Jačanje evra u odnosu na američki dolar menja realnu vrednost štednje i to ne samo u evrozoni. Nacionalne valute Srbije, Bosne i Hercegovine i Severne Makedonije su primarno vezane za kurs evra, koji je fiksiran (u slučaju konvertibilne marke) ili je rukovođeno fluktuirajući devizni kurs.
Kurs evra se kreće na nivou koji nije viđen još od energetske krize 2022, jačajući u odnosu na američki dolar, utičući na finansije građana i kompanija. Raste realna kupovna moć štednje u evrima, a padaju cene i realni prinosi na strana ulaganja u dolarima. Slabljenje dolara u odnosu na evro počelo je izborom Donalda Trumpa za predsednika SAD. Kroz poslednji kvartal 2024, evro je slabio prema dolaru, a do početka ove godine evro i dolar su se gotovo izjednačili.
Evro je od početka godine ojačao sa oko 1,025 za dolar na trenutnih oko 1,175 za dolar. Trend će se nastaviti, predviđaju analitičari Morgan Stanleyja, a američki dolar bi do kraja prvog kvartala 2026. mogao da oslabi za oko devet odsto, mereno Indeksom američkog dolara (DXY).
Opširnije

Investitori se okreću dolaru dok Trump najavljuje carinske planove SAD
Povišene carine koje je predsednik Trump najavio prošle nedelje podstakle su nove talase nesigurnosti na svetskim finansijskim tržištima.
08.07.2025

Najmanje tri ključna faktora vuku dolar nadole ove godine
Američka valuta pre svega slabi zbog trgovinske neizvesnosti, ali i rastućeg američkog duga.
01.07.2025

Dolar oslabio - sve zbog pritiska na Fed i kamatnih stopa
Bloombergov indeks dolara pao je na najniži nivo u tri godine nakon što je Wall Street Journal objavio da bi Trump mogao da objavi zamenu za Powella već u septembru ili oktobru.
26.06.2025

