Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski rekao je da je dobio poziv za sastanak sa Donaldom Trumpom u Vašingtonu, nakon što su pregovarači dogovorili nacrt sporazuma koji bi Sjedinjenim Američkim Državama omogućio kontrolu nad polovinom prirodnih resursa ratom razorene zemlje.
Sporazum još nije finalizovan, rekao je ukrajinski lider novinarima u Kijevu u sredu, napomenuvši da mu je potreban vreme da prouči nacrt i konsultuje se sa evropskim saveznicima. Međutim, ukazao je da je nacrt prihvatljiv, jer ne bi osudio Ukrajinu na status "dužničke" nacije, a neki od početnih zahteva Trumpovog tima su povučeni.
"Ovaj sporazum može da ima veliki uspeh — ili da prođe tiho," rekao je Zelenski. "Veliki uspeh zavisiće od predsednika Donalda Trumpa."
Opširnije

SAD u sukobu sa saveznicima jer odbijaju da okrive Rusiju za rat u Ukrajini
Amerika i Rusija prvi put su saglasne u glasanju o ratu u Savetu bezbednosti UN.
25.02.2025

Godišnjica rata - mir u Ukrajini ili uvod u evropski sukob
Posle tri godine krvavog i brutalnog rata na tlu Evrope, mnogo toga nezamislivog postalo je svakodnevica.
24.02.2025

Šta se krije u pregovorima Trumpa i Putina o Ukrajini
Rusi potvrdili da su u Rijadu naširoko razgovarali o energetskog saradnji, i to o "specifičnim oblastima saradnje", poput moguće saradnje na energetskim projektima na Arktiku.
20.02.2025

SAD i Rusija pokušavaju da obnove veze dok Ukrajina ostaje po strani
SAD i Rusija su nakon sastanka u Rijadu otvorile mogućnost šire saradnje, nagoveštavajući želju predsednika Donalda Trumpa da ponovo pokrene narušene odnose.
19.02.2025

