Hrvatska će u petak isplatiti ukupno 67,5 miliona evra kamata na takozvanu narodnu obveznicu emitovanu prošle godine uz poprilično mnogo pompe, a od ukupnog iznosa građanima će biti isplaćeno 48,7 miliona. Ostatak će ići institucionalnim investitorima poput banaka i fondova.
Samu isplatu na bankovne račune izvršiće Središnje klirinško depozitarno društvo (SKDD) koje je krajem februara upozorilo hrvatske građane da će im novac stići samo ako je u njihovoj evidenciji naveden tačan IBAN kod. Kamatu će dobiti oni investitori koji su kod SKDD-a kao vlasnici obveznica bili evidentirani sedmog marta.
Minimalni iznos investicije u dvogodišnju obveznicu bio je 500 evra, a onim građanima koji su toliko i upisali ovih dana će na račun stići 18,25 evra. Ulagači koji su upisali 1.000 evra mogu računati s kamatom od 36,50 evra, a oni koji su u obveznicu investirali 10.000 evra – medijalna uplata je, prema prošlogodišnjim podacima Ministarstva finansija, bila blizu 13.000 evra – iz budžeta će dobiti 365 evra.
Opširnije
Pala tražnja za narodnim obveznicama u Belgiji, ali su rasle kamate na depozite
Jednogodišnje hartije privukle su 413,3 miliona evra, dok su trogodišnji zapisi prikupili 19,7 miliona, pokazuju podaci Uprave za javni dug Belgije.
04.03.2024
Državni dug u rukama građana: jednima praksa, drugima ideja
TV tim Bloomberg Adrije se ove nedelje bavio komparativnom analizom narodnih obveznica.
23.02.2024
Građanske obveznice zavise od volje države, ali i banaka
Ministarstvo finansija saopštilo da će podržati izdavanje korporativnih obveznica, prinos bi bio oko osam odsto.
21.02.2024
Iduće godine početkom marta investitorima će biti isplaćena i kamata i glavnica. Iznos celokupnog izdanja obveznice bio je 1,85 milijardi eva, od čega su mali ulagači upisali 1,34 milijarde, dok su institucionalni kupili 515 miliona evra. Inicijalno planirani iznos izdanja bio je milijardu evra.
Sledeću isplatu ovog tipa građani Hrvatske mogu očekivati krajem maja, kad dospevaju tromesečni trezorski zapisi koje su oni kupovali krajem februara. Tada je upisano ukupno 270,6 miliona evra zapisa od čega su građani upisali 223,1 milion.
Kamata od 3,75 odsto na te "narodne" zapise znači da će investitori koji su uložili 10.000 evra u tri meseca zaraditi devedesetak evra. Međutim, kako se radi o trezorskim zapisima, na račune će im biti isplaćena nominalna vrednost zapisa jer su ih inicijalno uplaćivali uz diskont.