Evropa prvi put više gasa nabavlja iz Sjedinjenih Američkih Država nego iz Rusije pošto je Rusija smanjila količinu gasa koju šalje u Evropsku uniju.
Do preokreta je došlo pošto je Rusija najavila sanaciju na Severnom toku u potezu koji političari iz EU vide kao osvetu za uvođenje sankcija zbog rata u Ukrajini. Pored toga, Rusija je smanjila protok gasa kroz Severni tok i zbog odbijanja kupaca da plaćaju po novim uslovima.
Potez Rusije naterao je države u EU da traže energente iz alternativnih izvora. Samim tim, one pokušavaju da diverzifikuju kako svoje izvore prirodnog gasa tako i izvore energije u širem smislu, sa posebnim fokusom na obnovljive izvore energije i tečni prirodni gas iz SAD.
Opširnije
Nemačkoj važnija fosilna goriva od klimatskih promena pred G7
U dokumentu koji je video Bloomberg, Nemačka želi da G7 prepozna da je ipak potrebno ulagati u gas.
25.06.2022
Nemačka planira da se više oslanja na stare elektrane na ugalj
Nivoi u skladištima gasa u Nemačkoj porasli su na 56,7 odsto.
20.06.2022
Prema podacima Ministarstva energetike SAD, Francuska, Španija, Ujedinjeno Kraljevstvo, Holandija i Poljska bile su zaslužne za 54,1 odsto izvoza tečnog prirodnog gasa iz SAD u aprilu ove godine. U aprilu ukupan izvoz SAD tečnog prirodnog gasa iznosio je 330,1 milijardi kubnih stopa (9,34 milijardi kubnih metara).
Međutim, čak i da izvoz u Evropu nastavi da raste, analitičari upozoravaju da je Evropi potrebno mnogo više gasa nego što SAD može da joj pošalje brodovima. U junu je izvršni direktor Međunarodne energetske agencije (engl. International Energy Agency - EIA) Fatih Birol upozorio na to da Evropu čeka crveni alarm po pitanju snabdevanja gasom ove godine.
"Skorašnje pometnje u nabavci prirodnog gasa, posebno to što je Rusija drastično smanjila dotok državama članicama EU, će ukloniti 35 milijardi kubnih metara gasa sa tržišta ove godine, stvarajući velike izazove za popunjavanje skladišta,“ rekao je Birol.
U tvitu ove nedelje Birol je još jednom upozorio da Evropu čeka teška zima uprkos tome što su neke zemlje donekle pronašle druge izvore gasa. Na primer, Italija je najavila da će uvoziti gas iz Alžira i Libije, dok Nemačka razmišlja o kanadskom gasu.
Pored toga, afričke zemlje se nadaju da će dodatno moći da iskoriste rat u Ukrajini kako bi svoj gas prodale u Evropi te su krajem juna Alžir, Nigerija i Niger potpisali memorandum o razumevanju o gradnji Transsaharskog gasovoda koji bi mogao da doprema gas do Španije i Italije.
SAD počele da izvoze tečni prirodni gas 2016. godine i količine koje proizvode stalno rastu, ali i dalje su nedovoljne za potrebe Evrope. Pri početku rata u Ukrajini, EU se dogovorila sa SAD da nabavi dodatnih dodatnih 15 milijardi kubnih metara gasa ove godine kako bi delimično nadomestila nedostatak ruskog gasa. Pritom, EU teži ka tome da jednu trećinu ruskog gasa zameni tečnim prirodnim gasom iz raznih izvora ove godine.
Do rata u Ukrajini, Rusija je u Evropu kroz gasovode slala 150 milijardi kubnih metara gasa na godišnjem nivou, a dostavljala je još i između 14 i 18 milijardi kubnih metara tečnog prirodnog gasa godišnje. Prema podacima kompanije BP za 2021. godinu, 40 odsto prirodnog gasa koji se koristio u Evropi došao je iz Rusije. Iste godine, Rusija je bila treći najveći snabdevač tečnog prirodnog gasa Evrope, posle SAD i Katara.
--Pisanju pomogla Anna Shiryaevskaya