Trumpovi i Putinovi timovi pregovaraju, a Evropa plaća cenu
Timovi Donalda Trumpa i Vladimira Putina sastali su se u glavnom gradu Saudijske Arabije, gde planiraju da raspravljaju o načinima za obnavljanje američko-ruskih odnosa i okončanje rata u Ukrajini.
18.02.2025
Ukrajina se dogovorila sa Sjedinjenim Američkim Državama da zajednički razvijaju svoje prirodne resurse, što bi moglo da ublaži nedavne tenzije sa predsednikom Trumpom i unapredi cilj njegove administracije - primirje sa Rusijom.
Ukrajinski kabinet sastaće se u sredu kako bi odobrio ovaj dogovor, koji je administracija Trumpa zahtevala kao deo svojih napora da obezbedi brz kraj trogodišnjeg rata sa Rusijom, kako su naveli izvori koji su tražili da ostanu anonimni zbog poverljivosti razgovora. Pregovarači su finalizovali nacrt sporazuma u utorak, dodali su oni.
Sastanak Zelenskog i Trumpa, zakazan za petak, mogao bi da umiri američkog predsednika, koji je ove nedelje oštro kritikovao ukrajinskog lidera nazivajući ga "diktatorom", dok je žurio da se sastane sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom kako bi postigao primirje. Zelenski je jasno stavio do znanja da želi sastanak sa Trumpom pre nego što se održi samit između SAD i Rusije.
Bloomberg
Tim Zelenskog je prvobitno odbio nacrt sporazuma, koji predviđa da se 50 odsto prihoda od buduće eksploatacije resursa — uključujući minerale, naftu, gas, kao i infrastrukturu povezanu sa resursima — prenese na SAD, jer nije obezbeđivao sigurnosne garancije. Trenutni tekst, u koji je Bloomberg imao uvid, još uvek ne sadrži takve garancije, ali predviđa "trajan partnerski odnos" kroz ekonomske veze. SAD su odustale od početnog zahteva da se Kijev obaveže na plaćanje 500 milijardi dolara od prihoda od resursa kao oblik kompenzacije za američku pomoć, rekao je jedan izvor.
"Čujem da dolazi u petak", rekao je Trump novinarima u utorak u Ovalnom kabinetu. "Svakako mi je to u redu, ako on to želi da potpiše sa mnom. I razumem da je to velika stvar."
Trump je izvršio pritisak na Zelenskog da prihvati dogovor, koji je prvi put predstavio ministar finansija Scott Bessent u Kijevu ranije ovog meseca. Ali ukrajinski predsednik je odbacio ranije verzije, rekavši da SAD zahtevaju previše od njegove zemlje.
Najnovija verzija sporazuma još uvek ne navodi konkretne bezbednosne garancije, objasnili su izvori, iako Ukrajina to vidi kao polaznu tačku ka toj mogućnosti. To je bio ključni prioritet za Ukrajinu, čije su lidere uznemirile ponovljene Trumpove kritike Zelenskog i argumenti američkih zvaničnika da on deli krivicu za invaziju.
Američki zvaničnici rekli su da bi povezivanje Ukrajine sa SAD kroz ekonomske veze obezbedilo de fakto bezbednosni štit. Detaljan dogovor se očekuje naknadno.
Donald Trump | Bloomberg
"Čini se da ovde ima manje sadržaja nego što na prvi pogled izgleda, ovaj dogovor je intenzivno politički", rekao je Justin Logan, direktor studija odbrane i spoljne politike na Institutu Kejto. On je rekao da sporazum omogućava Trumpu da "proda političku pobedu" kod kuće, dok Zelenski može da ublaži nedavne tenzije sa SAD.
Sporazum bi takođe mogao da ponudi Trumpu način da podstakne podršku među svojim pristalicama za nastavak podrške Ukrajini, posebno ako Vašingtonu treba Kongres da odobri dodatnu pomoć Ukrajini ako pregovori sa Rusijom nastave da se odugovlače. Ukrajina se i dalje oslanja na SAD i evropske saveznike za oružje i municiju.
Obe strane su danima u intenzivnim pregovorima oko sporazuma koji američka administracija vidi kao sastavni deo svog plana za posredovanje u prekidu vatre u trogodišnjem ratu Rusije protiv Ukrajine. Trumpova odluka da pošalje vrhunske saradnike da pregovaraju sa Rusijom prvo je izazvala tenzije u odnosima, koje su se zaoštrile nakon što je američki predsednik nazvao Zelenskog "diktatorom".
Podrška SAD mogla bi da zavisi od pristupa ukrajinskim mineralima | Bloomberg
Ukrajina želi da ulaže u novi fond zajedno sa SAD u odnosu 50-50, rekao je u ponedeljak premijer Denis Šmihal. Fond bi uključivao buduće prihode od državnih preduzeća, kao i od vađenja sirovina, dodao je.
Trump je rekao da želi ekvivalent od 500 milijardi dolara od retkih minerala, koji se uglavnom koriste u magnetima visoke čvrstoće. Ali uprkos izveštajima o nalazištima minerala od 10 milijardi dolara, Ukrajina nema velike rezerve retkih minerala koji su međunarodno priznati kao ekonomski održivi.
Ukrajina ima neke komercijalne rudnike ključnih minerala kao što su titanijum i galijum, koji iako su važni, verovatno neće biti vredni iznosa koje Trump predviđa.
Čak i ako Ukrajina ima ekonomski održiva ležišta, Zapad i dalje mora da prevaziđe veći izazov. Većina zemalja je prinuđena da retke minerale koje iskopa šalje u Kinu na rafinaciju jer ona dominira preradom tih materijala.
- u pisanju teksta pomogao Volodymyr Verbianyi.
(Ažurirano kroz ceo tekst)