Velika Britanija je za dlaku izbegla recesiju u drugoj polovini prošle godine uprkos krizi troškova života i štrajkovima koji su posebno pogodili ekonomiju u decembru.
U poslednjem kvartalu 2022. bruto domaći proizvod (BDP) ostao je nepromenjen na kvartalnoj osnovi nakon pada od 0,2 odsto u trećem kvartalu, saopštio je Nacionalni biro za statistiku.
To znači da je izbegnuta tehnička recesija od pada dva uzastopna kvartala. Međutim, BDP je za 0,8 odsto manji nego što je bio na kraju 2019. godine, čime je Velika Britanija jedina članica najrazvijenije grupe G7 koja nije uspela da nadoknadi izgubljeni BDP tokom pandemije.
Opširnije
Čak 98 odsto CEO-ova očekuje recesiju ove godine
Međutim, vide se prvi pozitivni rezultati akcija centralnih banaka, kaže Katarina Kovačević, senior konsultant za strategiju EY-Parthenon.
10.02.2023
Francuska će izbeći recesiju ove zime, kažu iz centralne banke
Ekonomisti postaju sve optimističniji u pogledu kratkoročnih izgleda za francusku privredu.
08.02.2023
Raste rizik od recesije u Nemačkoj posle pada na kraju 2022.
Nemački BDP je u poslednjem prošlogodišnjem kvartalu pao za 0,2 odsto.
30.01.2023
EU van recesije, ali dokle?
Uslovi za novu krizu u Evropi uspostavljani su godinama unazad, a početak rusko-ukrajinskog rata predstavljao je okidač.
29.01.2023
"Ekonomija Velike Britanije završila je prošlu godinu na nešto pozitivnijoj tački, ali se i dalje očekuje da će ove godine biti u blagoj i donekle produženoj recesiji", rekao je glavni ekonomista KPMG-a u toj zemlji Yael Selfin.
Ministar finansija Jeremy Hunt pozdravio je iznos za poslednji kvartal, ali je istakao da vlada mora da radi na obaranju inflacije, koja je na najvišem nivou u 41 godinu.
"Naša ekonomija je otpornija nego što su mnogi strahovali. Ipak, još nismo izašli iz krize, posebno kada je u pitanju inflacija", rekao je Hunt.
Tokom cele 2022. godine privreda je porasla za četiri odsto u odnosu na 2021, kada je godišnji rast iznosio 7,6 odsto.
Sektor proizvodnje i građevinarstva u decembru je prestao da raste, a uslužni sektor je usporio dvostruko više od očekivanog, za 0,8 odsto.
Nije dobro prošla ni maloprodaja, a privreda je osetila posledice niza štrajkova, od medicinskih sestara do mašinovođa, zbog zahteva za povećanjem zarada.
Zavod za statistiku je istakao da ne može da proceni tačan efekat štrajkova na privredu, ali da je on bio vidljiv u nizu sektora.
Zbog radnih sporova za šest meseci do prošlog novembra izgubljeno je 1,6 miliona radnih dana, što je prošlu godinu u tom smislu najgoru od kraja osamdesetih godina prošlog veka.
Procenjuje se da je samo u decembru izgubljeno dodatnih 1,5 miliona radnih dana. U štrajku su bili uključeni radnici železnice, pošte i zdravstveni radnici.
Banka Engleske (BOE) predviđa plitku recesiju od prvog kvartala ove godine do početka 2024. godine.
Takođe veruje da bi lična potrošnja mogla ostati relativno dobra tokom recesije jer mnoge kompanije odlučuju da zadrže zaposlene, svesne poteškoća u pronalaženju novih.