Nakon što je prošle godine trajektna linija Bar - Bari ugašena, čime su plovne veze između Crne Gore i Italije prekinute posle gotovo šezdeset godina, iz crnogorske vlade najavljuju da će ove dve zemlje već ovog leta ponovo biti spojene trajektom koji će ploviti od Bara do italijanske Ankone.
Poznata trajektna linija Bar - Bari ni ovog leta, kao ni prošlog, neće saobraćati.
Iz crnogorske vlade su saopštili da su kompanije "Barska plovidba" i "Adria ferries" postigle dogovor nakon višemesečnih pregovora koji su se vodili posredstvom Vlade Crne Gore i uz podršku ambasadorke Italije Andreine Marsele. "Adria ferries" je spremna da već u julu otvori liniju Bar - Ankona, za prevoz putnika i robe.
Opširnije
Bar - Bari zaboravite i ovog leta, ali ima nade za Bar - Ankonu
Trajektna linija Bar - Bari ni ovog leta, kao ni prošlog, neće saobraćati.
22.03.2024
Od plavog Jadrana do stare prestonice Crne Gore za samo 11 minuta
Žičara Kotor - Lovćen u ponedeljak je zvanično primila i prve komercijalne putnike.
14.08.2023
Prve golf rezidencije u Crnoj Gori idealna investicija
Crna Gora iz godine u godinu beleži rast investicija i prihoda od turizma.
08.08.2023
Kanjoning – spust u dubine prirode i vlastitih strahova
Kanjoning bi, za početak, mogao da se opiše u tri reči: "samo za najhrabrije".
08.10.2022
Turizam u Srbiji najviše kaska zbog marketinga, EXPO velika šansa
Rad na četiri najslabije oblasti mogao bi da donese napredak od čak 30 mesta.
27.05.2024
Turisti iz Turske pali na šesto mesto u Srbiji: dominiraju Bugari
Primetan je oporavak turizma, u odnosu na kraj prošle godine
30.04.2024
Plan je da linija funkcioniše tokom čitave godine, a da u najskorijem roku i "Barska plovidba" stvori kapacitete da saobraća na ovoj liniji.
Na sastanku koji je prošle nedelje organizovao crnogorski premijer Milojko Spajić govorilo se o završnim detaljima, kako bi se, kako su naveli iz Vlade Crne Gore, otpočelo strateško partnerstvo vrlo važno za oporavak i razvoj "Barske plovidbe".
"Trajekt Crna Gora - Italija kreće 3. jula. 'Barska plovidba' sa italijanskim partnerima ponovo pokreće liniju Bar - Ankona koja će nas još bolje povezati sa Evropskom unijom i zapadnom Evropom, skraćujući put turistima u oba pravca, biznis ljudima, kao i dijaspori. Rasteretićemo saobraćajnice na primorju, kao i granične prelaze prema Hrvatskoj i BiH", napisao je Spajić na društvenoj mreži X.
Tokom sastanka istaknuto je da je neophodno uraditi određene korekcije na pristaništu, kako bi se mogli iskoristiti puni kapaciteti feribota "AF Mia", koji "Adria ferries" namerava da koristi za ovu liniju. U tom smislu je istaknuto potencijalno korišćenje pristaništa u Port of Adria, kao trenutnom rešenju.
Poslednji put trajektna linija između Bara i Ankone radila je 2016. godine. Nakon toga, trajektna linija je ukinuta zbog ekonomske neisplativosti i smanjenog broja putnika.
Bar - Bari neće raditi ni ovog leta
Trajektna linija Bar - Bari, koja je obustavljena prošle godine, ni ovog leta neće saobraćati. To su za Bloomberg Adriju ranije potvrdili iz crnogorskog ministarstva saobraćaja i pomorstva.
Glavni razlog je, kako su rekli, to što državno preduzeće "Barska plovidba" nema 15 miliona evra za kupovinu polovnog trajekta koji bi odgovarao ovoj liniji.
Kako su istakli iz crnogorske vlade, male su šanse da će biti iznajmljen brod za tu liniju tokom leta 2024, i to iz dva razloga. Prvo, iznajmljivanje broda nije komercijalno isplativo, s obzirom na trenutnu potražnju za prevozom na liniji Bar - Bari. Drugo, brodovlasnici iz regiona nemaju interes da dovedu svoj brod na ovu liniju, zato što su njihovi brodovi tokom sezone već angažovani na drugim, komercijalno isplativijim linijama.
Kako je došlo do gušenja linije Bar - Bari, stare skoro 60 godina
Linija Bar - Bari decenijama je povezivala Crnu Goru i Italiju, igrala važnu ulogu u ekonomskom i turističkom razvoju Bara i ostatka države, obustavljena je prošlog leta, prvi put posle skoro 60 godina. Ne računajući period tokom devedesetih godina kada je Zapad 1992. godine uveo sankcije tadašnjoj Saveznoj Republici Jugoslaviji, zbog čega je linija bila prinudno obustavljena. Međutim, iako su sankcije zvanično ukinute 1996. godine, čuveni trajekt "Sveti Stefan" dobio je dozvolu za plovidbu već 1994. godine.
Od sredine šezdesetih godina prošlog veka jugoslovenski trajekt "Sveti Stefan", napravljen u danskom brodogradilištu, povezivao je crnogorsku i italijansku obalu. Na prvo putovanje krenuo je 18. juna 1965. godine. Nakon 32 godine gotovo uzastopne plovidbe, tačnije 15. januara 1997, otplovio je na poslednje putovanje, jer je proglašen starim. Dve godine kasnije isečen je na komade, a njegovi delovi su zatim otopljeni u nikšićkoj železari. Procenjuje se da je za više od 30 godina rada prevezao više od milion putnika i 120.000 vozila.
Godine 2000. zamenio ga je "Sveti Stefan II", koji je u tom trenutku bio star oko 25 godina. Spajao je obale dve zemlje, vozio je i do Barija i do Ankone, sve do kraja 2016, kada je i njega pregazilo vreme (tad je napunio nešto više od 40 godina) i proglašen je nebezbednim za plovidbu.
Naime, krajem te godine klasifikaciono društvo Bureau Veritas ukinulo je dozvolu za plovidbu ovom trajektu jer nije ispunjavao standarde. To je značilo da "Barska plovidba" ostaje bez poslednjeg putničkog broda, ali i bez dve važne linije sa zapadnom Evropom, Bar - Bari i Bar - Ankona. Trajekt je, zatim, prodat turskoj kompaniji za milion dolara, a onda je i on, kao i prvi "Sveti Stefan", isečen i otopljen.
Od 2017. zaključno sa 2022. crnogorska vlada uspela je da sklopi dogovor sa hrvatskom kompanijom "Jadrolinija" da održava liniju Bar - Bari, koja je za ovaj posao angažovala trajekt "Dubrovnik". Linija je radila samo tokom letnje sezone, tako da je 2016. zapravo bila poslednja godina kada je linija Bar - Bari radila tokom čitave godine.
Prošle godine linija Bar - Bari prvi put posle gotovo 60 godina nije bila povezana, čak ni tokom leta. Hrvatski trajekt "Dubrovnik" prodat je Grcima. Crna Gora je i pred letnju sezonu 2023, kao i sada pred ovu, pregovarala sa regionalnim pomorskim kompanijama o uspostavljanju linije Bar - Bari, ali kompanije nisu pokazale interes da održe ovu liniju.