Za razliku od mnogih delova Evrope, zemlje Adria regiona su, po svemu sudeći, uspešno izbegle recesiju. Javne investicije su podstakle privrednu aktivnost, a likvidnost banaka pomogla je da kamatne stope ne rastu mnogo. Inflacija će nastaviti da pada, te je monetarno popuštanje moguće polovinom 2024. godine, zaključci su najnovije analize analitičkog tima Bloomberg Adrije.
Analitičari su sumirali efekte veće lične potrošnje i oporavka inostrane komponente bruto domaćeg proizvoda (BDP) u zemljama Adria regiona koji se očekuju u idućoj godini.
Celu analizu možete pročitati na OVOM LINKU.
Opširnije
Srbija bi uskoro mogla do investicionog kreditnog rejtinga
Smanjenje kamatnih stopa od strane Feda i ECB može da poveća tražnju za srpskim obveznicama.
08.12.2023
ECB u nedoumici: Prerano sniziti kamatne stope ili ugušiti privredu
Christine Lagarde razmatra koliko će se snažno odupreti tržišnim okladama na smanjenje kamatnih stopa.
07.12.2023
Ekonomista: NBS će sačekati smanjenja stopa ECB i Feda
Još na prošlom sastanku bilo je jasno da NBS neće više dizati stope, rekli su analitičari Bloomberg Adrije.
07.12.2023
Powell ne veruje da će Fed u prvoj polovini 2024. sniziti kamatne stope
Predsedavajući Federalnih rezervi (Fed) Jerome Powell suprotstavio se sve većim očekivanjima Wall Streeta da će se kamatne stope smanjiti u prvoj polovini 2024. godine.
01.12.2023
"Za razliku od mnogih delova Evrope, čini se da je region uspešno izbegao recesiju, usled veće otpornosti domaće privrede. Javne investicije su dodatno podstakle privrednu aktivnost u celom regionu, usled čega su ublaženi efekti slabije potražnje glavnih spoljnotrgovinskih (EU) partnera", navodi analitički tim.
Još jedan element koji je sprečio dublji privredni pad je snažna likvidnost bankarskog sektora (mnogo viša nego u vodećim zemljama evrozone), a što je dovelo do toga da kamatne stope na kredite nisu tako brzo i visoko rasle kao u drugim delovima Evrope.
Javna potrošnja biće pod pritiskom, države će se zaduživati
Iduće godine očekuje se veći broj izbora u zemljama regiona, pa je izgledno da će fiskalni okviri biti pod pritiskom, posebno u oblasti troškova za plate javnih službenika i penzije.
"Vidimo da će zemlje u regionu povećavati zaduženja kako bi pokrile deficite, iako neke od zemalja imaju visok nivo novčanih rezervi", naglašavaju analitičari.
Usled usporavanja inflacije i očekivanog smanjenja kamatnih stopa, analitičari predviđaju prosečno niže prinose od državnih obveznica u odnosu na, barem, prvo polugodište 2023. godine, kako bi se smanjio pritisak troškova koji će proizići iz novog zaduživanja.
Zaokret monetarnih politika očekuju sredinom 2024. godine. Inflacija će nastaviti da pada i neće više biti ključna tema.
Prvi rezovi kamatnih stopa ECB polovinom 2024.
Analitički tim BBA ističe da Evropska centralna banka (ECB) ne žuri sa smanjenjem kamatnih stopa, to jest monetarnim opuštanjem, jer je fokus i dalje na inflaciji, a zvaničnici centralne banke takav stav potkrepljuju podacima.
Predviđaju da će se prvi rezovi kamatnih stopa dogoditi polovinom 2024. godine. Takođe, dodaju da trenutno 70 odsto učesnika na tržištu smatra da će prvi pad nastupiti u martu 2024.
"Oprezan stav centralne banke verovatno će dovesti do postepenog pada stopa do kraja iduće godine, potencijalno smanjujući kamatnu stopu na refinansiranje na 3,75 odsto do kraja godine (odnosno pad za 0,75 procentnih poena)", navode analitičari.
Obveznice iz programa kvantitativnog popuštanja dospevaju prema planu. U protekloj godini, bilans ECB je smanjen za 20 odsto, dok je višak likvidnosti smanjen za 17 odsto u odnosu na pre godinu, zaključuje se u analizi.