Evropska centralna banka (ECB) povećala je kamatnu stopu na dva procenta, a kako kaže profesor Beogradske bankarske akademije Mališa Đukić, očekuje se dalji rast kamatnih stopa, kako u Evropi, tako i u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD).
Sem samog povećanja stopa, trenutno su aktuelna dva pitanja: na koji način će ECB smanjiti svoju aktivu, to jest ponudu novca, i time uticati na uslove kreditiranja, te pod kojim uslovima će se banke zaduživati na duži rok. "Dosada su mogle da uzimaju sredstva po vrlo povoljnim uslovima i u uslovima rasta kamata - što se sada dešava - da povećaju marže", rekao je Đukić gostujući na Bloomberg Adria TV.
Kako je dodao, umesto dosadašnjih kvantitativnih olakšica, mi sada ulazimo u period kvantitativnog zatezanja. "Dakle, umesto da ECB reinvestira u instrumente koje je ranije kupovala, vrlo je verovatno da će sačekati njihova dospeća i neće ponovo investirati ili će, možda, kasnije promeniti uslove pod kojima se banke zadužuju."
Opširnije
Pad evra može uzrokovati uvoznu inflaciju, kaže nemački ministar
Zamenik nemačkog ministra finansija Florian Toncar kaže da političari ne treba da previše savetuju ECB.
27.10.2022
Podizanje kamata će povećati nezaposlenost, ali ECB nema izbora
Borba protiv inflacije nužno će smanjiti zaposlenost i privredni rast, ali sa time se moraju pomiriti u ECB.
26.10.2022
Inflacija širom regiona usporava, osim u Srbiji i S. Makedoniji
Usporavanje inflacije je najviše prisutno u Hrvatskoj, BiH i Sloveniji, dok je u Srbiji i S. Makedoniji prisutno ubrzanje godišnjih stopa, rekao je analitičar Bloomberg Adrije Ivan Odrčić.
18.10.2022
Ideja je, prema njegovim rečima, da se ukupna aktiva ECB postepeno smanjuje - što znači da se utiče na ponudu novca, te da se to učini u toku ove i naredne godine.
Opširnije o ovoj temi poslušajte u videu.