Dolar je zabeležio najveći skok u poslednje tri nedelje nakon što je predsednik SAD Donald Trump predstavio novi paket predloženih carina, što ukazuje na to da investitori veruju da američka ekonomija može u velikoj meri da izdrži posledice trgovinskih sporova.
Američka valuta ojačala je za 0,5 odsto u odnosu na konkurentske valute u ponedeljak, a uzlet je usledio odmah pošto je Trump najavio uvođenje dažbina za još nekoliko zemalja. Bloomberg Dollar Spot Index zabeležio je najveći rast još od 17. juna, dok su valute širom sveta oslabile – japanski jen, južnokorejski von i brazilski real pali su za više od jedan odsto.
"Činjenica da su neke od problematičnijih politika američke administracije ublažene - i da se postignu dogovori - znači da ekonomski udarac za SAD neće biti tako snažan kao što se prvobitno strahovalo", izjavila je Skylar Montgomery Koning, valutni strateg u Barclaysu.
Opširnije

Da li je došlo vreme za bricscoin - BRIKS valutu zasnovanu na blokčejn tehnologiji
Decentralizovana i digitalizovana valuta bi bila efikasno oruđe za ostvarivanje ideje multipolarnog uređenja
07.07.2025

Pregled berze: Tržišta pokazala prilagodljivost, evro uzleteo
Ostaje da se vidi i da li je aktuelni uspon evra blagoslov ili prokletstvo.
07.07.2025

S&P 500 na rekordu zahvaljujući dogovoru s Vijetnamom i rastu tehnološkog sektora
Nakon ranijih gubitaka izazvanih slabim podacima o zapošljavanju, S&P 500 dostigao je novi rekord.
03.07.2025

Forum ECB: Da li će biti novog smanjenja kamatnih stopa
Ovo leto moglo bi da bude prekretnica za status dolara, a smanjenje kamatnih stopa u Americi moglo bi da se dogodi već u julu, samo su neke od poruka sa Foruma Evropske centralne banke
02.07.2025

Najmanje tri ključna faktora vuku dolar nadole ove godine
Američka valuta pre svega slabi zbog trgovinske neizvesnosti, ali i rastućeg američkog duga.
01.07.2025
Dodala je i da je pad dolara od oko devet odsto ove godine već u velikoj meri odraz mogućih negativnih efekata carina, te da je verovatnije da će strane valute dodatno oslabiti.
Bloomberg
Trump je u ponedeljak najavio uvođenje carina od 25 do 40 odsto za zemlje od Japana i Južne Koreje do Laosa i Mjanmara, uz naznake da će spisak biti proširen. Trebalo da stupe na snagu 1. avgusta.
Obimne carine koje je Trump predstavio u aprilu pod nazivom "Dan oslobođenja" uzdrmale su poverenje investitora u tradicionalni status dolara kao sigurne luke i izazvale bojazan da bi agresivne trgovinske mere mogle da gurnu ekonomiju u recesiju.
Međutim, investitori su poslednjih dana počeli da koriguju očekivanja, a snažni podaci o zapošljavanju u SAD prošle nedelje dodatno su podstakli tražnju za dolarom. Očekivanja u vezi sa smanjenjem referentnih kamatnih stopa Federalnih rezervi su splasnula - u ponedeljak su trgovci predviđali smanjenje od oko 51 bazni poen do kraja godine, u poređenju sa 65 baznih poena nedelju dana ranije.
"Neizvesnost oko američke trgovinske politike, privrednih izgleda i inflacije povezane sa carinama mogla bi da odloži smanjenje kamata koje smo očekivali u septembru, sve do decembra ili čak do sledeće godine", izjavila je Kathy Jones, glavni strateg za tržište obveznica u kompaniji Charles Schwab za Bloomberg Television u ponedeljak. "Veoma je teško donositi monetarne odluke u ovako složenom okruženju."
Mišljenje stratega Bloomberga
"Južna Koreja je često među najugroženijima kada je reč o carinama, s obzirom na njenu prednost u proizvodnji baterija, čipova i automobila, kao i zavisnost od izvoza u SAD. Očekujemo da će se akcije oporaviti u narednim danima nakon početnog šoka, jer se tokom ove godine više puta desilo da lokalna tržišta isprave noćni pesimizam. Ipak, očigledno je da tržište još nije ukalkulisalo carine na 25 odsto", istakao je Sebastian Boyd, makrostrateg iz Markets Live.
U Japanu, koji bi bio pogođen carinom od 25 odsto, jen je oslabio čak 1,2 odsto i pao na 146,24 za dolar - što je najniže u poslednje dve nedelje. U Južnoj Koreji, gde bi takođe važila carina od 25 odsto, von je oslabio oko 1,1 odsto.
Paresh Upadhyaya, direktor strategije za obveznice i devize u kompaniji Pioneer Investments, izjavio je da ga nije iznenadio široki pad rizične aktive nakon Trumpovih najava u ponedeljak. "Ako dobijemo bilo kakvu negativnu vest - kao što se desilo sa Južnom Korejom i Japanom - to automatski izaziva povlačenje investitora iz rizičnijih ulaganja", rekao je on.
Za ostale zemlje, neizvesnost oko konačnog nivoa carina i dalje ima negativan uticaj.
MSCI indeks valuta tržišta u razvoju pao je za 0,5 odsto, što je najveći dnevni pad u poslednja tri meseca. Trump je zapretio dodatnim carinama od 10 odsto za svaku zemlju koja se, kako je rekao, "svrstava uz antiameričke politike" grupe BRIKS.
Južnoafrički rand je prednjačio po slabosti, s padom od oko 1,5 odsto. Indijska rupija, brazilski real i kineski ofšor juan takođe su oslabili u ponedeljak.
Grupa BRIKS je prvobitno obuhvatala Brazil, Rusiju, Indiju, Kinu i Južnu Afriku, ali se u međuvremenu proširila i na druge zemlje u razvoju.
Bloomberg
Trump je izjavio da trgovinski partneri mogu da očekuju carinske stope od 10 odsto do 70 odsto - što implicira da bi neke zemlje mogle biti pogođene višim dažbinama nego što se ranije pretpostavljalo - iako je nagovestio da su neki trgovinski sporazumi takođe na pomolu.
U međuvremenu, špekulativni trgovci su smanjili uloge protiv dolara u nedelji zaključno sa 1. julom, prema podacima američke Komisije za trgovinu robnim fjučersima (CFTC) objavljenim u ponedeljak. Trenutno drže pozicije u vrednosti od oko 18,3 milijarde dolara koje se oslanjaju na slabljenje američke valute - što je pad od oko 10 odsto u odnosu na prethodnu nedelju.
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...