Nemačka planira da prepolovi granicu prihoda iznad koje porodice prestaju da dobijaju državnu podršku za odlazak na porodiljsko odsustvo, a kritičari tog poteza smatraju da će to pogoditi zaposlene žene.
Tako roditelji koji zajedno zarađuju više od 150 hiljada evra godišnje oporezivog dohotka neće više moći da primaju podršku, kazala je ministarka za porodicu Lisa Paus. Dosad je to bilo 300 hiljada evra.
Najveća evropska privreda u ovome trenutku nudi izdašne potpore porodicama, delimično zbog borbe protiv starenja stanovništva i podsticanja očeva da imaju aktivniju ulogu u brizi oko deteta, ali sada se suočava i s potrebom ozbiljnih budžetskih rezova kako bi se obuzdali deficiti nastali kao rezultat uzastopnih kriza.
Opširnije
Nemačka će izdvojiti do 10 milijardi evra za zabranu kotlova
Nemačka vlada će obezbediti čak 10 milijardi evra do 2027. godine kako bi ublažila troškove obaveznog ukidanja kotlova na fosilna goriva.
28.06.2023
Nemačka će možda zatvarati industrijske kapacitete zbog manjka gasa
Habeck smatra da ne treba pretpostaviti da će privreda ostati nezahvaćena ako se ne sprovedu preventivne mere.
12.06.2023
Nemačka privreda na bolnoj prekretnici, kuda vodi Evropu?
Otpornost Nemačke kao motora evropske privrede popušta i duboka reforma je nužna.
26.05.2023
Nemačka ipak u recesiji, a ni prognoze nisu previše optimistične
Domaćinstva troše manje, a državna potrošnja znatno je pala.
25.05.2023
Paus navodi da bi mera usmerena prema domaćinstvima s visokim prihodima i po sadašnjim procenama isključila novih 60 hiljada porodica, a događa se u trenutku dok zaposleni u brojnim sektorima traže povišicu zbog inflacije. Kritičari mere tvrde da će ona pogoditi posebno one koji zarađuju bitno manje od partnera, a to je slučaj mnogih žena u Nemačkoj, jer će ih prisiliti da podnesu teret brige oko deteta kako se ne bi prenapregnuli kućni budžeti.
Smatraju i da će pogođeni biti oni u kojima su primanja oba roditelja podjednaka, a zajedno prelaze prag, budući da će prihodi takvog domaćinstva bitno pasti ako jedan od roditelja odluči da ode na porodiljsko odsustvo.
Ministarka Paus priznala je da mera nije doprinos jednakosti i da se zapravo radi o gorkoj piluli, budući da nisu hteli smanjiti pomoć onima kojima ona najviše treba.
U Nemačkoj se porodiljsko plaća do godinu dana nakon rođenja ili usvajanja deteta i iznosi oko 67 odsto dohotka pre odlaska. Iznos varira između 300 i 1.800 evra mesečno.
Isplata može biti produžena na 14 meseci ako partner takođe ode sa posla na barem dva meseca. Od uvođenja sadašnjih uslova 2007. godine participacija na tržištu rada majki s decom mlađom od tri godine povećala se na 56 odsto 2019. sa 43 odsto, a i više muškaraca se odlučivalo za porodiljsko. Procenat takvih očeva se udvostručio na 43 odsto u istom periodu.
Najnoviji predlog još treba da potvrde vlade i parlament pre stupanja na snagu. Trebalo bi da kancelar Olaf Scholz pripremu budžeta za iduću godinu okonča u sredu, a vladajuća koalicija je u odnosu na druge vrste troškova na vrh prioriteta stavila odbranu. Neto zaduživanje za iduću godinu planirano je na 16,6 milijardi evra u odnosu na 45,6 milijardi evra iz ove godine.
"Ovo će najpre pogoditi visoko obrazovane i vrlo zaposlene mlade žene koje sada ponovo trebaju pomoć muževa ako ne žele biti u finansijskim problemima zbog toga što imaju dete", kazala je Dorothee Bär iz opozicione Hrišćansko-socijalne unije.