz Oxford Economicsa u Frankfurtu. "Moramo se fokusirati na uvoz, a u okviru uvoza posebno na razvoj cena."
Nemačka je posebno pogođena nizom nepovoljnih ekonomskih trendova. Osim zaoštrenih odnosa sa Rusijom, nemačka ekonomija bori se i sa problemima u lancima snabdevanja i rastućom inflacijom. Ekonomisti iz kompanije Daiwa Capital Markets ocenili su da Nemačka privreda trpi ogromne udarce zbog rasta cena sirovina i drugih faktora.
Evropska centralna banka najavila je barem dva povećanja kamatnih stopa do kraja godine kako bi se borila sa istorijski visokim rastom cena do kog je došlo zbog sve skupljih energenata, ali i širokog plasiranja novca u ekonomiju u jeku pandemije virusa kovid 19. Međutim, postoji ozbiljna opasnost da će veće kamatne stope dovesti do manjeg ekonomskog rasta, što bi dalje pritisnulo trgovinsku razmenu.
Ukupni izvoz Nemačke u druge države članice EU bio je 67,5 milijardi evra, dok je uvoz iz EU iznosio 61,8 milijardi evra.
--Pisanju pomogli Alexander Weber i Kristian Siedenburg