Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je najavio u četvrtak ujutro da se posle sastanka na Davosu vraća u Srbiju. On se prethodnih dana, između ostalih, sastao i sa Volodimirom Zelenskim. Prema njegovim rečima, ukrajinski predsednik nije tražio da Srbija uvede sankcije Rusiji, ne zato što on to ne bi voleo, već zato što zna poziciju Srbije.
Vučić je podsetio da je Srbija po pitanju sukoba u Ukrajini na istoj poziciji skoro tri godine.
"Od početka sukoba u Ukrajini, Srbija tri godine drži svoju poziciju i tu poziciju znaju svi, tako da nije o tome bilo reči", rekao je Vučić novinarima u Davosu.
Opširnije
Jedan po jedan, svetski lideri u Davosu prilagođavaju se Trumpovoj eri
Donald Trump je i dalje glavna tema razgovora u Davosu.
pre 8 sati
Šta finansijska elita u Davosu misli o kriptovalutama
Debate se odvijaju u senci pokretanja Trumpovog mim-koina.
pre 8 sati
Poruka evropskim bankarima od rivala iz SAD - postanite veći
Gori: Veće banke u Evropi naterale bi JPMorgan da 'trči brže'.
22.01.2025
Šefica EK svetskoj eliti predstavila plan za borbu s globalnom konkurencijom
"Oko 300 milijardi evra ušteđevine evropskih porodica svake godine se uloži u inostranstvo. To je ključni problem koji koči rast naših tehnoloških startapa", kazala je šefica EK.
21.01.2025
Prva poruka s Davosa - Trumpov drugi mandat bi mogao biti još nestabilniji od prvog
Otvaranje godišnjeg sastanka Svetskog ekonomskog foruma u Davosu proteklo je u znaku inauguracije novog američkog predsednika Donalda Trumpa.
20.01.2025
Na pitanje novinara ko je bliži EU, Srbija ili Ukrajina, Vučić je odgovorio da ne zna kako to da definiše - politički svakako Ukrajina, verovatno i najbliže, a Srbija je mnogo duže na evropskom putu.
Vučić je kazao i da svi očekuju nove poteze predsednika Donalda Trampa i čini se, kako kaže, biti tektonskih promena u svetu. On je napomenuo i da Trump ne gaji simpatije prema Briselu.
"Trump će da deli podršku na pojedine zemlje članice EU, ali ne ka Briselu kao centru EU", kazao je.
Svet se okreće Kini i Indiji
Kako kaže, forum u Davosu je idealna prilika da se sretne s mnogim predstavnicima kompanijama, političarima, a sve se dešava na istom mestu. On je rekao da se pažnja sveta okreće ka Kini i Indiji, ukazujući da misli na celo područje Indokine i dodao da očekuje još mnogo promena u svetu.
"Okreću se svi ka Indiji i Kini, voleli bi da mogu bez Kine, ali ne mogu. Kada kažem Indiji, mislim na čitavo područje Indokine. Slušao sam i predsednika Singapura i malezijske vlade, dobili su pažnju i ogromno poverenje, postaju sve važniji. Okreće se i Evropa ka tome, ali i ka Latinskoj Americi", rekao je Vučić.
Predsednik Srbije rekao je da je Srbija na evropskom putu, ali da treba da se okrene u velikoj meri i ka Aziji jer će odatle uglavnom dolaziti investicije u narednom periodu.
S tim u vezi spomenuo je da predsednica EK Ursula von der Leyen u sličnom tonu govorila o tome šta će biti evropska politika.
Vučić u Davosu
Vučić se u Davosu susreo sa Ding Suesjangom, prvim potpredsednikom Narodne Republike Kine, Christine Lagarde, predsednicom Evropske centralne banke, Borjanom Krišto, predsedavajućom Veću ministara Bosne i Hercegovine, Odil Reno Baso, predsednicom EBRD, Xavierom Bettelom, potpredsednikom vlade i ministrom spoljnih poslova Luksembruga, sa Issacom Herzogom, predsednikom Izraela.
Prva poseta Evropske komisije biće Indiji, gde će Evropljani razgovarati sa Modijem i najmnogoljudnijom zemljom sveta, ali je naglašeno jasno i danas da će se graditi bolji odnosi i s Kinom, naglasio je Vučić.
Dodao je i da je i nemački kancelar Olaf Scholz rekao da, uz Indiju, treba graditi odnose sa Indonezijom, Malezijom i drugim zemljama u tom regionu, što znači da će mnogi tražiti rešenje u Aziji.
Trgovinski sporazumu Srbije
Srbija ima potpisane trgovinske sporazume ili neki oblik saradnje da nabrojanim državama. Ona ima trgovinski sporazum sa Kinom. Potom, podnela je zahtev da postane pridruženi član Asocijacija država Jugoistočne Azije (ASEAN). ASEAN, koji čine Indonezija, Malezija, Filipini, Singapur, Tajland, Bruneja, Kambodže, Laosa, Mjanmara, i Vijetnama i danas jer je to jedna od važnih regionalnih organizacija, u kojoj živi preko 670 miliona ljudi, sa ukupnim BDP-om od 3,7 milijardi dolara.
Srbija već nekoliko godina pravi strateške korake ka unapređenju svoje ekonomske saradnje sa zemljama ASEAN. Potpisala dokument o pristupanju Ugovora o prijateljstvu i saradnji u jugoistočnoj Aziji, na Samitu ASEAN-a u Džakarti. Kao nastavak tog procesa Narodna skupština je predala zahtev da bude pridruženi član Interparlamentarne skupštine ASEAN-a koju čine deset zemalja osnivača.
Trgovinska saradnja Srbije sa deset zemalja osnivača ASEAN-a je zasada na skromnom nivou na našoj izvoznoj strani. Prema bazi ITC trade map, Srbija je tokom 2023. godine u zemlje ASEAN-a izvezla 95 miliona dolara, a uvezla je 809 miliona.
Srpska vlada je najavila i potpisivanje sporazuma o slobodnoj trgovini sa Južnom Korejom.