Usporavanje inflacije je najviše prisutno u Hrvatskoj, BiH i Sloveniji, dok je u Srbiji i S. Makedoniji prisutno ubrzanje godišnjih stopa, mada blaže nego ranije, rekao je rukovodilac analiza makroekonomije i tržišta kapitala Bloomberg Adrije Ivan Odrčić.
Trend usporavanja rasta inflacije je primarno posledica usporavanja rasta hrane i energenata, čije cene se stabilizuju na svetskom tržištu, dok su dodatni faktori učinci monetarnih zatezanja, visoke baze i državne mere pomoći.
"U poslednjem tromesečju ove godine očekujemo smanjivanje godišnjeg rasta inflacije, a za sledeću godinu i dalje očekujemo visoke stope inflacije u regiji, ali u proseku gotovo upola niže od ovogodišnjeg proseka. Glavni razlozi za manju inflaciju 2023. jesu visoka baza, smirivanje cena hrane i energije i smanjena potražnja zbog nižeg nivoa ekonomske aktivnosti", rekao je Odrčić.
On je izjavio da Evropska centralna banka, za razliku od Feda, ne podiže tako agresivno kamatne stope, primarno da ne bi dovela u rizik visoko zadužene zemlje Mediterana.
"One su već neko vreme pod visokim teretom duga i svako dodatno povećanje ključnih kamatnih stopa bi ih doveo u težu poziciju kako da refinansiraju taj dug, o recesiji da ne pričamo. ECB radije popušta da visoka inflacija bude pokretač koji će ohladiti potražnju i posledično dovesti do usporavanja rasta potrošačkih cena. Vreme će pokazati čiji pristup je bio povoljniji - ili manje štetan", rekao je Odrčić.