Ministarstvo finansija Hrvatske je u petak pozvalo na upis nove runde trezorskih zapisa koja će, kao i nekolicina prethodnih izdanja, biti usmerena ka malim i velikim investitorima. Prema javnoj objavi, Hrvatska kroz novo zaduženje namerava da prikupi 250 miliona evra, i to na rok od tri meseca.
Prinos koji donose zapisi je 3,55 odsto, odnosno na ulaganje od 10.000 evra hrvatski građani će moći da ostvare zaradu od 88 evra. Upis novih zapisa počinje iduće nedelje u poslovnicama Finansijske agencije. Građani će imati sedam dana za upis novih zapisa, a nakon toga će u drugom krugu priliku dobiti institucionalni investitori.
Radi se o ukupno šestoj ponudi državnih hartija od vrednosti malim investitorima. Hrvatska je prvi put građanima ponudila kupovinu obveznica u martu prošle godine, a nakon toga su usledila tri izdanja trezorskih zapisa, da bi se ovog leta ponovila prodaja obveznica.
Opširnije
U Hrvatskoj su narodne obveznice, ali ne i investitori
Podaci potvrđuju da su u narodnu obveznicu većinom ulagali institucionalni investitori.
17.07.2024
Hrvatska izdaje nove narodne obveznice od 750 miliona evra
Reč je o petoj emisiji državnih hartija od vrednosti za male investitore.
26.06.2024
U Hrvatskoj rok za upis 'narodnih' obveznica 3. juna
Prinos na tromesečne zapise je 3,75 odsto, na jednogodišnje 3,65 odsto, a minimalno ulaganje je 1.000 evra.
27.05.2024
Hrvatima leže 49 miliona evra od narodnih obveznica
Radi se o prvoj isplati kamata na "narodnu" obveznicu emitovanu prošle godine.
08.03.2024
Pala tražnja za narodnim obveznicama u Belgiji, ali su rasle kamate na depozite
Jednogodišnje hartije privukle su 413,3 miliona evra, dok su trogodišnji zapisi prikupili 19,7 miliona, pokazuju podaci Uprave za javni dug Belgije.
04.03.2024
Državni dug u rukama građana: jednima praksa, drugima ideja
TV tim Bloomberg Adrije se ove nedelje bavio komparativnom analizom narodnih obveznica.
23.02.2024
Poslednja ponuda državnih dužničkih hartija od vrednosti početkom januara rezultirala je bitno nižim interesovanjem hrvatskih građana od prethodnih izdanja. Od ukupnog izdanja u vrednosti 750 miliona evra, građani su upisali 158 miliona, dok su ostatak kupili institucionalni investitori.
Za razliku od prve obveznice iz marta 2023. kojoj je rok dospeća bio dve godine, ovogodišnja je emitovana uz dospeće od tri godine. Nominalni prinos bio joj je 3,3 odsto.
Novim izdanjem trezorskih zapisa verovatno će se delom refinansirati slično zaduženje s početka juna ove godine. Tada su građani, uz prinos od 3,75 odsto, upisali tromesečne zapise u vrednosti 243 miliona evra, a institucionalni investitori dodatnih 40 miliona.