Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski rekao je da će svaka efikasna mirovna misija koja bude raspoređena u Ukrajini morati da uključuje američke trupe, što je neka vrsta apela Donaldu Trumpu pred pregovore sa Rusijom.
U intervjuu sa glavnim urednikom Bloomberg Newsa, Johnom Micklethwaitom, Zelenski je rekao da njegovi evropski saveznici nemaju dovoljno vojnika da bi predstavljali realnu prepreku predsedniku Vladimiru Putinu, te da bi bilo kakvo drugo rešenje moglo otvoriti podele unutar NATO saveza.
Četrdesetšestogodišnji ukrajinski lider pokušava da osigura podršku svog najvažnijeg saveznika dok diplomatski napori da se zaustavi borba u njegovoj zemlji dobijaju na intenzitetu. Oštro je reagovao na ideju, koja je izneta u utorak, da bi vojna podrška njegovih evropskih saveznika bila dovoljna.
Opširnije
Putin će zahtevati da Ukrajina nikada ne postane članica NATO-a
Rusija će u razgovoru sa Donaldom Trumpom tražiti i da Ukrajina postane neutralna država sa ograničenom vojskom.
16.01.2025
Koje raketne sisteme koriste Rusija i Ukrajina i kako rade
Tok rata Rusije protiv Ukrajine podjednako određuju teritorijalni dobici na liniji fronta i operacije u vazduhu.
13.01.2025
Ima li Trump toliku moć da prekine rat u Ukrajini
Rusija u sredu napala Harkov balističkim projektilima.
26.12.2024
Putin će staviti nuklearno oružje za pregovarački sto o Ukrajini
Ukrajina je dobila dozvolu da koristi američke rakete dugog dometa na ruskoj teritoriji, a Rusija je promenila svoju nuklearnu doktrinu.
21.11.2024
Ukrajina prvi put gađa Rusiju raketama zapadne proizvodnje?
Putin u utorak potpisao ukaz o izmenjenoj nuklearnoj doktrini.
19.11.2024
"To ne može biti bez Sjedinjenih Američkih Država", rekao je Zelenski za Bloomberg u sredu na Svetskom ekonomskom forumu u Davosu. "Čak i ako neki evropski prijatelji misle da može, ne može. Niko neće rizikovati bez Sjedinjenih Država."
Dok Trump pokušava da se približi Putinu, Zelenski takođe pokušava da ubedi Kinu da iskoristi svoj uticaj na Rusiju kako bi pomogla da se okončaju borbe, iako je izrazio frustraciju što nije uspeo da češće razgovara sa predsednikom Xi Jinpingom.
"Siguran sam da može da pritisne Putina da postigne mir", rekao je. "Predsednik Trump je najjači, kao i Xi Jinping. Mislim da ne postoji drugi saveznik koji to stvarno može da uradi. Putinova ekonomija u velikoj meri zavisi od Kine."
Kina je pružila diplomatsku podršku Putinu tokom skoro tri godine borbi, a kineske firme su pomagale u snabdevanju ruske vojske, pokazuju podaci Evropske unije.
Zelenski je odlučan da osigura da glas Kijeva bude uslišen kada velike sile počnu da razgovaraju o njegovoj budućnosti, i naznačio je da smatra da je dogovor postignut preko glava Ukrajinaca tokom pregovora u Minsku 2015. godine.
"Ne želimo da se to desi iza leđa Ukrajine", rekao je. "Verujem da to SAD neće učiniti, iako nisam siguran da se to ranije nije desilo. Ovde ne govorim samo o Americi, već i o nekim evropskim partnerima."
Trump se ove nedelje vratio u Belu kuću obećavajući brzi kraj rata u Ukrajini i planira da uskoro razgovara sa Putinom. Njegova pobeda na izborima u novembru podstakla je zabrinutost u evropskim prestonicama da bi mogao da smanji podršku Kijevu kako bi naterao Zelenskog na pregovore.
Zelenski upozorava da će ukoliko ostanu bez dugoročne podrške svojih zapadnih saveznika, Putin iskoristiti prekid vatre kao priliku da se ponovo naoruža pre nego što krene u još jednu ofanzivu.
Međutim, početni razgovori sa Trumpovim savetnicima naterali su evropske saveznike Ukrajine da budu oprezni optimisti u pogledu nove administracije, a Zelenski je pohvalio Trumpovo obećanje da će proširiti američki izvoz energije kao način da pritisne Moskvu. On predstojeće pregovore predstavlja kao priliku da Trump demonstrira snagu SAD.
"Okončanje rata treba da bude pobeda za Trumpa, a ne za Putina", rekao je Zelenski. "Putin je za njega niko."
Za Ukrajinu, ključ svakog sporazuma biće sigurnosne garancije od strane SAD i Evrope, koje moraju biti dovoljno snažne da odvrate Kremlj od ponovnog napada. Zelenski je nagovestio da želi da obezbedi te garancije od Trumpa pre nego što direktno započne pregovore sa Putinom.
"Pitanje je samo šta garantuje bezbednost i iskreno želim da naiđem na razumevanja pre pregovora", rekao je on. "Ako može da garantuje snažnu i nepovratnu bezbednost za Ukrajinu, mi ćemo krenuti ovim diplomatskim putem."
Iako je Zelenski imao poteškoća u povezivanju sa Pekingom, on je takođe imao nesiguran odnos sa Trumpom tokom godina, počevši od sudbonosnog telefonskog poziva 2019. godine u kojem mu je američki lider sugerisao da istraži optužbe protiv Joea Bidena.
Ovaj razgovor doveo je do prvog suđenja za opoziv Trumpa, a postoje sumnje u to koliko će američki predsednik biti voljan da uloži energije u ukrajinsku stvar. On nije spomenuo ni Ukrajinu ni Rusiju u svom inauguracijskom govoru u ponedeljak i nije dao jasne naznake o tome kako planira da okonča borbe.
Kako zvaničnici u Vašingtonu i Kijevu počinju da razrađuju detalje o tome kako mogu da dovedu Putina za pregovarački sto i kako bi struktura dogovora trebala da izgleda, jasno se pojavljuje podela u pogledu spremnosti Ukrajine da mobilizuje više trupa.
Prema ukrajinskom zakonu, za vojnu obavezu mogu biti pozvani samo muškarci stariji od 25 godina, a čak i tada postoje brojna izuzeća koja ograničavaju dostupnost dodatne ljudske snage. Zvaničnici iz SADi drugih zapadnih saveznika pozivaju Ukrajinu da smanji granicu za regrutaciju, dok Zelenski insistira na tome da postoji veća potreba za oružjem i raketama nego za dodatnim vojnicima.
"Zašto mobilisati mlađe ljude", kaže, "da bi bilo još više ljudi bez oružja?"