Evropska unija postigla je u decembru politički dogovor o nametanju takse na emisije CO2 na uvoz robe koja šteti okolini, među kojima su čelik, aluminijum, cement, đubrivo, električna energija iz uglja, a energetski stručnjak Aleksandar Kovačević smatra da će te tarife biti udarac za EU i Adria industriju.
"Ovde se radi o nekoliko akata. S jedne strane se prilagođava sistem trgovanja emisijama CO2 u Evropi i u tom delu industrija čelika, aluminijuma više neće imati besplatnu alokaciju kao do sada, postepeno se uvodi obaveza plaćanja. S druge strane, u planu je finansiranje novih tehnologija sa idejom da proizvodnja čelika, aluminijuma bude sa znatno nižom emisijom CO2", rekao je Kovačević za Bloomberg Adria TV.
Navodi da ovaj dogovor EU ima i treću dimenziju koja podrazumeva da kroz CBAM na neki način uravnoteži ove troškove sa troškovima uvoznog čelika. "To se odnosi na veliki broj zemalja, kada pogledate svetsko tržište i ukupnu emisiju CO2, videćete da je svega 23 odsto ukupnih emisija CO2 obuhvaćeno nekim mehanizmom plaćanja."
Opširnije
EU dobija saglasnost o ubrzanju tempa smanjenja CO2
Evropska unija se saglasila da ojača i proširi svoje vodeće tržište ugljenika.
18.12.2022
Evropski predlog poreza na emisiju ugljenika mora na doradu
Od 2005. godine EU koristi sistem trgovine za suzbijanje emisija.
10.01.2023
Kovačević ističe da će ovom merom biti pogođene i zemlje Adria regiona, pre svega Slovenija i Hrvatska, koje su članice EU pa su izložene primeni evropskih mehanizama, ali i Srbija, BiH i Severna Makedonija, koje su priključene evropskom energetskom tržištu kroz ugovore o energetskoj zajednici.
"Međutim, nijedna od ovih zemalja nema neki ekvivalentan sistem plaćanja emisije CO2 i mogle bi biti vrlo direktno izložene obavezi plaćanja ove prekogranične takse", zaključio je Kovačević.
Za više detalja pogledajte video.