Ako sve bude po planu, Veće Evropske unije (EU), odnosno Veće za ekonomske i finansijske poslove (Ecofin), u utorak bi oko podneva trebalo da da znak za početak sezone za odstrel kune u Hrvatskoj i odrediti po kojoj će se tačno ceni otkupljivati krzna. Drugim rečima, na dnevnom redu Ecofina nalazi se donošenje tri odluke koje i formalno znače početak odbrojavanja poslednjih meseci hrvatskoj valuti kuni, počevši od iduće godine, plaćanje u evrima, odnosno definisanje tačnog kursa kojim će se vršiti zamena.
Dvanaesti jul 2022. postaće tako svojevrsni "Dan €" za Hrvatsku. Odluke Ecofina, odnosno preciznije njihova objava u službenom glasilu EU koji dan kasnije, automatski su okidač za aktiviranje zakona o uvođenju evra kao službene valute u Republici Hrvatskoj donete sredinom maja.
Prema tom Zakonu Vlada je dužna da donese zvaničnu odluku koja će biti utemeljena na odluci Veća. To će biti vrhunac višegodišnjeg procesa. Hrvatska se obavezala da uvede evro stupanjem u članstvo Evropske unije. U jesen 2017. godine doneta je Strategija uvođenja evra u Hrvatskoj i od tada su polako počele pripreme za zamenu valuta.
Sam proces nije išao baš glatko. I pre nego što se uopšte razmatralo uvođenje evra postojali su prigovori na strogost politike kursa, koja se, kako neki smatraju, mogla iskoristiti za podsticanje izvozne privrede. Uvođenje evra će samo cementirati situaciju. Takođe, meta brojnih kritika bio je i način na koji su se odabirali motivi za izgled hrvatskih kovanica evra. Rezultati anketa među građanima koje je sprovodila Hrvatska narodna banka (HNB), kao jedan od ključnih nosilaca celog procesa, takođe su pokazivali manjak odlučnosti stanovnika za uvođenje nove valute.
Međutim, s odlukom Ecofina u Hrvatskoj se počinje s pripremom za evro, a ponovićemo ukratko i osnovne crte tog procesa:
-
Evro bi kao zvanično sredstvo plaćanja trebalo u Hrvatskoj da zaživi od 1. januara 2023.
-
Prve dve nedelje paralelno će u opticaju biti kune i evri, a trgovci u dućanima bi prilikom plaćanja građanima morali vraćati evre ako su to ikako u mogućnosti.
-
Komercijalne banke dužne su od početka septembra početi s procesom tzv. predsnabdevanja, odnosno centralna banka bi trebalo da počne da dostavlja evre koje će oni dalje dostavljati svojim poslovnim klijentima.
-
Dvojno iskazivanje cena mora početi najkasnije prvog ponedeljka u septembru ove godine, iako može i odmah nakon što se sazna fiksni kurs zamene, a cene će se u evrima i kunama iskazivati sve do kraja iduće godine.
-
Gotovinu će biti moguće zameniti u bankama, poslovnicama Finansijske agencije i poštanskim ispostavama, i to tokom cele iduće godine. U jednoj transakciji bez naknade moći će se zamenti najviše sto novčanica i najviše sto kovanica. Ne postoji ograničenje broja takvih transakcija.
-
Nakon prve godine, kovanice kune će moći da se zamene još iduće dve godine u HNB-u, a novčanice će se moći zamenjivati bez vremenskog ograničenja.
U celom procesu će biti i nekih izuzetaka. Bankomati neće moći svi biti snabdeveni prvog dana januara evrima jer je tehnički to nemoguće izvesti. Ponegde gde iskazivanje dvojnih cena iziskuje visoki trošak ili je nepraktično, to neće biti obavezno. Čak su i popularne "kumice na placu" izuzete iz dvojnog iskazivanja cena u kunama i evrima.
Nakon prošlonedeljne ostavke ministra finansija Zdravka Marića, koji u ponedeljak i utorak i dalje u svojoj funkciji učestvuje u Briselu u radu evropskih tela i još će neko vreme obavljati dužnosti dok ih ne preuzme novi ministar, može se postaviti pitanje kako će se uopšte proces sprovesti. Iz Vlade RH i centralne banke uveravaju da je sve spremno.
Odgovor na pitanje da li je zaista tako dobićemo u idućih nekoliko meseci.