Trump tera investitore i ugrožava dominaciju dolara
Predsednikova ekonomska agenda slabi dolar i otežava SAD da finansiraju svoj deficit.
18.06.2025
Najveći deo indeksa čini kurs američkog dolara prema evru, 57,6 odsto. Japanski jen čini 13,6 odsto indeksa, britanska funta 11,9 odsto, kanadski dolar 9,1 odsto, švedska kruna 4,2 odsto, a švajcarski franak 3,6 odsto. Kada se pogledaju ovi brojevi, postaje jasno da će se slabljenje dolara najviše odraziti na njegov kurs prema evru.
Evro jača u odnosu na dolar, a time i sve nacionalne valute regiona
Najniža vrednost dolara u odnosu na evro ove je godine zabeležena 13. januara, 1,0198 evra za dolar, kada su bili gotovo izjednačeni. Maksimalna je zabeležena 1. jula 1,18 evra za dolar. Iz Morgan Stanleyja predviđaju da bi kurs do sredine 2026. godine mogao da dođe na 1,25 evra za dolar, a u pesimističnom scenariju čak 1,3 evra za dolar.
Na primeru štednje od 10.000 evra, isti je iznos štednje u evrima početkom godine vredeo 10.198 američkih dolara, 1. jula vredeo je 11.810 dolara, a do sredine sledeće godine trebao bi da vredi 12.500 dolara, a u pesimističnom scenariju čak 13.000 dolara.
RSDUSD:CUR
RSD
0,01 USD
cena na otvaranju
0,01
prethodna cena na zatvaranju
0,01
ovogodišnja zarada
13,6364%
dnevni raspon
0,00 - 0,00
raspon u 52 nedelje
0,01 - 0,01
Kako iskoristiti slabljenje dolara
Slabljenje dolara automatski povećava realnu kupovnu moć evra u inostranstvu. Naravno, ako se štednja u evrima ne dira, onda je ta promena teoretska. Onog trenutka kada se evri koriste za plaćanje nečega što ima cenu izraženu u američkim dolarima, promena kursa postaje stvarna.
To je dobra vest za one koji planiraju da putuju u SAD, turistički ili poslovno, jer njihovi evri realno više vrede, pa će njima moći da plate više dobara i usluga samo zbog promene kursa, odnosno slabljenja američkog dolara u odnosu na evro.
Na primer, prema prognozama Morgan Stanleyja, za 1.000 evra moći ćete da dobijete čak 75 dolara više sredinom 2026. nego danas (125 u pesimističnom scenariju), što je otprilike cena obroka u njujorškom restoranu srednjeg kvaliteta.
Narudžbine iz Amerike će takođe postati jeftinije, na primer, proizvodi sa Amazona. Sa 100 evra danas se može kupiti proizvod od 117 dolara, a ako se prognoze Morgan Stanleyja obistine, do sredine sledeće godine moći će da se kupi proizvod od 125 ili 130 dolara.
Indirektni efekat će osetiti svi
Efekte će osetiti i oni koji ne kupuju preko Amazona i ne putuju u Ameriku. Jačanje evra u odnosu na dolar i svih valuta kojima je kurs vezan za evro (što su sve nacionalne valute u Adria regionu), uticaće na pojeftinjenje uvoza iz Amerike.
To je važno zbog energenata kao što su nafta i gas, koje EU uvozi iz SAD. Svaka isporuka nafte i gasa iz SAD će pojeftiniti, a taj efekat će se preliti ne samo na niže cene goriva i jeftinije komunalije (cena gasa) nego će delovati prema snižavanju cena svih proizvoda zato što su niži troškovi energije koja se koristi u proizvodnji.
Efekti jeftinijeg uvoza energenata nisu ograničeni samo na uvoz iz Amerike nego na uvoz iz većine država na svetu, jer se međunarodno naftom i gasom primarno trguje u dolarima. Srbija, koja ne uvozi naftu i gas iz Amerike, imaće korist zbog jačanja evra jer se kurs srpskog dinara primarno održava prema evru, a time i jača prema dolaru kao i evro.
Uticaj promene kursa na isplativost investicija
Jačanje evra u odnosu na dolar ima snažan uticaj i u evropskim državama koje ne koriste evro, već nacionalne valute koje su vezane za evro.
Na primer, u scenariju gde neko ima štednju od 10.000 evra (12.000 dolara), koje je odlučio da uloži u ETF deonice u Americi, po kursu od 1,2 evra za dolar ETF ostvaruje prinos od 10 odsto, čime se vrednost povećava na 13.200 američkih dolara. Zatim investitor prodaje svoj udeo u ETF-u po kursu od 1,3 evra za dolar i isplaćuje mu se 10.153,85 evra umesto 11.000 evra, koliko bi mu bilo isplaćeno da je kurs ostao isti. Umesto 1.000 evra, zarada iznosi svega 153,85 evra.
Rizik koji nastaje zbog promene kursa treba uzeti u obzir kod odabira ulaska i izlaska sa tržišta. Potencijalni gubitak zbog promene kursa realizuje se tek kada investitor izlazi sa tržišta, ali uticaj isplativost investicija može biti veoma veliki.
Promene kursa
Na promeni kursa može puno da se dobije, ali i da se izgubi. Zbog toga je važno pratiti promene i prognoze o budućim kretanjima, kako bi osigurali što bolju poziciju za zaradu od investicija, jeftinija ulaganja i niže troškove i slično.
Valutni kurs nije apstraktna stvar, o kojoj treba da brinu samo banke. Promene kursa imaju snažan uticaj na građane, direktan i indirektan, a važno je kako se njima upravlja.
EURUSD:CUR
EUR-USD X-RATE
1,1736 USD
-0,00420 -0,36%
cena na otvaranju
1,1779
prethodna cena na zatvaranju
1,1778
ovogodišnja zarada
13,2606%
dnevni raspon
1,17 - 1,18
raspon u 52 nedelje
1,01 - 1,18
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...